29 Temmuz 2004 21:00

TOKİ'ye inceleme

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu, Toplu Konut İdaresi'nde (TOKİ) inceleme başlattı. Kurumun mali yapıları ve personel politikaları araştırılacak. İnceleme son 3 yıllık dönemi kapsayacak.

Paylaş
Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu, Toplu Konut İdaresi'nde (TOKİ) inceleme başlattı. İncelemede, kurumun mali yapıları ve personel politikaları mercek altına alınacak. Devlet Denetleme Kurulu uzmanlarının Toplu Konut İdaresi'ndeki araştırmaları son 3 yıllık dönemi kapsayacak. Yapılacak incelemede, Toplu Konut İdaresi'nin mali hesapları, yürüttüğü konut projeleri, Arsa Ofisi ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nce kendisine devredilen Hazine arazilerini ne şekilde değerlendirdiği ve bu kuruluşun personel politikası büyüteç altına alındı. Araştırmada, bir milletvekilinin satın almadan ve ücret ödemeden Emlak Bankası'nın Bilkent Konutlarındaki bir dairede uzun süre oturduğu iddiaları ile TOKİ'nin daha önce milletvekillerine sattığı konutlarla ilgili işlemlerin de araştırılacağı belirtildi. Devlet Denetleme Kurulu uzmanları, Toplu Konut İdaresi ve Telekomünikasyon Kurumu'ndaki incelemelerinin ardından, bu kuruluşlara ilişkin birer rapor hazırlayarak, DDK Başkanlığına sunacak. Gerçekleştirilen incelemelerde usule aykırı herhangi bir işlem tespit edilmesi durumunda, raporlar, gereğinin yapılması için ayrıca Başbakanlığa gönderilecek.

TOKİ'den savunma Bu arada TOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun başlattığı incelemenin rutin bir inceleme olduğunu düşündüklerini belirtti ve "Biz işlerimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Kendilerinden de teşekkür bekliyoruz" dedi. Bayraktar, personel politikası ile ilgili eleştiriler konusunda yaptığı değerlendirmede de, kendilerinden önceki dönemde uzman olmayan kişilerin idareye alındığını, ancak bunlardan sözleşmeli olanların sözleşmelerini feshettiklerini bildirdi. Bunların daha sonra mahkemeye gittiğini kaydeden Bayraktar, ancak mahkemelerin de verdiği kararlar ile kendilerini haklı bulduğunu ifade etti. Bayraktar, söz konusu dönemde kadrolu olarak işe alınan personelin ise kurumda yasal olarak çalışmaya devam ettiğini belirtti. Emlak Bankası'nın Ankara-Bilkent'teki konutlarının büyük bölümünün milletvekillerine satıldığı yönündeki iddiaların da gerçekçi olmadığını söyleyen Bayraktar, konut satışlarında suistimalleri önlemek için kendi dönemlerinde açık artırma ile satış yöntemine geçtiklerini, isteyen herkesin bu şekilde konut alabildiğini anlattı.


TELEKOMÜNİKASYON DA İNCELEMEDE Devlet Denetleme Kurulu uzmanları Telekomünikasyon Kurumu'nda da inceleme başlattı. İncelemede ise söz konusu kurumun kuruluşundan bu yana yürüttüğü faaliyetler mercek altına alındı. Telekomünikasyon Kurumu'nda da, TOKİ'de olduğu gibi kurumun mali yapısı, bugüne kadarki faaliyetleri ve personel politikası araştırılıyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İzmit'de sular durulmuyor!

SONRAKİ HABER

'Terörün sorumlusu Amerika'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa