01 Ağustos 2004 21:00

Arsan Tekstil'de buruk mesai

Arsan Tekstil grevi, patronun isteklerinin kabul edilmesiyle sona erdi. Sonuçtan memnun olmayan işçilerin bir kısmı, dün sabah buruk bir şekilde işbaşı yaptı.

Paylaş
Arsan Tekstil grevi, patronun isteklerinin kabul edilmesiyle sona erdi. Sonuçtan memnun olmayan işçilerin bir kısmı, dün sabah buruk bir şekilde işbaşı yaptı. BJK Yönetim Kurulu Eski Başkanı Serdar Bilgili'nin de ortağı olduğu Arsan Şirketler Grubu'na bağlı Arsan Tekstil'de sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine, 28 Mayıs'ta grev başlamıştı. İkramiye ve zam talepleriyle başlatılan grev, iki ay sonra, 27 Temmuz Salı günü Çalışma Bakanı, Arsan patronu ve Öz İplik-İş Sendikası arasında Ankara'da yapılan görüşmeyle de sona erdi. Ankara'daki görüşmede "işverenin zarar ettiği ve işçilerin talebini karşılaması durumunda 5-6 ay sonra iflas edeceği" iddialarıyla işçilere, istemedikleri bir anlaşma dayatıldı. Grevden önce patron birinci yıl 2 ikramiye, ikinci yıl ise 3 ikramiye vaat etmişti. Bu teklifin de gerisinde sonuçlanan sözleşmeye göre işçilere, birinci yıl asgari ücret, artı 2 ikramiye; ikinci yıl iki ikramiye ve dini bayramlarda 5 yevmiye harçlık; üçüncü yıl ise 3 ikramiye ödenecek.

'Ben inanmıyorum' Öz İplik-İş Kahramanmaraş Şube Başkanı Şaban Turgut, grevin genel merkez düzeyinde yapılan görüşmeler sonunda sağlanan anlaşma üzerine sona erdirildiğini belirtti. İki aydır direnen işçilerin artık gücü kalmadığını, bu nedenle, "kendilerinin de memnun olmadıkları bir sözleşmeye imza atmak zorunda kaldıklarını" söyleyen Turgut, "Patron zarar ediyorum diyor, ama ben onun zarar ettiğine inanmıyorum" ifadesini kullandı. Arsan işçileri de, "Boşuna mı uğraştık! İki ay boyunca elimize tek kuruş para geçmedi. Bizim de çocuklarımız var, evimizin kirası, elektrik, su, banka borçları... Madem iki ikramiyeye anlaşacaktık neden greve çıktık. Greve çıkmadan önce de zaten patron bunu verecekti" dediler. Öz İplik-İş Genel Başkanı Yusuf Engin, toplu iş sözleşmesi sürecine ilişkin bilgi vermek amacıyla bugün Kahramanmaraş'a gelecek.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bu sözleşmeyi kim imzaladı?

SONRAKİ HABER

Bolu'da direniş sürecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...