28 Temmuz 2004 21:00

Ukrayna uyarısı

Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma'nın NATO ve Avrupa Birliği'ne entegrasyon politikasını reddetmesi, Moskova'yı memnun etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı devletleri, Rusya-Ukrayna yakınlaşmasının baltalanmaması konusunda uyardı.

Paylaş
Ukrayna Devlet Başkanı'nın, NATO ve Avrupa Birliği ile arasına mesafe koyması, uluslararası diplomaside büyük yankı yarattı. Gelişmelerden memnuniyetini gizlemeyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı'ya sert bir uyarıda bulundu. Rusya ve Ukrayna'nın yakınlaşmasının baltalanmamasını isteyen Putin, "Biz, yakınlaşarak rekabet gücümüzü artırmış oluyoruz. Bunu diğer ülkelerdeki ciddi ortaklarımız da anlıyor" diye konuştu. Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma ile pazartesi günü Yalta'da görüştükten sonra yaptığı açıklamada, "Kimi ülkelerin ajanları, Rusya-Ukrayna entegrasyonunu baltalamaya çalışıyor" dedi.

Ortak tutum alma önerisi İki ülke arasındaki ilişkilerin ayrıntılı bir biçimde ele alındığı Yalta toplantısı, Ukrayna'daki devlet başkanlığı seçimlerinden üç ay önce yapıldı. Putin'in, Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) üye olmak için iki ülkenin ortak tutum almasını, "Birleşik Ekonomik Alan" (BEA) adı altında, Rusya-Ukrayna ekonomik entegrasyonunun hızlandırılmasını önerdiği öğrenildi. Yeni bir inisiyatif sayılan BEA'da Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Kazakistan bulunuyor. Bu girişimle ilgili 62 anlaşmanın, yıl sonuna doğru imzalanması bekleniyor. Devlet Başkanı Kuçma'nın, seçimler yaklaşırken "NATO ve Avrupa Birliği'ne entegrasyon" hedefini ulusal güvenlik doktrininden çıkarması, kimi kuşkular da yaratıyor. Halk nezdinde epey yıpranan Ukraynalı liderin, koltuğuna oturtmak istediği Başbakan Viktor Yanukoviç'e Rus desteği sağlamak istediği belirtiliyor. Oysa aynı Kuçma, yıllardır Rusya'ya sırtını çevirerek yüzünü Batı'ya dönmüştü. Ukrayna Devlet Başkanı'nın ulusal güvenlik doktrininde yaptığı değişiklik, henüz resmileşmiş değil. Bunun için parlamentodan onay alınması gerekiyor. Zaten Putin de, Ukrayna-Rusya ilişkilerini güçlendirecek anlaşmaların, 31 Ekim seçimlerinden önce imzalanmasını istiyor. Böylece, yeni seçilecek liderin, Kuçma'nın verdiği taahhütleri 'unutması' ihtimali ortadan kalkmış olacak.

Saflar netleşiyor Seçimlerde Kuçma'nın karşısındaki iki güçlü aday; Viktor Yuşenko ve Petro Simonenko. Yuşenko, Batı devletleri tarafından destekleniyor. Simonenko ise, Ukrayna Komünist Partisi'nin lideri. Bu adaylara karşılık Rusya; Kuçma'nın adamı olan Yanukoviç'e tam destek veriyor.


OSET LİDERE RÜŞVET TEKLİFİ Güney Osetya lideri Eduard Kokoti, Gürcistan'ın, Rusya Federasyonu içindeki Kuzey Osetya Cumhuriyeti ile birleşme çabalarına son vermesi karşılığında kendisine 20 milyon dolar rüşvet ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Yardımcılığı teklif ettiğini söyledi. Kokoti, teklifin Gürcü milletvekili Vladimir Gutsavyev tarafından yapıldığını, ama rüşveti reddettiklerini açıkladı. Gutsavyev, suçlamayı yalanladı. Gürcistan'ın, AGİT'in Güney Osetya sorununa müdahil olmasını talep ettiği de öğrenildi. Hükümet kaynakları, Dışişleri Bakanı Salome Zurabişvili'nin, bugün Viyana'da yapılacak olan AGİT Daimi Konseyi toplantısında konuyu gündeme getireceğini belirttiler. Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlık ilan eden Abhazya'da ise, askeri tatbikatlar başladı. Abhazya Başbakanı Raul Hacımba, bölgede tatbikat yapılması kararını, Tiflis hükümetinin son dönemlerde sergilediği tehditkâr tutum nedeniyle aldıklarını söyledi. Önceki gün başlayan tatbikat bir hafta boyunca sürecek. Bölgedeki Gürcü barış güçlerinin komutanı Valeri Caparidze, tatbikatlarla ilgili olarak bölgede görevli uluslararası kuruluşların haberdar edilmediğini söyleyerek şikâyette bulundu. Caparidze, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile konuyu değerlendireceklerini kaydetti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Memura çipli takip

SONRAKİ HABER

Irak kan gölüne döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...