29 Temmuz 2004 21:00

Sosyal güvenlik bitiriliyor

Hazırlığı süren "Sosyal Güvenlik Reformu" ile sağlık ve sigorta hizmetleri birbirinden ayrılıp özelleştirilecek. Kademeli olarak emeklilik yaşını yükseltmeyi de hedefleyen hükümet, konfederasyonların birbiriyle kavgasından faydalanarak çalışmalarını kısa sürede tamamlayacak gibi gözüküyor.

Paylaş
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu başkanlığında toplanan Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu'nun gündeminde "Sosyal Güvenlik Reformu" vardı. Murat Başesgioğlu, açılış konuşmasında, sosyal güvenlik kurumlarını kötüleyerek "reforma ihtiyaç olduğunu" söyledi. katılımcılara dağıtılan "Sosyal Güvenlik Sistemimizde Reform Önerisi" başlıklı rapor ise, hükümetin sosyal güvenlik kurumlarından kurtulmak isteğini ortaya koydu. 4947 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Yasası'yla öngörülen Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu'nun dün yapılan ikinci toplantısında işçi ve memur konfederasyonları ile meslek odaları ve emekli örgütlerinin temsilcilerinin olmaması dikkat çekti. Sadece Türk Eczacılar Birliği Başkanı Mehmet Domaç'ın yer aldığı toplantının açılışında konuşan Başesgioğlu, sosyal güvenlik sisteminin 1994'den beri sürekli artan şekilde açık verdiğini söyledi. Başesgioğlu, emekçilerin "mezarda emeklilik" olarak nitelendirdiği yasayı kastederek, "1999 yılında yapılan reforma rağmen yeni düzenlemeler ihtiyacı devam etmektedir" dedi.

Neden zarar ediyor? "Mevcut sosyal güvenlik sisteminde 2004 yılı için milli gelirimizin yüzde 12'si kadar, yani yaklaşık 50 katrilyon TL harcama öngörülmüş, bunun yaklaşık 19 katrilyonu bütçeden transfer yoluyla karşılanacaktır. Sistemimizin finansman açığının milli gelirimizin yüzde 4.5'i kadar olacağı hesaplanmaktadır" diyen Başesgioğlu, zararın nedenlerine, örneğin işverenler lehine arka arkaya çıkarılan prim aflarına ve muafiyetlerine hiç değinmedi. Transfer harcamalarına rağmen "mevcut yapının sosyal güvenlik sisteminin en önemli amacı olan vatandaşı yoksulluğa karşı koruma" işlevini yerine getirmediğini, sağlanan haklar ve verilen hizmetler açısından adil olmayan farklılıklar olduğunu söyleyen Başesgioğlu, "Eşitlik ve adalet duygusunu zedeleyen bu farklı sosyal güvenlik uygulamaları toplumsal dayanışmayı zayıflatmaktadır" diye konuştu. Sosyal güvenlik alanında farklı kurumların bulunmasının eşgüdümü zorlaştırdığını, bürokratik işlemleri artırdığını, teknik yetersizlikler ve nitelikli personel temini sorunları nedeniyle hizmet sunumunda eksiklikler ortaya çıktığını belirten Başesgioğlu, vatandaşın memnun olmadığını ifade etti. Gelecekte kurum açıklarının artacağını tahmin ettiklerini kaydeden Başesgioğlu, "reform"a ihtiyaç olduğunu belirtti.

Asıl niyeti gizledi Tek bir emeklilik programı istediklerini belirten Başesgioğlu, mevcut sigortalıların emekliliklerini hak edecekleri yaş, prim ödeme ve sigortalılık sürelerinin korunacağını ileri sürdü. "Yeni işe başlayanlar için tümüyle norm ve standart birliğinin sağlandığı bir emeklilik rejimi söz konusu olacaktır" diyen Başesgioğlu, emeklilik yaşını kademeli olarak 70'e kadar çıkarmayı hedeflediklerini ise söylemedi. Genel Sağlık Sigortası'nı da "eşit norm ve standartta, kaliteli sağlık hizmeti alınacağı, koruyucu sağlık hizmetlerinin finansmanına öncelik verileceği, böylece sağlık göstergelerinde iyileştirme sağlanacağı" iddialarıyla sunan Başsegioğlu, sağlık ve sigorta alanlarını birbirinden ayırıp, tümüyle sermayeye açma planlarını ise gizledi. Açıklamanın ardından toplantı, "salonun küçüklüğü" nedeniyle SSK binasında devam etti.


Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu Çalışma Bakanı veya Müsteşarı Başkanlığı'nda, İçişleri, Maliye ve Sağlık Bakanlıkları ile Hazine ve DPT müsteşarlıklarından, bakan tarafından görevlendirilecek en az genel müdür seviyesinde temsilci; Sosyal Güvenlik, Sosyal Sigortalar kurumları başkanları, Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Kurum Genel Müdürü, İşkur ve Emekli Sandığı genel müdürleri; TESK, TZOB, Diş Hekimleri Birliği, TMMOB, TTB, Türk Eczacılar Birliği, en çok üyeye sahip iki işçi emeklileri derneği, işçi, işveren ve kamu görevlileri sendikaları konfederasyonları ile TOBB'dan birer temsilciden oluşuyor.


İşçi haklarını Bakan hatırlattı Toplantıda Hak-İş ile Türk-İş arasındaki, Orman Bakanlığı işçilerinin üyeliklerine yönelik kavganın sorulması üzerine Bakan Başesgioğlu, konfederasyonlara "Sendikal rekabeti geleneklere uygun şekilde yürütmeliler" çağrısı yaptı. Mevzuatı ihlal eden bir uygulama varsa üzerlerine düşeni yapacaklarını ileri süren Başesgioğlu, yer yer küfürleşmelere kadar varan kavgaya ilişkin akıl vererek, "Sendikal rekabetin, alışılmış çizginin dışında yapılması çalışanlara ve örgütlerine zarar verir" dedi.

Çorum'daki işçiler Bakan Başesgioğlu, Çorum'da binlerce toprak işçisinin sendikalaşma nedeniyle işten atıldığının hatırlatılması üzerine, "Olaydan haberdar olduklarını ve yakından takip ettiklerini" söyledi. Gerekirse merkezden uzman gönderebileceklerini belirten Başesgioğlu, çalışma barışının bozulmaması için gerekli önlemleri alacaklarını vurguladı.

ÖNCEKİ HABER

Vanunu yine uyardı

SONRAKİ HABER

Demirtaş'tan İstanbul çağrısı: İmamoğlu’nun söyleminin desteklenmesi gerekir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa