05 Ağustos 2004 21:00

AMERİKAN KÜSTAHLIĞI

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, 'Hükümetler, insanları Irak'ta kalmaya teşvik etmeli' diyerek AKP Hükümeti'ne görev biçti!

Paylaş


Uluslararası Nakliyeciler Birliği'nin (UND) Irak'ta işgal güçlerine yük taşımama kararı, Washington yönetimini telaşlandırdı. Lojistik destek açısından Türkiye'ye bel bağlayan ve bugüne dek istediğini alan ABD yönetimi, AKP Hükümeti'ne görev biçti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, "Hükümetlerden, insanları Irak'ta kalmaya teşvik etmelerini, teröre taviz vermemelerini istiyoruz" diyerek, AKP'ye örtülü bir mesaj gönderdi. ABD yönetimi ise, işgalde görev alan 32 ülkenin, "rehine konusunda taviz vermeme" yönünde anlaşmaya vardığını bildirdi. Bu karar uyarınca, önümüzdeki günlerde bu 32 ülkenin vatandaşları kaçırılsa veya öldürülse de, ülkeler bu sebeple asker çekmeyecek.

AKP'ye görev biçti Boucher, "Biz, en başından bu yana, şirketlerin, hatta hükümetlerin, bazen personellerinin güvenliğine ilişkin karar verme hakkı olduğunu tanıdık. Buna karşı çıkmıyoruz. Ancak aynı zamanda, hükümetlerin siyasi konumunun, insanların orada kalmasını teşvik etmek olması gerektiğini düşünüyorum" diyerek hükümete görev biçti. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in dün yaptığı açıklamalar, Washington'un yolladığı mesajın adresine ulaştığını gösteriyor. Tüzmen, "Biz sivil toplum örgütlerinin kararlarına saygılıyız. Ama Irak'la ticaret devam edecektir" dedi.

Üç ölümün ardından... Murat Yüce adlı işçi ile iki Türk vatandaşı şoförün öldürülmesinin ardından, UND, Irak'ta ABD güçlerine mal taşımayı durdurma kararı almıştı. Bu kararın ardından, direnişçiler iki Türk vatandaşını bıraktı. Nakliyat patronlarının örgütlü olduğu bir başka dernek olan RO-DER başta olmak üzere bazı işveren çevreleri ise, Irak'taki ölümlerin "önemli olmadığını" söyleyerek, önemli olanın "ticaretin devam etmesi olduğu" yönünde açıklamalar yapmışlardı.

Bir kayıp daha Bu arada, Iraklı direnişçiler, Osman Alişan isimli bir şoförü daha öldürdü. Tıbrık firmasına bağlı olarak çalışan Alişan, Türkiye'ye 70 kilometre kala 4 arkadaşıyla birlikte direnişçilerin saldırısına uğradı. Evli ve üç çocuk babası olan Alişan'ın ölümü, ailesini perişan etti. Osman Alişan'ın eşi, "Elektrik ve su faturaları birikmişti. Faiziyle 4 milyarı bulmuştu. Tarım Kredi Kooperatifi'ne de 15 milyar borcu vardı. Borçlardan kurtulmak için gitmişti. Şimdi daha da perişan olduk" diye konuştu.

Şoför kaçırıldı Dün ise, Irak'a yük taşıyan Mardinli TIR şoförü Selahattin Turan'ın kaçırıldığı haberi alındı. Türk- Irak Dostluk Derneği Başkanı M. Emin Değer'e ait Değer Taşımacılık Şirketi'nde çalışan Turan'ın, Türkiye'ye dönüşü sırasında kaçırıldığı belirtildi. Kendisinden haber alınamayan Batmanlı şoför Tevfik Alkan'ın da, 7 Temmuz'da, Bağdat'a giderken kaçırıldığı açıklandı. Irak'ın batısındaki Ramadi kentindeki direnişçiler ise, işgalcilere çalışan tüm şoförlerin öldürüleceği tehdidinde bulundu.


