BM tasarısı rafa kalktı

AB'nin KKTC için açıkladığı ekonomik paketi n rafa kaldırılmasının ardından şimdi de Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde Kıbrıs tasarısı rafa kaldırıldı.

Referandumdan olumlu oy çıkmasından sonra KKTC'nin tanıncağı yönündeki beklentiler boşa çıktı. Önce Avrupa Birliği (AB), KKTC için açıkladığı ekonomik paketi rafa kaldırdı, şimdi de Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde mayıs ayından bu yana bekleyen Kıbrıs'la ilgili karar tasarısı rafa kalktı. Tasarı, Fransa'nın muhalefetine takıldı. BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs'la ilgili iyi niyet raporunun yayınlanmasının ardından, konseyde karar tasarısı hazırlanması konusunda yapılan toplantı ve pazarlıklardan sonuç alınamadı. Diplomatik kaynaklar, ABD'nin güçlü bir karar tasarısı hazırlanması yönündeki isteğine karşın, Fransa'nın buna karşı çıkmayı sürdürdüğünü belirtti. Fransa'nın bu tutumu nedeniyle konseyden karar tasarısı çıkması olasılığının ortadan kalktığı kaydedildi. Bu aşamadan sonra Güvenlik Konseyi'nden Annan Raporu'nu destekleyecek karar tasarısı yerine, başkanlık ya da basın açıklaması çıkması bekleniyor.

Ortak strateji Öte yandan Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan'ın, Avrupa Birliği'nin Kıbrıslı Türklere yönelik uygulamaya sokmak için çalışmalarını halen sürdürdüğü tüzüğü etkisiz hale getirmek ve eylül ayı ile birlikte hızlanması beklenen Kıbrıs trafiği için ortak strateji geliştirdiği bildiriliyor. Rum basını, Rum kesimi ve Yunanistan dışişleri bakanlıklarından üst düzey yetkililerin önceki gün Lefkoşa'da yaptıkları toplantıya geniş yer verdi. Fileleftheros gazetesi, heyetlerin dün Lefkoşa'nın Rum kesiminde yaptıkları toplantıda, AB Komisyonu'nun Kıbrıslı Türklere yönelik direkt ticaret tüzüğünü etkisiz hale getirmeye yönelik strateji belirlediklerini bildirdi. "Mağusa ile İlgili Anahtar Öneri - Direkt Ticaret Tüzüğü'nün Etkisiz Hale Getirilmesi İçin Strateji - Liman, AB Komisyonu'nun Tüzüğü'nün Gerekçe Kısmına Dahil Edilecek" başlıklarıyla manşetten verilen haberde, Gazimağusa Limanı'nın yeniden işletilmesi ve Maraş'ın Rumlara iadesine yönelik önerinin, önümüzdeki dönemde Rum yönetiminin baskı unsuru olacağı belirtildi. Gazete, halihazırda kesinleştirilmiş olan önerinin komisyonun direkt ticaret tüzüğünu etkisiz hale getirmeyi hedeflediğini yazdı.


DENKTAŞ'A GÖRE GÖRÜŞMELER BİTTİ KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, kendisine göre Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşme safhasının sona erdiğini belirterek, bundan sonra görüşme başlayacaksa, Rum tarafının Kıbrıs Türk'ünün egemenliğini ve devletinin varlığını kabul etmesini istedi. Denktaş, "Aksi takdirde, yine Annan Planı gibi karmakarışık ve bizi mahkûm eden bir anlaşma yaptıracaklar" dedi. Denktaş, AB'nin Türkiye'ye şartlı veya şartsız tarih vereceğini; tarihten sonra üye olmak için belki de 20 yıl bekleyeceğini de savundu. Denktaş, "Verecekler ki, dizginleri ellerinde tutsunlar. Verecekler ki, o verme döneminde 'Hadi askeri çıkart' desinler, 'Hadi Maraş'ı ver' desinler, 'Hadi şunu da yap, şu yapay anlaşmayı imzala, hadi Türkiye'nin içinde şunu yap, ötekini yap' desinler. Dizginleri ellerinde tutsunlar diye, verebilirler" dedi.

www.evrensel.net