29 Temmuz 2004 21:00

Halk, yaşamına sahip çıkıyor

Tunceli Pülümür'de, baz istasyonlarına karşı yürüyüş yapıldı. Antep'de trafik kazalarına isyan eden halk, yolu trafiğe kapattı.

Paylaş
Tunceli'nin Pülümür ilçesinde son 2 yılda yaygınlaşan kanser vakalarına ilişkin açıklama yapan ilçe halkı, yerleşim yerine kurulan GSM baz istasyonları ile asbestli su borularının kaldırılmasını istedi. Pülümür'de son 2 yılda 3 kişi kanserden ölürken, 5 kişinin de bu hastalığa yakalandığı tespit edildi. Hastalığın sorumlusu olarak ilçe merkezinde kurulan baz istasyonlarını ve asbestli içme suyu borularını gören yaklaşık 750 kişi Erzincan Yolu üzerinde bulunan toprak sahada bir araya gelerek ilçe merkezine yürüdü. "Kanser kaderimiz olmasın", "Munzur'da barajlara hayır" yazılı pankartların taşındığı yürüyüşte Munzur vadisinde yapılması planlanan baraj projeleri de protesto edildi.

Dilekçe toplandı Baz istasyonlarının şehir merkezinin dışına çıkartılmasını isteyen Pülümürlüler, istasyonların kurulu bulunduğu Kandolar Mahallesi'nde de insanların sık sık baş ağrısı çektiklerini ifade ettiler. Eylemde konuşan Ebru Arslan, "Yarınımız için endişeliyiz" dedi. Pülümürlülerin sağlık ve yaşam hakkının tehlike altında olduğunu vurgulayan Arslan, yeni ölümlerin olmasını istemediklerini dile getirdi. GSM şirketlerine seslenen Yaşar Sarıpınar da, "Bir yıl içinde 14 yaşında kızımız Özlem'i, bir ay önce de Ali Turgut ağabeyimizi kaybettik. Son beş yılda ölen insanlarımızın çoğunun ölüm nedeni kanser. Buna dur diyeceğiz" dedi. Baraj projelerine de değinen Sarıpınar, barajların yöre halkına yarardan çok zarar getireceğini söyledi. Açıklamanın ardından kanser vakalarının araştırılması, asbestli borular ile baz istasyonların kaldırılması gibi talepleri içeren dilekçeler toplandı. Dilekçelerin ilgili bakanlıklara gönderileceği ifade edildi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Munzur'da festival başladı

SONRAKİ HABER

Tren kazası ve demiryolları gerçeği - 1

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...