DİRENİŞTEN haberler Irak'ta direnişçiler ve işgal kuvvetleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Son gelişmeler şöyle:
 • Güneydeki Necef kentinde direnişçiler bir ABD helikopterini vurdu. Helikopterdeki çok sayıda askerin yaralandığı kaydedildi. Necef Merkez Hastanesi'ne 5 roketin düştüğü bir doktorun öldüğü, 4 çalışanın ağır yaralandığı belirtildi. Şii milisler ile Amerikalılar arasında süren çatışmalarda da 2 Iraklı öldü, 8 kişi yaralandı.
 • Bağdat'ın güneyi dün de bomba yüklü araçla sarsıldı. Bir karakolun önünde düzenlenen bombalı saldırıda 5 Iraklı öldü, 21 kişi yaralandı.
 • ABD güçleri, Ramadi kentinde bir polis karakoluna baskın düzenledi. Daha sonra, karakolun amiri olan Albay İmad Süleyman Falah'ın evine giden işgalciler, albayı tutukladı. Albayın direnişçilere destek vermekle suçlandığı tahmin ediliyor.
 • İşgalcilerin atadığı Musul Valisi, önceki gün Bağdat'a giderken pusuya düşürülerek öldürüldü. Dört araçlık konvoya düzenlenen saldırıda, valinin yanındaki iki kişinin de öldüğü kaydedildi.
 • On gün önce 3 oğlu kaçırılan El Anbar Valisi Abdülkerim Berges, oğullarının önceki gün serbest bırakılmasının ardından, direnişçilere verdiği söz gereği istifa etti.
 • Daha önce İran'ı "baş düşman" ilan eden Irak Savunma Bakanı Hazım Şaalan, bu kez de İran'ı ülkedeki şiddeti kışkırtmakla suçladı. Şaalan'ın, İran'a suçlamalar yöneltmek ve Irak'taki İsrail ajanlarına yardımcı olmak karşılığında, ABD'den 8 milyon dolar rüşvet aldığı öne sürülüyor.
 • Musul kentinde, ülkenin kuzeyinde faaliyet gösteren Ensar El İslam örgütünün lideri Molla Krekar'ın kardeşi Halid Sido'nun öldürüldüğü öne sürüldü. Norveç'te yaşayan Molla Krekar ise, bu isimde bir kardeşi bulunmadığını açıkladı.
 • Bir dizi direniş örgütü, Bağdat ve Musul kentlerinde Pazar günü 5 kiliseyi hedef alan bombalı saldırıları kınadı. "Mücahit Medya Merkezi" adına internette yapılan açıklamada, "kiliselerin Müslümanlarca bombalanmadığı" belirtildi. Adları daha önce bilinmeyen "Cihad Taburları", "İslam Ordusu Birlikleri" ve "Cihad Şurası" adlı örgütlerin imzasını taşıyan açıklamada, bu saldırıları tertipleyenlerin Amerikan ve İsrail ajanları olduğu ileri sürüldü.


  NATO IRAK'A GİDİYOR Irak polisinin eğitimine ilişkin görevlerine başlayacak NATO subaylarının ilk bölümü, bu hafta Bağdat'a gidiyor. NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı'ndan (SHAPE) ve İtalya ile ABD'deki komutanlıklardan, değişik tabiyetlerden 8 kadar subaydan oluşan ilk grubun hafta sonuna kadar Bağdat'ta olacağı, bu gruba gelecek hafta 40 kadar subayın daha katılacağı öğrenildi. Hollandalı general Carel Hilderink yönetiminde görev yapacak NATO ekibi, "Irak güvenlik birimlerini" ülke içinde ve dışında eğitme görevi üstlendi.

  Reklam
 • Reklamsız Evrensel için abone ol
  ÖNCEKİ HABER

  Yine yoksulluk sahnede

  SONRAKİ HABER

  Cehennem kampını anlattılar

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
  Evrensel Ege Sayfaları
  EVRENSEL EGE

  Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...