27 Temmuz 2004 01:00

Benim için bir sözcük üret!

Türkçe bu kadar ayaklar altına alınırken, Türk Dil Kurumu'na başvurması gereken kurumlar değil, "ilginç istekleri olan" vatandaşlar başvuruyor.

Paylaş
Türk dilinin temel sorunları ile uğraşan Türk Dil Kurumu (TDK) yöneticileri, zaman zaman internet adreslerine gelen ilginç talep ve sorularla karşılaşıyor. TDK'ya başvuran bir kişi, TDK'dan sevdiği kadına hitap edeceği bir sıfat üretmesini isterken, bir öğrenci okula vereceği savunma yazısı için, bir başka kişi ise kendisini terkeden eşine yazacağı mektup için TDK'dan yardım istedi. Bir kişi, yarış atlarına İngilizce isim verilmesinin önlenmesini isterken bir başka kişi de TDK'nın İnternetteki sözlüğünde, "pancar pezik değil mi, yürek ezik değil mi" türküsünde geçen "pezik" kelimesine yer verilmemesinden yakındı. "tdk.org.tr" sayfasında vatandaşların dille ve kelimelerin anlamlarıyla ilgili sorularını yanıtlayan TDK yetkilileri, zaman zaman da ilginç isteklerle karşılaşıyor. TDK'ya bu sayfa üzerinden başvuran bir kişi, Türkçe'de yetersizlik yaşadığını belirterek TDK'dan yardım talebinde bulundu. Sevdiği kadına herkes tarafından kullanılan "aşkım, hayatım" gibi basit tanımlamalarla hitap etmek istemediğini belirten kişi, TDK'ya gönderdiği e-mail mesajında şunları kaydetti: "Ben sevdiğim bayana sesleneceğim ve benim sevgimi dereceleyecek bir söz veya sıfat istiyorum. Şu an Türkçemizde olmadığını biliyorum. Bu konudaki üreticiliğinizi benim için esirgemeyeceğinizi umuyorum."

Savunma talebi Kopya çekerken yakalanan bir öğrenci de okula vereceği savunma yazısı için TDK'dan yardım istedi. Fizik dersinden kopya çekerken yakalandığını belirten bir öğrenci de TDK yöneticilerine şöyle seslendi: "Suçlu olduğumu biliyorum ama bir hata yaptım işte. Çok kötü durumdayım, ailem bilmiyor. Babam duyarsa kemiklerimi kırar. Bir hafta içinde okuldan savunmamı istediler. Size yalvarıyorum, savunmamı yazmamda bana yardımcı olun... Okuldan atılabilirim. Nasıl savunma yazayım ki, az ceza alayım? Ne olur bana yardım edin. Sizi seviyorum."

Hayvan adları Bir başka kişi de kendisine terk eden eşine yazacağı mektup için TDK'dan yardım talebinde bulundu. TDK'ya başvuran bir kişi de TDK'dan "Kişi Adları Sözlüğü"nden sonra bir de "Hayvan Adları Sözlü'ğü" hazırlamasını istedi. Hayvan adlarında müthiş bir yabancılaşma olduğunu belirten bu kişi, yarış atlarının isimlerinin çoğunlukla yabancı olduğunu, insanların evcil hayvanlarına yabancı isimler verdiğini ifade etti.

Pancar, pezik... TDK'ya başvuran bir kişi, Sezen Aksu'nun bir şarkısında geçen "füsunkâr" kelimesinin anlamını sorarken, iki ayrı kişi de sonu "bici" ve "lebi" ile biten kelimelerin kendilerine bildirilmesini talep etti. Bir başkası ise TDK'nın İnternetteki sözlüğünde köşe anlamına gelen "büküç" kelimesi ile "Pancar pezik değil mi, yürek ezik değil mi" türküsünde geçen "pezik" kelimesine yer verilmemesinden yakındı. Bir diğer kişi de bir arkadaşının kendisine "eksantrik" dediğini belirterek bu kelimenin kötü bir anlama gelip gelmediğini sordu. TDK'dan kelimenin anlamını kendisine bildirmelerini isteyen bu kişi de "Kötü bir şey demekse, arkadaşım hakkında dava açacağım" dedi. Öte yandan TDK'ya gelen sorular arasında, "Kim 500 Milyar İster" yarışmasında sorulan "Çarmık" kelimesinin doğru cevabı, "erkek hemşire" tabirinin doğru olup olmadığı, "K" harfinin alfabedeki okunuşunun "ke" mi yoksa "ka" mı olduğu, "Liboş" kelimesinin "li+boş" şeklinde bitişik bir sözcük mü olduğu, "talimat" kelimesinin tekil mi, yoksa çoğul mu olduğuna ilişkin sorular gibi pek çok soru da yer alıyor.

ÖNCEKİ HABER

Ben oyuncuyum, oyun değil...

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa