30 Temmuz 2004 01:00

Kerry'nin farkı 'tarz'

ABD Başkanı Bush'un rakibi olan John Kerry'nin danışmanları, dış politikada Bush ile aynı hedefleri güttüklerini açıkladı. Danışmanlar, Kerry'nin Bush'tan tek farkının 'tarzı' olacağını belirtti.

Paylaş
Senatör John Kerry, ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adaylığını resmen üstlendi. Boston'da yapılan Demokrat Parti Konvansiyonu'nda adaylığı önceki akşam resmileşen Kerry, dün de Amerikan halkına hitap etti. Kerry'nin danışmanları, kendisinin başkan seçilmesi halinde ABD'nin dış politikasının değişmeyeceğini söylediler. Danışmanlara göre, Bush yönetimi ile olası bir Kerry yönetimi arasındaki dış politika farkları, sadece "kişilik özellikleri ve tarz"dan ibaret olacak. Örneğin Kerry, Avrupalı müttefikleri ile ilişkilere daha fazla önem verecek.

'Hedefler aynı' Kerry kampanyasının ulusal güvenlik danışmanı Rand Beers, gazetecilere verilen brifingde, "İki yönetimin hedefleri, birçok açıdan birbirinden farklı değil" diye konuştu. Bir diğer danışman olan Richard Holbrooke ise, gazetecilerin Irak, Filistin, Uluslararası Ceza Mahkemesi gibi konulardaki sorularını yanıtsız bıraktı. Kerry'nin bir "uluslararası uzlaşma yanlısı" olduğunu söyleyen Holbrooke, başkan adayının eğitiminin bir bölümünü Avrupa'da geçirdiğini, birkaç yabancı dil bildiğini ve Portekiz kökenli bir eşi olduğunu hatırlattı. Kerry'nin kişisel geçmişini anlatarak Avrupalılara mesaj veren Holbrooke'un, bir seçim zaferinin ardından dışişleri bakanı olabileceği konuşuluyor. Senatör Kerry'nin yardımcılığını üstlenen Senatör John Edwards da, önceki akşam yaptığı konuşmada benzer mesajlar verdi. Seçimin kazanılması halinde başkan yardımcısı yapılacak olan Edwards, konvansiyon salonundaki konuşmasında, "Irak savaşını kazanma" ve "terörle mücadeleye, El Kaide imha edilene dek devam etme" sözü verdi.

Emekli generaller sahnede 12 üst düzey emekli general ve amiral de, John Kerry'ye destek verdi. Emekli komutanlar, yayımladıkları ortak açıklamada, Kerry'nin başkanlığında ABD'nin "daha güçlü ve güvenli olacağını" söylediler. Açıklamaya imza atanlar arasında eski Genelkurmay başkanları John Shalikashvili ve William Crowe, eski Hava Kuvvetleri komutanı Merrill McPeak, eski NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Wesley Clark, Irak'ın da bulunduğu bölgeden sorumlu Merkez Komutanlığı'nın eski komutanı Joseph Hoar ve ABD'nin ilk kadın korgenerali Claudia Kennedy de bulunuyor. Emekli general Shaliskashvili, Boston toplantısında bir konuşma yaparak asker ailelerinden Kerry'ye oy istedi.

Muhaliflerin çabası Demokrat Parti içindeki işgal karşıtı sol kanat ise, sesini kamuoyuna duyurmak için epey çaba sarf etti ancak başarılı olamadı. Savaş karşıtı isimlerin yaptığı konuşmaların hiçbiri, canlı yayın yapılan saatlere alınmamıştı. Bu nedenle önde gelen savaş karşıtı isimler, parti delegelerini etkilemekle yetindiler. New York'lu Temsilciler Meclisi üyesi Charles B. Rangel, "Çocuklarımız piyon olarak kullanılıyor; orduya katılıyorlar çünkü iş bulamıyorlar" derken, müzisyen Wyclef Jean, kürsüden söylediği şarkıyla, Kerry'nin seçilmesi halinde Irak'taki askerlerin derhal geri çekilmesi mesajını verdi. En güçlü işgal karşıtı ses ise, Ohio'dan Temsilciler Meclisi üyesi Dennis Kucinich'ten geldi. Partinin başkan adaylığı yarışına da katılmış olan Kucinich, "Ben Cleveland Belediye Başkanlığı yaptım. Kitle imha silahlarını kentlerimizde gördüm. Yoksulluk, kitle imha silahıdır. İşsizlik, kitle imha silahıdır" diye konuştu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İşgalciye Suudi desteği

SONRAKİ HABER

Halkın umurunda bile değil!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...