26 Temmuz 2004 01:00

Personelin hatası yok

Bağımsız Ulaşım Sendikası, TCDD Katarcılar Derneği ve TCDD Dispeyçerler Derneği, tren faciası nedeniyle tutuklanan makinistler ve tren şefinin hatasının olmadığını belgeleriyle ortaya koydular.

Paylaş
Demiryolu emekçileri, tren faciasından iki makinist ve bir tren şefinin sorumlu tutulmasına tepki gösterdi. Bağımsız Ulaşım Sendikası, TCDD Katarcılar Derneği ve TCDD Dispeyçerler Derneği, personelin hatalı olmadığını belgelerle ortaya koyarak, AKP Hükümeti ve Ulaştırma Bakanı'nı sorumluluğunun gereğini yapmaya çağırdılar. Kurumlar adına ortak basın metnini okuyan BASK Genel Başkanı Resul Akay, facianın ardından bir çok sorunun yanıt beklediğini bildirdi. Eski vagonların tamir edilerek sefere sokulduğunu belirten Akay, faciaya neden olan etkenlerin araştırılmamasına rağmen, olaydan üç personelin sorumlu tutulmasını eleştirdi. Faciaya, rayların aşınması, genleşmesi, traversleri destekleyen elemanların deforme olması, rayın eklenti yerlerinde yapılan kaynak noktalarında açılma olması, yolcu ve yük trenlerinin seyri nedeniyle yolun zemininde bozulma gibi birçok şeyin neden olabileceği bilinirken Bakan'ın personeli suçladığını vurgulayan Akay, Bakan'ın mahkeme heyetini baskı altına aldığını kaydetti. Asıl sorumlular makamlarında oturmaya devam ederken, personelin "günah keçisi" ilan edilmesinin kabul edilemeyeceğinin altını çizen Akay, bu kişilere yargının her aşamasında destek vereceklerini açıkladı.

Gerçekler belgelerde TCDD Genel Müdürlüğü'nün verdiği bir talimatnameyi basına sunan Akay, buna göre, trenin Mekece istasyonu ile 183'üncü kilometre arasını 130 kilometre ile seyrettikten sonra 183+100 ila 187'nci kilometre arasını da 130 km. hızla seyretmesi gerektiğini söyledi. 187'inci kilometreye geldiğinde trenin hızının 80 kilometreye düşmesi gerektiğini ifade eden Akay, kazanın, hızın 130 kilometreden 80 kilometreye kademe kademe düşürüldüğü 183+100 ila 187'inci km. arasında gerçekleştiğini dile getirdi. Trenin bu mesafedeki hızının 118 kilometre olduğuna dikkat çeken Akay, makinistin hızı düşürmeye başladığını dolayısıyla hızın talimatnameye aykırı olmadığını vurguladı. Olay yeri incelemesi yapılmadan devrilen vagonların yerinden oynatılması, yolun onarılması, rayların yenilenmesi talimatını kimin verdiğinin açıklanmasını isteyen Akay, "Delillerin karartılmasına göz yumuldu ise, en hafifinden görev ihmali vardır" diye konuştu.

'Bakan itiraf etti' Ulaştırma Bakanı'nın, faciaya neden olan hususları bilim adamları ve uzmanlara inceleteceğini söyleyerek, bunu daha önce yapmadığını itiraf ettiğine dikkat çeken Akay, hızlandırılmış tren projesine onay veren 24 kişilik kurulun bilim kurulu olmadığını, bu kişilerin "Bakanın iki dudağı arasına sıkışmış bürokratlar kurulu" olduğunuz söyledi. Heyetin başında TCDD Tesisler Dairesi Başkanı Mehmet Uras'ın bulunduğunu ve hazırlanan raporun bakan ve genel müdürün istekleri doğrultusunda olduğunu vurgulayan Akay, raporun hiçbir bilimsel ve teknik değeri olmadığını söyledi.

Çalışma koşulları ağır TCDD Genel Müdürü imzalı başka bir talimatta ise, yolcu ve yük trenlerinde tek makinistin görev yapabileceğini ve bu yetkinin Bölge Müdürlükleri'ne devredildiğini hatırlatan Akay, otobüslerde bile çift şoför bulundurmanın zorunlu olduğu bir dönemde bu uygulamanın "tüyler ürpertici" olduğunu ifade etti. TCDD Genel Müdürlüğü'ndeki personel açığına dikkat çeken Akay, personelin yeterince dinlenmeden sefere çıkarıldığını, personel istihdamı yapılmadığı için yaş ortalamasının yükseldiğini söyledi. Başbakan başta olmak üzere iktidarda olan kişilerde anlamsız bir panik olduğuna dikkat çeken Akay, korkutarak, azarlayarak, horlayarak kimsenin iktidarda kalamadığını belirtti. Akay, hükümeti sorumluluğunun gereğini yapmaya çağırdı. Daha önce, trenlerin içinde personelin "furgon" adı verilen bölümlerde yolculuk yaptığını belirten demiryolcular, bu bölümlerden personelin kolaylıkla kaçıncı kilometrede olunduğunu ve olası tehlikeleri gözlediklerini anlattı. Demiryolcular, bu bölümün kaldırılmasıyla personelin zor durumda kaldığını ifade ettiler. Öte yandan, facianın ardından yetkililerin sağlıksız açıklamalar yaptıkları ölü sayısı konusunda da yeni bir iddia ortaya atıldı. Vücudunun büyük bölümü bulunamayan bir kaç cesetin, aynı ceset torbasına konulduğunu gördüklerini belirten demiryolcular, bu nedenle ölü sayısının açıklanandan fazla olabileceği iddiasında bulundular.


Birden fazla risk faktörü olabilir Kamu-Sen'e bağlı Türk Ulaşım-Sen, tren kazasında birden fazla risk faktörü olabileceğine dikkat çekti. Yol, hız, insan, iklim ve koşturma araçları olarak sıralanan risk faktörlerinin bildirildiği açıklamada, olayda tren görevlilerinin sorumluluğunun "yok denecek kadar az" olduğunun yapılacak araştırmalar üzerine anlaşılacağı dile getirildi. Sendikanın Genel Başkanı Nazmi Güzel, dün yaptığı açıklamada, demiryolu altyapısının mevcut şartlarda hızlı tren işletmeciliğine elverişli olmadığını belirtti. Güzel, bu güzergâhta 300 metre yarıçaplı kurplar olduğunu, ama hızlı tren işletmeciliğinde kurp yarıçaplarının 1500 metrenin altında olmaması gerektiğine dikkat çekti. Daha önceki planlamada bu bölge için "yatar gövdeli" trenler düşünüldüğünü belirten Güzel, yeterli kaynak aktarılmadığı için demiryollarına yeterli yatırımın da yapılamadığını bildirdi.


Aydın'da tren minibüse çarptı Aydın'da, yolcu treninin hemzemin geçitte bir minibüse çarpması sonucu 5 kişi öldü. İzmir-Aydın hattında çalışan yolcu treni, Bayındırlık Kavşağı'ndaki hemzemin geçitte, 09 VE 136 plakalı minibüse çarptı. Kazada, ilk belirlemelere göre, minibüste bulunan, ikisi çocuk 5 kişi hayatını kaybetti. Demiryolu, kazanın ardından ulaşıma kapandı.

ÖNCEKİ HABER

Ahmet Kaya kitapları

SONRAKİ HABER

Ege Üniversitesinde iş kazaları alarm veriyor: 1 yılda 39 iş kazası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa