25 Temmuz 2004 21:00

Türkiye boşanıyor!

ATO ülkenin sosyal yaralarına dikkat çektiği araştırmaların dördüncüsünü yayımladı. Araştırmaya göre ekonomik sıkıntılar ve gelecek kaygısı gibi nedenler intihar ve boşanma vakalarında patlamaya yol açtı.

Paylaş
Ankara Ticaret Odasi (ATO), Türkiye'nin sosyal yaralarına dikkat çektiği 4 bölümlük ''Neler Oluyor Bize?'' adlı dizi raporunun sonuncusunda boşanma, intihar ve silahlanma konularını işledi. Rapora göre, uzun yıllardır ülke insanını etkisi altına alan enflasyon ve buna bağlı ortaya çıkan krizler, yıkıcı etkilerini değişik şekillerde gösteriyor. Fakirleşen, işini kaybeden, geliri düşen ülke insanı yaşama sıkı sıkıya bağlı kalmak şöyle dursun, mevcutlarını koruyamıyor, tutunamıyor. Kişiler ya aile yaşamını korumakta zorlanıyor ve boşanıyor, ya da sorunlarından kaçıp intihara sığınıyor. Ama silahlanma yarışında bir türlü tutulamıyor.

2003'te boşanma patlamasi Rapora göre 1998 yilinda 115 bin 265 boşanma davasi açildi. 1999 yilindan itibaren artan boşanma vakalarinda 2003 yilinda adeta patlama yaşandi. Söz konusu yilda boşanma davalari bir önceki yila göre yüzde 21 artti. En çok boşanma olayi Istanbul, Ankara ve Izmir'de görülürken boşanmalarin yüzde 45'i evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşiyor. Ailede çocuk sayısı arttıkça boşanma sayıları düşüyor.

İntiharlarda artış Olumsuz ekonomik ve sosyal koşulların intiharlarda etken olduğuna dikkat çekilen raporda, göç ve işsizliğin de intihar yönünden risk taşıdığı belirtildi. Rapora göre, son 30 yılda 40 bin kişinin intihar ettiği Türkiye'de sadece 2003 yılında 8 bin 432 intihar girişimi, bin 661 intihar olmak üzere toplam 10 bini aşkın intihar olayı yaşandı. Geçen yıl en çok ''intihara teşebbüs edilen iller'' sıralamasında 850 kişiyle Ankara birinci, 585 kişiyle Bursa ikinci, 448 kişiyle Konya üçüncü, 430 kişiyle İstanbul dördüncü, 294 kişiyle İçel beşinci, 286 kişiyle İzmir altıncı sırada yer aldı.

Silah merakı Umut Vakfı 2003 yılı resmi verilerinden yararlanılarak hazırlanan rapora göre, Türkiye'de 7 milyon kişide ruhsatli ya da ruhsatsiz silah bulunuyor. Buna göre Türkiye'de her 4 evden 1'inde silah var, her 10 kişiden 1'inin belinde veya evinde bir tabanca veya tüfek var. Türkiye'de yılda yaklaşık 3 bin kişi bu silahlar yüzünden hayatını kaybediyor. Devlet, ruhsatlı silahların taşıma ve bulundurma ruhsatlarından yaklaşık 250 trilyon lira gelir elde ediyor. Silah sahipleri her yıl yenilenen taşıma ruhsatı için 1 milyar, bulundurma ruhsatı için 250 milyon lira para ödüyor.


'Yaşama tutunmakta zorlaniyoruz' Öte yandan ATO Başkani Sinan Aygün dört bölüm halinde hazirlanan raporlari degerlendirirken, bu dizi ile kötü yönetilmiş bir ülkenin insanlarinin ne hale geldigini gözler önüne sermek istediklerini kaydetti: ''Yaşama tutunmakta zorlaniyoruz'' diyen Aygün, şöyle devam etti: ''Kimseyi hedef almıyoruz, kimseyi suçlamıyoruz, herkes bu yaşananlardan bir pay çıkarsın istiyoruz. Bu ülkenin insanı enflasyondan, krizlerden çok yoruldu. Değerlerine, elindeki avuncundakine sahip çıkmakta zorlanıyor. Şimdi hükümetten bir beklentimiz var; insanlarımızı hayata bağlayacak kalıcı ekonomik iyileşmelere imza atın.''

ÖNCEKİ HABER

Memur-Sen makinistleri suçladı

SONRAKİ HABER

Lavrov: İdlib'de teröristler Rusya-Türkiye mutabakatını ihlal ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa