HABAŞ'ta sendikalaşma kararlılığı

Bakırçay Havzası'ndaki en büyük demirçelik fabrikalarından olan HABAŞ'ta atölye bölümünde çalışan taşeron işçiler, sendikalaşıyor.

Bakırçay Havzası'ndaki en büyük demirçelik fabrikalarından olan HABAŞ'ta atölye bölümünde çalışan taşeron işçiler, sendikalaşıyor. İşçiler, üye oldukları Türk Metal Sendikası'nın "işten atılırsınız, tazminatlarınızı alamazsınız" şeklindeki telkinlerine ve patronun baskısına rağmen, örgütlü olarak çalışmakta kararlılar. Yaklaşık 10 yıldır, Ahmet Necdet Yalçın isimli taşerona bağlı olarak üretimin her bölümünde çalıştıklarını belirten işçiler, ağır çalışma koşulları ve düşük ücret karşısında HABAŞ'ta örgütlü Türk Metal Sendikası'nın işyeri temsilcileri ve yöneticileriyle görüşerek sendikaya üye olmuşlar. Başlangıçta kendilerine "Sizin işiniz yüzde 90 olur" diyen sendikacıların şimdi "Patron sizi işten çıkarabilir, hatta taşeronun sözleşmesini fesheder, ihbar ve kıdem tazminatlarınızı alamazsınız" diyerek kendilerini vazgeçirmeye çalıştklarını söyleyen işçiler, Şube Başkanı'nın "Biz diyalog ve uzlaşma yoluyla sorunları çözen bir sendikayız. Sizin sorununuzu çözmek için müdürleri kaç kez yemeğe götürdük, haberiniz var mı? Ama patron taşeronda sendika istemiyor" dediğini aktardılar.

Önce tutanak, sonra gözlük Sendikalaşmayı engellemek amacıyla patronların da baskı uyguladığını belirten işçiler, doğru olmayan gerekçelerle düzenlenen tutanaklarla "gözdağı" verilmeye çalışıldığını belirttiler. Örneğin kaynakta çalışan 10 arkadaşları hakkında "gözlüksüz çalıştıkları" gerekçesiyle tutanak tutulduğunu, "olmayan gözlükler" için tutanak tutulduğu anlaşılınca da apar topar işçilere gözlük dağıtıldığını anlattılar.


Çözüm birlikte harekette Sendikalaşmakta kararlı olduklarını söyleyen taşeron işçiler, geçtiğimiz günlerde, Menemen'de bir çay bahçesinde toplantı yaptı. Toplantıya EMEP İl yöneticileri Gürsoy Turan ve Avukat Deniz Gürbüz katıldı. Avukat Gürbüz, işçilere iş ve sendika yasalarıyla ilgili bilgi vererek soruları yanıtlarken, Gürsoy Turan da EMEP'in örgütlenmek isteyen demirçelik işçilerine her türlü desteği vereceğini söyledi. Turan, "Ancak mücadelenin kazanılmasının ilk adımı işçilerin kendi aralarında oluşturacağı sağlam birlikteliktir. Demirçelik fabrikalarında yaşanan sorunların ağırlığını biliyoruz, bunun çözüm yolu Foça yolundaki fabrikalarda çalışan 6 bin dolayındaki işçinin birlikte hareket edebilmesidir" dedi.

www.evrensel.net