01 Ağustos 2004 21:00

Sosyal güvenliğe IMF taarruzu

IMF'nin, İcra Direktörleri toplantısında Türkiye'nin sosyal güvenlik sistemi hedef alındı. AKP de bu direktifler doğrultusunda sosyal güvenlik sistemini tasfiye için harekete geçti.

Paylaş
AKP Hükümeti'nin, sosyal güvenliği yok etmenin ön adımları olan sosyal güvenlik sistemini tek çatı altında toplama ve genel sağlık sigortası gibi yasa taslaklarına destek arayışı eylüle kaldı. Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu'nun, birçok emek örgütünün sadece uzman düzeyinde katıldığı toplantıdan umduğu sonucu alamayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, katılımcıların da önerisi ile eylülde üç günlük toplantı kararı aldı. Sosyal güvenlik sisteminde yapılması düşünülen değişiklikler, Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu'nun geçen hafta Ankara'da yapılan toplantısında gündeme geldi. Toplantıda söz alan Sosyal Güvenlik Kurum Başkanı Tuncay Teksöz, "Türkiye'de emeklilik yaşinin düşük oldugu, emeklilik maaşinin yüksek oluşu nedeniyle herkesin erken emekli olmak istedigi, emekli olduktan sonra insanlarin daha uzun süre maaş aldigi, oysa Avrupa ülkelerinde emeklilerin maaş alma sürelerinin kisa oldugunu" içeren, 'reform'a ilişkin sunum yapti. Sosyal güvenlik kuruluşlarinin tek çati altinda birleştirilmesi, genel saglik sigortasina geçilmesi, saglik ve sigortanin da ayrilmasi yönündeki önerileri de içeren bu sunum ise örgüt temsilcilerince benimsenmedi. Kamu-Sen Genel Başkani Bircan Akyildiz, Memur-Sen Genel Başkani Ahmet Aksu, Eczacilar Birligi Başkani Mehmet Domaç, Diş Hekimleri Birligi Başkani Nezih Yavuz Tan ile KESK adina BES Genel Başkani Bülent Kaya'nın bulunduğu toplantıya Türk-İş, Hak-İş ve DİSK uzman düzeyinde katıldı. Emek örgütleri temsilcileri, taslakta öngörülen genel sağlık sigortası ile sağlığın özelleştirilmesinin önünün açılacağı, oysa sağlığın kamu eliyle, herkese parasız ve eşit olarak sunulmasının zorunlu bir hizmet olduğunu belirterek, yapılmak istenen "reform"un sosyal yansımasının ne olacağı, finansman sorununun açık olmadığı, devletin sosyal hizmetlerin neresinde olduğunun net olmadığı eleştirilerini yönelttiler.

AKP'nin taktiği Görüşleri dinleyen Başesgioğlu ise AKP'nin tüm yasalarda uyguladığı taktik uyarınca "kurumların görüşlerinin kendileri için önemli olduğunu, uzlaşma sağlanmadan bu tasarıyı getirmeyeceklerini, sosyal taraflara rağmen bu yasayı çıkarmak istemediklerini" öne sürdü. Başesgioglu, "Yasa çıksa da kabullenme olmuyorsa neye yarar" diye katılımcıların gönlünü okşayan ifadeler kullandı. Başesgioğlu'nun istediği desteği alamadığı toplantı, 20-21-22 Eylül günlerine ertelendi. AKP ise, IMF'nin son raporunda da istediği gibi, sosyal güvenlik sisteminin "devletin sırtında kambur", emeklilik yaşinin genç oldugu görüşünden hareketle sosyal güvenligi yok etmeyi planliyor. Emek örgütlerini "uzlaşma" görüntüsü ile oyalamayı amaçlayan AKP Hükümeti, tıpkı Kamu Yönetimi Temel Yasa Tasarısı'nda olduğu gibi bir taktikle bu yasayı da bir gecede çıkarmayı hedefliyor.


REFORM NELER GETİRECEK?
 • Emeklilikten ayrı olarak prim alınacak, şu an sistemde emeklilik ve sağlık sigortası için çalışanlardan yüzde 14 oranında prim kesiliyor. Yeni düzenlemeyle sadece sağlık sigortası için çalışanlar yüzde 12.5 prim verecek.
 • Genel sağlık sigortası asgari sağlık hizmetlerini karşılayacak, sigorta kapsamındaki hizmetler ayrıca ücretlendirilecek.
 • Devletin yoksullar için ödeyeceği prim iki yıldan sonra kesilecek ve prim ödemeyenler hiçbir şekilde tedavi olamayacak.
 • Emeklilik yaşı, 2005 yılından itibaren sisteme giren çalışanlar için kademeli olarak arttırılacak.
 • Emeklilik sisteminde geçirilen her yıl için 2015 yılına kadar yüzde 1.6 oranında maaş bağlanacak.
 • Prim ödeme gün sayısı artacak.
 • Genel sağlık sigortasından çocukların yararlanma süresi sınırlanacak. Buna göre kız ve erkek çocuklar için genel sağlık sigortasından yararlanma eğitim koşuluna bağlı olarak 25 yaşla sınırlanacak.

  Reklam
 • Reklamsız Evrensel için abone ol
  ÖNCEKİ HABER

  Sahnelerde 'Shaman' rüzgarı

  SONRAKİ HABER

  30 Avrupalı'dan Türkiye kitabı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
  Evrensel Ege Sayfaları
  EVRENSEL EGE

  Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...