01 Ağustos 2004 01:00

Direniş 'Geliyorum' diyor!

Ramadi'de direnişçiler kamyonetlerine taktıkları hoparlörlerden halka eylem saatlerini bildiriyor. Irak hükümetini ABD ajanı olarak gröen Ramadi halkı, söylenen saatlerde sokağa çıkmıyor; karakol ve kamu binaları dahil her yer kapanıyor.

Paylaş
"Dükkanlarınızı saat 14.00'dan önce kapatın. Kimseye zarar vermek istemiyoruz. Güvenliğinizi sağlayın." Bu ve benzer anonsları ABD'nin 'Sünni üçgeni' olarak adlandırdığı bölgede sık sık duymak mümkün. Direnişçiler, eylemlerinden önce şehri gezerek kamyonetlerin hoparlörlerinden tüm Iraklılara çatışmanın yaşanacağını duyuruyor.

Her yer kapanıyor Söz konusu anons, Ramadi'de saat 13.00 civarında beyaz bir Nissan kamyonetin hoparlöründen duyurulmaya başlandı. Görgü tanıklarının aktardığına göre saat 13.45'te kentte tüm sokakların boş olduğu görülüyordu. Dükkanlar kapanmıştı hatta hükümet binaları ve polis karakolu da. Kentte devriye gezen Irak polisi ve Irak askerleri ortadan kaybolmuştu. 15 dakika sonra, ara sokaklardan çıkan direnişçiler, 5 büyük araba, kalaşnikof ve el bombalarıyla dolu 15 Nissan marka komyenetle kentin ana caddesinde göründü. Şafak sökene kadar da şehrin merkezinde kaldılar. Bu saatlerde polisler vardiya değiştirmeye ve dükkanlar birer birer açılmaya başlamıştı.

ABD kontrolü kaybetti Direnişçilerin eylemleri nedeniyle ABD ve diğer işgal askerlerinin terk ettiği kentlerde direnişçilerin önemli bir kontrol gücü elde ettiği belirtiliyor. Ramadi'nin yanı sıra hemen yanındaki Felluce'de de ABD askerleri kontrolü eski Iraklı komutanlara bırakarak kentten kaçtı. Samarra'da da aynı durum söz konusu. ABD askeri kaynakları bu kontrol kaybının sebebini 'yönetimin devrine' bağlamaya çalışıyor. Bazı ABD yetkilileri ise kentte varlıklarını sürdürdüklerini kaydediyor. 1. Piyade Birliği'nin komutanı Johnson, direnişçilerin sokakları kontrol etmediğini öne sürdü. ABD'li komutan, "Biz kentteki sayımızı azaltmaya karar verdik ama Felluce'de olduğu gibi kentte bulunuyoruz" dedi. Komutan ayrıca, "Benim kentte Amerikan üniformaları içinde bulunmam oldukça kışkırtıcı. Eğer bir Iraklı bu işi yapıyorsa neden olmasın ki?" diye konuştu.

Allavi'ye red Ramadi'de Iraklı hükümet yetkilileri de güvenlik endişesi yaşıyorlar. Bu hafta çarşamba günü direnişçiler Ramadi valisi Abdül Kerim el Ravi'nin üç çocuğunu kaçırdıktan sonra valinin evini ateşe verdiler. Bu olaydan kısa bir süre önce Iraklı yetkililer, kentte bulunan Amerikan askeri sayısının azaltılması gerektiğini söylemişti. Katim Beşar Ahmed, "ABD askeri ne zaman kente girse direnişçiler ateş açıyor" dedi. Irak Başbakanı İyad Allavi, Ramadi'de bulunan direnişçilere uzlaşma çağrısı yaptı. Ancak direnişçiler bu talebi kabul etmedi. Direniş liderlerinden biri, "Şehirde iki görevimiz var. Biri Ramadi'yi Amerikalılara karşı korumak ve alkol ve seks CD'leri satanları öldürmek" diye konuşuyor.

Halk direnişçilerle birlikte Financial Times'a konuşan Ramadililer de Allavi'yi ve güvenlik güçlerini zorba ve işgalci olarak kabul ediyor. Ramadi sokaklarında CD satan Salih Abbas, "Tüm hükümet yöneticileri Amerikan ajanı. O (Allavi) Amerikalılara kalmaların söyledi çünkü biliyor ki Iraklılar onu öldürecek. Direnişçiler sivilleri koruyor" diye konuştu.


TÜRK ŞOFÖR SERBEST BIRAKILDI
 • Irak'ın Musul kentinde kaçırılan ve 12 gün boyunca direnişçilerin ellerinde tuttukları şoför Mehmet Dayar, serbest bırakıldı. Direnişçilere bir daha Irak'a girmeyeceğine dair söz veren Dayar, Şırnak'ın Cizre ilçesindeki evine döndü.
 • ABD'nni hava saldırısı düzenlediği Felluce kentinde ölü sayısı 13'ten 20'ye yükseldi.
 • İşgal karşıtı Şii lider Mukteda Sadr'ın Kerbela kentindeki temsilcisi Şeyh Mithal El Hasnavi'nin başkent Bağdat'ın güneyindeki Kerbela kentinde gözaltına alındığı bildirildi.
 • Mahmudiye Eğitim Enstitüsü'nün Başkanı İsmail El Kilabi, ABD'nin desteklediği Irak hükümeti için çalışmaması yolundaki uyarılara kulak asmadığı için öldürüldü.
 • Avustralya, Irak'ta görev yapan yaklaşık 60 hava trafik kontrölünün gelecek ay bölgeden ayrılacağını, onların yerine yaklaşık 20 kişilik sağlık ekibi gönderileceğini açıkladı.
 • Libya lideri Muammer Kaddafi, Arap ve Müslüman ülkelere, Irak'a asker göndermeme çağrısında bulundu. Kaddafi, "İşgal güçleri Irak'tan çekilinceye kadar, Arap ve Müslüman birlikleri bu ülkeye gönderilmemeli" dedi.

 • ÖNCEKİ HABER

  Bir ülke böyle yağmalanıyor

  SONRAKİ HABER

  Kayseri Büyük Bürüngüz köylüleri siyanürle altın aramaya karşı çıkıyor

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa