30 Temmuz 2004 21:00

KKTC'de seçim kaosu

KKTC Meclisi, erken seçimin 6 Kasım'da yapılmasına ilişkin hükümetin önerisinin acilen görüşülmesi önerisini reddetti. Öneriye, 20 milletvekili 'kabul', 23 milletvekili de 'ret' oyu verdi.

Paylaş
KKTC Meclisi, erken seçimin 6 Kasım'da yapılmasına ilişkin hükümetin önerisinin acilen görüşülmesi önerisini reddetti. Öneriye, 20 milletvekili 'kabul', 23 milletvekili de 'ret' oyu verdi. Başbakan Mehmet Ali Talat, muhalefetin erken seçim istemediğini belirterek, "Bu işin Türkçe'si muhalefet seçim istemiyordur. Bunun başka izahı yoktur" dedi. Seçim tartışmaları sürerken KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanı Ayşe Dönmezer ise görevinden alındı. Görevden alınmasının ardından açıklama yapan Dönmezer, "Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş bana, 'ya istifa et, ya da görevden alacağım' dedi. Ben de görevden alınmayı tercih ettim" şeklinde konuştu. Ayşe Dönmezer, 13 Ocak'ta işbaşına gelen hükümette, Demokrat Parti kanadını temsilen dışarıdan atanmıştı. Dönmezer'in atanması, başsavcılık tarafından, seçim öncesi üç yıl ülkede ikamet etmediği gerekçesiyle Anayasa'ya aykırı bulunmuştu. Ayşe Dönmezer, bakanlık görevi öncesinde, uzun yıllar Ankara'da Hazine Müsteşarlığı'nda görev yapmıştı.

Denktaş'tan tehdit Öte yandan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 11 Ağustos'ta Gazimağusa yakınlarındaki Derinya bölgesinden sınır delme eylemine hazırlanan Rumları, "Akıllarını başlarına alsınlar" diye uyardı. Denktaş, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Necmettin Baykul ve beraberindeki heyeti kabulü sırasında, Rumların 11 Ağustos'ta Derinya bölgesinde sınır delme eylemine hazırlandığı yönündeki haberlerle ilgili bir soru üzerine, "Rumların daha önce de aynı bölgede benzer bir hareketi yaptığını ve acısını gördüğünü" söyledi.


RUM YÖNETİMİNDEN YENİ ÖNERİLER Kıbrıs Rum yönetimi, Kıbrıslı Türklerle Rumlar arasındaki temasları ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla aldığı ve daha önce AB Komisyonu'na da sunduğu tek yanlı bir dizi öneriyi kamuoyuna açıkladı. Öneriler içindeki ara bölgeyle ilgili yönetmelik, kişilerin ve malların, dolayısıyla umumi kullanım araçlarının ve araç sahiplerinin geçişlerini düzenliyor. Rum radyosunun haberine göre, yönetmeliğin daha çabuk ve etkili uygulanması için Kıbrıslı Türklerin kullandığı umumi araçların serbestçe dolaşımı zorunlu görüldü. Rum hükümeti, ara bölgede yönetmeliği etkili kılıp, Kıbrıslı Türklerin motorlu araçlarla hareketlerini, mal ve yolcu taşımalarını kolaylaştırmaya yönelik uygulanan politika çerçevesinde, ilgili yönetmeliğe değişiklikler getirmeyi kararlaştırdı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Oy vermeyen suça ortak olur'

SONRAKİ HABER

'Biz demiştik' dedirtmeyin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa