06 Ağustos 2004 01:00

'Projenin kendisi hatalı'

İnşaat Mühendisleri Odası'nın hızlandırılmış tren faciası ile ilgili raporunda, "Hızlandırılmış tren projesinin bir bütün olarak kazanın nedenini teşkil ettiğine dair yeterli kanıt bulunmaktadır" denildi.

Paylaş
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) hızlandırılmış tren faciası ile ilgili raporunu dün açıkladı. İMO'nun raporunda, hızın tek başına kazanın nedeni olamayacağı vurgulanarak, "Hızlandırılmış tren projesinin bir bütün olarak kazanın nedenini teşkil ettiğine dair yeterli kanıt bulunmaktadır" denildi. Raporda, kazanın hâlâ açıklık kazanmadığı belirtilerek, "bilerek ve kasıtlı yapılan saptırma çalışmaları"nın bu durumun en önemli nedenlerinden biri olduğu vurgulandı. Yetkililerin "kurallara göre hareket etmedikleri" gerekçesiyle makinistleri kaza nedeni olarak gösterdiklerinin hatırlatıldığı raporda, "Bu kararvericilerin sorumluluktan kurtulma uğraşıdır" denildi. Raporda, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın "Bu kazanın en büyük ölümlü kaza olmadığı, 4'üncü sırada yer aldığı" yönündeki açıklamaları hatırlatılarak, "Diğer kazaların hiçbiri bu tür bir devrilme kazası değildir. Diğer kazalar iki trenin kafa kafaya çarpışması, hemzemin geçitte araca çarpma ve yangın çıkmasıdır. Bu anlamda 22 Temmuz kazası demiryollarında raydan çıkma sonucu oluşan en fazla ölümlü kazadır" ifadesine yer verildi. Projenin hayata geçirilmesi sırasında teknik elemanların konuya muhalefet ettiği hatırlatılan raporda, bunu "yönetime muhalefet" olarak algılayan ve "muhalefeti yok sayma" politikası izleyen TCDD yönetiminin "uygulamalara ses çıkarmayan elemanlarla yoluna gitme yöntemi izlediği" kaydedildi. Raporda kazanın nedeninin bir bütün olarak "hızlandırılmış tren projesi" olduğu vurgulanarak, şu noktalara dikkat çekildi:
'Yetki kullanımı engellensin' Raporun sonuç bölümünde soruşturmanın selameti ve kusurların tüm çıplaklığıyla ortaya konularak dersler çıkarılabilmesi için "projenin hayata geçirilmesine izin verenlerin ve sorumluluğu bulunanların yetki kullanımının engellenmesi" istendi. Raporda, can güvenliği açısından "çalışmalar bitene kadar hattın trafiğe kapatılması, projeye ilişkin revizyona uğrayan, çeken ve çekilen araçların da kontrolleri tamamlanıncaya kadar demiryolu trafiğine çıkarılmaması" gerektiği vurgulandı.

ÖNCEKİ HABER

Ağaların zulmü

SONRAKİ HABER

Üsküdar’da polislere ateş ettiği iddia edilen kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa