04 Ağustos 2004 01:00

Yönettiği şehirde yasaklı

Diyarbakır'ın Mardinkapı semti Hevsel Bahçeleri'nde sürdürülen operasyon nedeniyle bölgedeki halkı ziyaret etmek isteyen heyete izin verilmedi.

Paylaş
Diyarbakır'ın Mardinkapı semtinde HPG'liler ile polis arasında çıkan çatışma sonrası Hevsel Bahçeleri'nde başlatılan operasyon devam ederken, bölgede mağdur olan halkı ziyaret etmek isteyen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve beraberindeki heyet polisler tarafından engellendi. Heyetin Mardinkapı'ya girmekte ısrar etmesi üzerine, Diyarbakır Emniyet Müdürü Orhan Okur ile aralarında sert tartışmalar yaşandı. Bir haftayı aşkın bir süredir süren operasyon nedeniyle Mardinkapı semtinde halkı ziyaret ederek incelemede bulunmak isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu ile İHD, MMO ve Tarım Orkam-Sen temsilcilerinin aralarında bulunduğu heyet, giriş noktasında polis tarafından durduruldu.

Güvenlik gerekçesi Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu operasyon bölgesine gidip incelemeler yapmak istediklerini belirtirken, Güvenlik Şube Müdürü Hüseyin Ürey, kendilerinin güvenliği altında gidebileceklerini söyledi. Bu esnada Tanrıkulu, heyetin yanına gelen Emniyet Müdürü Okur'a çeşitli iddiaların bulunduğunu, halkın operasyon bölgesinde tecrit edildiklerini söylemesi üzerine Okur, iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Kendilerinin operasyon bölgesine girmesine ilişkin bir sakıncanın olup olmadığını soran Tanrıkulu'ya Okur, "Orası güvenlik bölgesidir" dedi. Tanrıkulu'nun mahalleye herhangi bir vatandaşın gidemeyeceğine ilişkin bir kararın olup olmadığını sorması üzerine tartışma kızıştı. Araya giren Baydemir'in çabaları da sonuç vermedi.

Mahalle tecrit altında Heyetin bölgeye alınmaması üzerine Tanrıkulu basına kısa bir açıklama yaptı. Açıklaması sık sık Okur tarafından kesilen Tanrıkulu, "Operasyon yapılabilir. Fakat bu operasyon sırasında bir mahalle tecrit edilemez. Emniyet müdürümüzün müdahalesiyle burayı gezip göremedik. Bu da vatandaşların ve bizim kaygılarımızı haklı çıkartıyor" dedi. Emniyet Müdürü Okur ise "Biz de sizin tutumunuzu kınıyoruz. Teröre kimse sahip çıkmasın" diyerek, heyetin gitmesini istedi. Daha sonra Baydemir ve beraberindekiler Kervansaray Oteli'ne giderek burada bir açıklama yaptı. Operasyonun yapıldığı mahallede yurttaşların hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığına dair iddialar ve başvurular olduğunu hatırlatan Osman Baydemir "Vatandaşlarla görüşme ve sorunlarını dinleme isteğimizi Vali'ye aktardım. Aynı çerçevede görüşlerimizi İçişleri Bakanı ile de paylaştık. Bugün burada karşılaştığımız bu tablo kabul edilemez" dedi.

'Kentin güvenirliliği nerde kaldı?' Daha medeni bir çerçevede görüşlerin paylaşabileceğini ifade eden Baydemir, "6 gün süren bir operasyonda doğal olarak kent kaygı yaşamaktadır. Bu iddia edildiği gibi bir örgüt militanı da olabilir bir sivil olabilir veya bir resmi görevli olabilir. Biz hiçbir insanımızın yaşamını yitirmeden bu operasyonun sona ermesini bekliyoruz" dedi. "Biz her fırsatta kent güvenli diyoruz. İş adamlarına yatırım yapmaları için çağrı yapıyoruz. Ama yanı başımızda 6 gündür operasyon sürdürülüyor. Sorarlar adama; 'Nerede kaldı buranın güvenirliliği diye. Dolayısıyla kaygılarımızın anlaşılması gerekiyor" diyen Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir Emniyet Müdürü Orhan Okur'un tutumunu talihsizlik olarak değerlendirdi ve ilgili yerlerin bu tutuma bir yanıt vermesini beklediklerini ifade etti.

ÖNCEKİ HABER

TMO alım yapıyormuş!

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa