26 Temmuz 2004 01:00

Brezilya'da 25 bin köle var

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün henüz yayımlanmayan raporuna göre Amazon ormanlarında binlerce Brezilyalı, köle olarak çalıştırılıyor.

Paylaş
Amazon ormanlarında binlerce Brezilyalı işçi büyük çiftlikler için alan açma ve odun kömürü üretiminde çalışıyor. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) hazırladığı rapora göre baskı ve tehdit ile adeta köle olarak çalıştırılan işçilerin sayısı 25 bin. Merkezi Genova'da bulunan ILO'nun raporunda, "Brezilya hükümetinin kölelerin serbest bırakılması için yoğun çaba harcamasına ve bu işi yaptıranlara ağır cezalar getirmesine rağmen insanların köle olarak kullanılmasını engelleyemediği" belirtiliyor. Ancak rapora göre, kölelik uygulamasını yaygınlaştıran zengin arazi sahipleri arasında siyasetçiler ve yargıçlar da yer alıyor. Rapor da ayrıca Bolivya, Peru ve Paraguay'da da erkek, kadın ve çocukların köle olarak çalıştırıldığı, insanların korkuları nedeniyle içinde yaşadıkları ağır koşullara ses çıkaramadıkları ifade ediliyor.

Rapor yayımlanmadı ILO'nun kölelere ilişkin hazırladığı rapor henüz yayımlanmadı ama Guardian gazetesi raporun bir kopyasını ele geçirmeyi başardı. Raporun açıklanmamasının sebeplerinden birisinin, köle emeğinden faydalanan Amerikan şirketlerinin de rapordan olumsuz etkilenecek olması olduğu dile getiriliyor. Amerikan gümrük yasalarına göre köle ve mahkûm emeği ile ya da insanların silah zoruyla çalıştırılması yoluyla üretilen ürünlerin gümrüklerden geçmesi yasak. Ancak orman ürünlerinin yüzde 92'si Amerikan firmalarına satılıyor. Bu yüzden raporun Amerikan firmalarını rahatsız ettiği söyleniyor. ILO yetkililerinden Roger Plant ise raporun gizlenmeye çalışıldığı yönündeki iddiaları reddediyor. Plant, raporun güncelleştirilmeye çalışıldığını, tahminen önümüzdeki yıl yayımlanacağını öne sürdü.

Engellenemiyor mu? Brezilya Devlet Başkanı Lula, 2002 yılında köle emeğinin kullanılmasına son verme sözü vermişti ve bunun ardından 5 bin 400 köle "bedelleri" ödenerek serbest bırakılmıştı. Ama Guardian gazetesi eski Brezilya muhabiri jan Rocha, kölleğin engellenmesi için yapılan yasal çalışmaların iyi yürümediğini belirtti. Rocha, köle çalıştıran toprak sahiplerinin yaptığı baskı nedeniyle kölecilerin topraklarına el konulmasını öngören yasanın çıkarılmasının geciktirildiğini söyledi. Rocha ayrıca bazı politikacıların ve yerel yöneticilerin kendi çiftliklerinde köle çalıştırdığını ve bu yüzden yasaların çıkmasını engellediklerini belirtti.

Dövüyorlar, öldürüyorlar Rocha yirmibirinci yüzyılda birçok Brezilyalının hayvandan daha kötü muamele gördüğünü belirterek kölelerin plastikten yapılmış çadırlarda yaşadıklarını, özellikle kömür işinde çalışanların hiçbir koruyucu malzeme kullanmadıkları için ciddi sağlık sorunları bulunduğunu anlattı. "Haftada yedi gün şafaktan akşamın karanlığına kadar çalışıyorlar. Başlangıçta buraya getirilirken iyi maaş vaadiyle kandırılıyorlar ama sonrasında kendilerini büyük bir borç batağının içinde buluyorlar" diyen Rocha, buralardan ayrılmanın ise mümkün olmadığını dile getiriyor. Silahlı adamlar sürekli nöbet tutuyorlar. Bu kişiler işçileri dövüyorlar, hatta gerekli gördükleri durumda öldürüyorlar. Bu anlamda en kötü bölge Güney Para. Burada 2001 yılında 534 kişinin öldürüldüğü kayıtlara geçmiş. Bu son otuz yılın en yüksek cinayet oranı olarak ifade ediliyor. Cinayetlerin neredeyse hiçbirisi aydınlatılamamış.

ÖNCEKİ HABER

HALK DESTEĞE HAZIR

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: kürtçe için yasal düzenleme yapılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa