04 Ağustos 2004 21:00

'Sorumlular yargılansın'

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyeleri, kazanın ardından makinistlerin değil gerçek sorumluların yargınlamasını, Meclis'e verilen gensoru önergesinin kamuoyunun önünde tartışılmasını istedi.

Paylaş
Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyeleri, kazanın ardından makinistlerin değil gerçek sorumluların yargınlamasını, Meclis'e verilen gensoru önergesinin kamuoyunun önünde tartışılmasını istedi. BTS'nin Haydarpaşa Garı önünde yaptığı basın açıklamasında konuşan KESK Başkanı Sami Evren, Ulaştırma Bakanı ve TCDD Genel Müdürünün istifa etmesi gerektiğini dile getirerek delilleri incelemek için oluşturulan bağımsız kurulun gerçekte bağımsız olmadığını söyledi. Evren, "Neden bu kurula Baro, TMMOB, MMO'dan temsilciler katılmadı?" sorusunu sordu. BTS İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Mithat Ercan ise Banliyo trenlerinde çok yakın bir zamanda kaza olabileceğini, çünkü trenlerin bakımları yapılmadan, hıza uygun olup olmadığı incelenmeden hızlarının arttırıldığını söyledi. 22 Temmuzda kaza olduğunu 23 temmuzda demiryolunun kullanılır hale geldiğini fakat 8 gün çalıştırılmadığını belirten Ercan, "Karakutu diye tabir edilen bandı kaza günü birkaç yetkili anahtarı bile gelmeden tornavida ile açmışlar, yani savcı gelmeden delilleri yok etmişler" diye konuştu. Öte yandan Türk-İş'e bağlı Demiryol-İş Başkanı Ergün Atalay, tren kazasının ardından 12 gündür trenlerin çalışmadığını belirterek, halkın otobüs işletmelerinin keyfi zamlarıyla mağdur edildiğini ifade etti. Atalay yaptığı yazılı açıklamada, tren kazasının sonuçlarının demiryolu taşımacılığını bitirmek isteyenlere gerekçe olmaması gerektiğini ifade ederek, trafik kazası riskinin arttığına dikkat çekti.


Bilim Kurulu Başkanı Prof. Yarman:

HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞIYORUZ Gazetemize açıklama yapan Bağımsız Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddık Yarman, "Bilgileri, bulguları toplamamız sürüyor. Yolun geometrik yapısı, toprak bilgileri, fiziksel altyapısına ait, lokomotifn durumu ve kazaya ilişkin tüm bilgileri elde ettik. Bilgileri irdeleyip, işleme aşamasına geçeceğiz. İsteyip de ulaşamadığımız hiçbir bilgi yok" dedi. Konya-Ankara arası hızlı tren projesi için açılan ihaleye ilişkin sorularımıza ise Yarman "Yeni açılan ihalenin kazayla bağlantısı yok. İkisini hiçbir şekilde ilişkilendiremem. Böyle konularda takdir de idarenindir"dedi.

BASK Genel Başkanı Resul Akay:

BİLİM KURULU TARAFLI DAVRANDI Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay, Bakanlar Kurulu'nca atanan Bağımsız Bilim Kurulu'nun (BBK) bağımsızlığı ve tarafsızlığının gölgelendiğini" söyledi. Akay, Prof. Dr. Sıddık Yarman'ın, "Hızlandırılmış trenin kaza mahallinde 118 kilometre hızla değil, 130 kilometre hızla seyrettiğini" açıkladığını hatırlatarak, yargıya intikal etmiş, henüz hazırlık soruşturması tamamlanmamış bir dava hakkında konuşulmaması gerektiğini belirtti.

Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay:

FİRMALAR KAZAYI FIRSAT BİLDİ Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, Sakarya'daki tren kazasının ardından bazı trenlerin 12 gündür çalıştırılmadığını belirterek, "Halkımız otobüs işletmelerinin keyfi zamlarıyla mağdur ediliyor" dedi. Kazanın, genel olarak kamunun, özel olarak da demiryollarının yıllardır ihmal edilmesinin acı bir sonucu olduğunu dile getiren Atalay, "Bütün bu gelişmelerin faturası halkımıza kesilmekte, halkımız otobüs işletmelerinin keyfi fiyat artışlarıyla mağdur edilmektedir" dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yeni ihale yapıldı

SONRAKİ HABER

ÖDP'den imza kampanyası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa