29 Temmuz 2004 01:00

Başbakan'ın haberi var!

Türk-İş 1. Bölge Başkanı Faruk Büyükkucak, siyasi iktidarın desteğini alan Hak-İş'in, Türk-İş'e yönelik saldırılarına sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Paylaş
Türk-İş 1. Bölge Başkanı Faruk Büyükkucak, siyasi iktidarın desteğini alan Hak-İş'in, Türk-İş'e yönelik saldırılarına sessiz kalmayacaklarını söyledi. Büyükkucak, işçilerin Hak-İş'e üyeliğe zorlanmasının devletin müsteşarlarının da bizzat dahil olduğu bir eylem olduğunu, bu durumdan bakanların hatta Başbakan'ın da haberi bulunduğunu ifade etti. Faruk Büyükkucak, Türk-İş'e bağlı sendikaların İstanbul yöneticilerinin de katıldığı bir basın toplantısı düzenleyerek, tarım, orman ve belediye işkollarındaki üyelerinin zorla Hak-İş'e geçirilmeye çalışıldığını belirtti. Bu tutumun "sendikal ahlakla bağdaşmadığını, Hak-İş'in yanlış yolda olduğunu" söyleyen Büyükkucak, bölünmüşlüğün işçinin gücünü zayıflattığını kaydetti. DİSK Başkanı Süleyman Çelebi'nin kendilerine yönelik "sarı sendika" söylemine de tepki gösteren Büyükkucak, "Hiç kimse Türk-İş'e saldırarak prim yapamaz" diye konuştu. Orman-İş İstanbul Şube Başkanı Doğan Eryılmaz da, sendikalarına yönelik saldırının talimatının "yukarıdan" geldiğini belirterek, "İki gündür üyelerimiz üzerindeki baskılarını artırdılar. Kanlıca ve Şile'de işyerlerine noter getirerek üye kaydı yapıyorlar" dedi. Gümüşsuyu'ndaki Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği'nde düzenlenen basın toplantısının ardından bir araya gelen şube yöneticileri de, konuyla ilgili ne yapabileceklerini tartıştılar.

CHP'den soru önergesi Bu arada CHP Kocaeli milletvekili İzzet Çetin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Orman Bakanı Osman Pepe'nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Çetin, "sendika yöneticilerine, Türk-İş'ten ayrılıp Hak-İş'e geçmeleri konusunda baskı yapılıp yapılmadığı"na getirilmesini istedi. Çetin, Başbakan Erdoğan'a da kamu kesiminde çalışan işçilerin, Hak-İş'e üye olmaları yönünde bir talimatı olup olmadığı sorusunu yöneltti.

ÖNCEKİ HABER

"Muhatabınız Türk-İş'tir"

SONRAKİ HABER

Samsun'daki 19 Mayıs töreninde Kılıçdaroğlu ile Bahçeli tokalaşmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa