04 Ağustos 2004 01:00

Silaha karşı film!

Umut Vakfı ve İstanbul Kısa Filmciler Derneği işbirliğiyle düzenlenen "Bireysel Silah(sızlanma): Yaşama Hak Tanıyın!" konulu Kısa Film ve Animasyon Sokak Gösterimleri önceki akşam başladı.

Paylaş
Umut Vakfı ve İstanbul Kısa Filmciler Derneği işbirliğiyle düzenlenen "Bireysel Silah(sızlanma): Yaşama Hak Tanıyın!" konulu Kısa Film ve Animasyon Sokak Gösterimleri önceki akşam başladı. Açılış törenine, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Halil Yılmaz da katıldı. Açılışta, Umut Vakfı'nın 2001 yılında gerçekleştirdiği "Gençlik ve Silah" konulu Kısa Metrajlı film ve 2003 yılında düzenlediği "Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın!" konulu 1 Dakikalık Çizgi Film yarışmalarına katılan eserlerden oluşan bir gösterim sunuldu.

Sokak tesadüf değil Umut Vakfı yetkililleri, Beyoğlu'nun son dönemde bireysel silahlarla işlenen suçlara tanık olduğunu ifade ederek, üniversite öğrencisi Önder Babat'ın da başından tek kurşunla vurularak öldürüldüğü bu sokağın tesadüfi bir şekilde seçilmediğini söylediler. Etkinlikte ilk önce Türkiye'de kişisel silah taşıma oranı üzerine çarpıcı rakamlar verildi. Yılda ortalama 3000 kişinin bireysel silahlarla hayatını kaybettiği Türkiye'de, 1 milyon 800 bin kişide kuru sıkı olmak üzere, toplam 7 milyonun üzerinde silah bulunuyor.

Silah ifade aracı Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Özben Önal, şiddetin her türlüsüne ve kuru sıkı silaha da hayır dediklerini belirterek, "Çocuklar silahlardan ve şiddet çağrıştıran her türlü malzeme ve davranıştan arındırılmalıdır" diye konuştu. Gösterimde yer alacak toplam 58 adet film, yılda ortalama 3000 kişinin bireysel silahlarla hayatını kaybettiği Türkiye'de bireysel silahlanma sorununa farklı bakış açılarını yansıtacak. Film gösterimleri 6 Ağustos Cuma gününe kadar her akşam 21:30-22:30 saatleri arasında Beyoğlu İmam Adnan sokakta herkese açık bir şekilde gerçekleştiriliyor.

ÖNCEKİ HABER

Fahrenheit 9/11
   Küba devlet televizyonunda

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa