26 Temmuz 2004 01:00

Yine özelleştirme, yine rüşvet skandalı!

Brezilya Telekom, 4 yıl önce, pazarda rakibi olan İtalya Telekom'a karşı gizli bir araştırma başlattı. Araştırmayı, ABD'li dedektiflik şirketi Kroll yürütüyordu. Kroll, arada hükümet yetkilileri ve bürokratlar aleyhine de casusluk yapıverdi!

Paylaş
ABD'li bir şirketin, Brezilya'ya karşı ticari casusluk faaliyetlerinde bulunduğu ortaya çıkarıldı. Merkezi New York'ta bulunan Kroll dedektiflik şirketi, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın medya stratejisti olan Luiz Gushiken'in özel elektronik posta mesajlarını okuduğunu itiraf etti. Amerikan şirketinin, Brezilya Telekom ile ilgili konularda Lula'nın yardımcı ve danışmanlarına karşı yürüttüğü casusluk faaliyeti, ülkede büyük tepki yarattı. Luiz Gushiken, aynı zamanda özel emeklilik fonu uzmanı olarak tanınıyor. Kroll şirketi, bundan dört yıl önce, Gushiken ve bir başka Brezilyalı bürokrat olan Cassio Casseb aleyhine casusluk yaptığını kabul etti. Casseb daha sonra, kamuya ait "Banco do Brasil"in başına getirilmişti. O sırada, Telekom İtalya'nın da danışmanlığını yürütüyordu.

İki şirketin hesaplaşması Skandalın seyri oldukça karmaşık görünüyor. Brezilya'nın en büyük üçüncü sabit hat operatörü olan Brezilya Telekom (BT) ve Opportunity bankası, Kroll şirketini kiralamıştı. Opportunity, şu anda BT'nin çoğunluk hissesine sahip bulunuyor. Anlaşmaya göre Kroll, İtalya Telekom'un, 2000 yılında CRT adlı sabit hat şirketini satın alırken, kasıtlı olarak fazla para ödeyip ödemediğini araştıracaktı. Fazla para ödendiği ortaya çıkarsa, bunun rüşvet olduğu anlaşılacaktı.

Özel mesajları takip ettiler Kroll, Opportunity Bankası'nın eski ortağı Luiz Roberto Demarco ile ilgili de soruşturma yürüttü. Demarco ile ilgili bu gizli soruşturma sırasında, Gushiken'in özel elektronik posta mesajlarına ulaştı ve yetkisi olmadığı halde bunları da takip etmeye başladı. Diğer bir casusluk faaliyeti, Luis Favre'ye karşı gerçekleştirildi. Favre, iktidardaki İşçi Partisi'den Sao Paolo Belediye Başkanı'nın eşiydi. Gazetelere göre Kroll, Favre ile Lübnan doğumlu, Brezilya vatandaşı işadamı Naci Nahas arasındaki ilişkilerle ilgileniyordu. Mali spekülatör olan Nahas, 1989'daki spekülasyonları ile neredeyse Sao Paolo ve Rio borsalarını çökertmişti. Bu olayın ardından hakkında dava açıldı ve 1994 yılında rekor bir tazminat cezasına çarptırıldı. Ancak bu ceza, mart ayında iptal edildi. Dolayısıyla, BT tarafından Telekom İtalya'ya karşı tutulan Kroll şirketi, Brezilya hükümeti üyelerine karşı casusluk faaliyetleri yürütmekle suçlanıyor. Bu faaliyetin 2003 yılına dek, tam üç yıl boyunca devam ettiği belirtiliyor.

İlanla yalanlama Şirket, cuma günü bir Brezilya gazetesine tam sayfa ilan vererek, hakkındaki suçlamaları yalanladı. Ancak ilanda, Luiz Gushiken'in özel mesajlarına "bakıldığı" kabul edildi. Skandal, Brezilya'da telekom özelleştirmelerinin altında yatan çirkefi de gözler önüne serdi. Bağımsız bir soruşturma yürütülmesi halinde, bu özelleştirmelerin kime ne kadar rüşvet verilmesi ile "bağlandığı" ortaya çıkarılacak. Ama iktidardaki bazı isimlerin de bu süreçte 'zarar görebileceği' belirtiliyor. Bu nedenle, Devlet Başkanı Lula'nın şaibeli özelleştirmeleri masaya yatırması, uzak bir ihtimal.

ÖNCEKİ HABER

Fabrikalarda yeni hak gaspları

SONRAKİ HABER

Ege Üniversitesinde iş kazaları alarm veriyor: 1 yılda 39 iş kazası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa