28 Temmuz 2004 21:00

Bir bisikletten düşmesi eksik!..

Bush'un rakibi olan Demokrat Parti adayı John Kerry, Bush'un izinden gidiyor. Demokrat Parti, Büyük Ortadoğu Projesi'ni kabul ettiğini de ilan etti.

Paylaş
ABD'de 2 Kasım başkanlık seçiminde yarışacak Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti arasındaki ayrımlar hızla siliniyor. Ortadoğu konusunda ABD Başkanı George W. Bush'u aratmayan Demokrat aday John Kerry, Büyük Ortadoğu Projesi'ni (BOP) de benimsedi.

Demokrasi maskesi Demokrat Parti'nin Boston'daki ulusal konvansiyonunda kabul ettiği "Yurtta Güçlü, Dünyada Saygın" adlı ilkeler belgesinde, ismen atıfta bulunulmayan BOP'un ilkeleri benimsendi ve 'İslam dünyasında demokratikleşme yönündeki adımlara tam destek verilmesi' öngörüldü. Belgede, "Terörle mücadele, bölgede demokratik kültürün kurulmasını amaçlayan insan hakları grupları, bağımsız medya ve sendikaların desteklenmesini gerektiriyor" ifadesi kullanıldı. Böylece, Kerry'nin iktidara gelmesi halinde BOP'un devam edeceği teyit edilmiş oldu. Oysa Kerry, nisan ayında verdiği bir röportajda, başkan seçilmesi halinde 'Ortadoğu'nun demokratikleşmesi'nin temel önceliği olmadığını söylemişti.

İlk hedef Irak Belgenin Irak'a ilişkin bölümünde, Bush'un, ülkeyi aceleyle savaşa sürüklediği dile getirilirken, işgalin temelde yanlış olduğu yönünde görüş belirtilmedi. Belgede, Demokrat Parti iktidarında "Amerika'nın, güvenilirliğini, demokrasi ve insan haklarına bağlılığını kurmaya Irak'tan başlayacağı" vurgulandı. ABD'nin Irak'tan ne zaman çekilebileceğine ilişkin somut görüşler ise yer almadı. Belgenin 'terörle mücadele' bölümünde, neredeyse Bush'un ifadeleriyle 'her kıtada 60'ı aşkın ülkede faaliyet gösteren teröristleri bulup imha etmekten' bahsedildi, ancak bunun için 'diğer ülkelerle birlikte hareket etmek gerektiği' vurgulandı.


Konvansiyondan notlar...
 • Demokrat Parti'nin gövde gösterisi niteliğindeki ulusal konvansiyon sürerken, Kerry'nin eşi Terasa Heinz Kerry, "savaşçı" olarak nitelendirdiği kocasının, bölünmüş ABD'yi yeniden birleştireceğini söyledi.
 • Kennedy ailesinden Ted Kennedy de, konuşmasında "Kerry bize korku değil umut sunuyor. Şu anda tek korkumuz Bush ile birlikte bir dört yıl daha geçirmek" dedi.
 • Parti içindeki başkanlık önseçiminde Kerry tarafından yenilen sol kanat eski adayı Howard Dean ise, bütün Amerikan halkını Kerry etrafında birleşmeye çağırdı.
 • Muhalif yönetmen Michael Moore, Demokrat başkan adayı John Kerry'e destek vermediğini söyledi. Moore, "Ben Bush'a karşı kampanya yapıyorum, ama Kerry'ye destek vermedim. Ben Bush'un Amerika'ya verdiği zararı insanlara anlatarak görevimi yapıyorum" dedi. Demokratlar'ın konvansiyonunda konuşma daveti almayan Moore, konvansiyonun ilk gününe, ancak eski Demokrat Başkan Jimmy Carter'ın kişisel çağrısı üzerine katılabildi.

  Reklam
 • Reklamsız Evrensel için abone ol
  ÖNCEKİ HABER

  Irak kan gölüne döndü

  SONRAKİ HABER

  Chavez'e aydın desteği

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa