06 Ağustos 2004 01:00

OPEC yedek kapasiteyi kullanacak

Ham petrol fiyatlarının üst üste rekorlar kırmasına karşılık OPEC Başkanı Purnomo Yusgiantoro piyasaya arz edecek ek petrolleri bulunmadığını açıklamıştı.

Paylaş
Ham petrol fiyatlarının üst üste rekorlar kırmasına karşılık OPEC Başkanı Purnomo Yusgiantoro piyasaya arz edecek ek petrolleri bulunmadığını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından fiyatlarda yükseliş sürmüştü. Buna karşın OPEC Başkanı Purnomo dün yaptığı açıklamayla gerekirse yedek üretim kapasitelerini kullanacaklarını açıkladı. Sonrasında petrol fiyatlarında bir süre gerileme yaşansa da Rusya Adalet Bakanlığı'nın Yukos'un banka hesaplarını kullanma hakkını iptal eden kararının ardından fiyatlar yeniden yükselişe geçti. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Başkanı Purnomo Yusgiantoro, rekor düzeydeki petrol fiyatlarının yapacağı etkiden kaygılanan OPEC üreticilerinin, gerekirse yedek üretim kapasitesini kullanmaya hazır olduklarını söyledi. OPEC'in açıklaması sonrasında ABD ham petrolü, son 21 yılın en yüksek seviyesi olan 44 dolar 34 sentten 1 dolar 32 sent gevşeyerek 43 doların altına geriledi. Yukos kararının ardından ABD ham petrol fiyatı 43.05 doları gördü. Purnomo yaptığı yazılı açıklamada, "OPEC'in elinde şu anda günlük yaklaşık 1 ila 1.5 milyon varil kullanılmayan üretim kapasitesi bulunuyor ve bu da üretimde derhal yeni bir artırıma gidilmesini sağlayabilir" dedi. Aynı zamanda Endonezya Petrol Bakanı da olan Purnomo, "OPEC, dünya piyasalarında ham petrol fiyatlarının süregelen yükselişini kaygıyla izliyor. OPEC, piyasaya hem üreticiler hem de tüketiciler için makul fiyatlarla yeterli miktarda ham petrol arz edilmesini temin etme yönündeki çabalarını devam ettiriyor" dedi. Purnomo bu açıklamasından bir gün önce, OPEC'in fiyatları rahatlatmak için daha fazla üretim yapamayacağını ve dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan'ın boş üretim kapasitesi olduğunu ancak üretimi hemen artıramayacağını açıklamıştı. Yapılan bir anket ise, Irak hariç OPEC ülkelerinin, rekor fiyatlar nedeniyle son sürat üretim yapmalarıyla, temmuz ayında günlük 27.57 milyon varille son 25 yılın en yüksek seviyelerine yakın üretim yaptıklarını gösterdi. Üretim artışının büyük bölümünü karşılayan Suudi Arabistan, ağustosta üretimini günlük 9.5 milyon varile çıkaracağını açıklamıştı.


REKOR FİYATLARDAN DEVLER KÂR ETTİ Ham petrol fiyatlarının rekora koşması petrol devlerine yaradı. Petrol tekelleri firmalar bir önceki yıla göre yüzde 256'lara varan kârlar elde etti. Uzmanlar fiyatların üreticiler, petrol firmaları ve borsa vurguncularına yaradığına dikkat çektiler. BP bu artışlar sayesinde kârını yüzde 23 artırırken, Rus TNK-BP ortaklığı da üretimde büyük oranda artış sağladı. ExxonMobil ise kârını yüzde 256 arttırdı. Diğer firmaların 2004 yılının ikinci çeyreğindeki net kâr artışları ise şöyle: Chevron Texaco (ABD) yüzde 38.8, Shell (İngiltere/Hollanda) yüzde 16, ConocoPhillips (ABD) yüzde 75, ENI (İtalya) yüzde 28, Repsol (İspanya) yüzde 22.6.

ÖNCEKİ HABER

Yoksulluk, işsizlik artacak

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa