25 Temmuz 2004 01:00

Rum ve Türk tiyatroları
   İstanbul'da buluşuyor

1. Uluslararası İstanbul Mekan Tiyatro Festivali'ne katılan Lefkoşa Türk Belediyesi Tiyatrosu, İstanbul'daki tarihi Galata Köprüsü'nde oyun sahneleyecek.

Paylaş
1. Uluslararası İstanbul Mekan Tiyatro Festivali'ne katılan Lefkoşa Türk Belediyesi Tiyatrosu, İstanbul'daki tarihi Galata Köprüsü'nde oyun sahneleyecek. ''Joko'nun Doğum Günü'' isimli oyunu sahneleyecek Lefkoşa Türk Belediye Tiyatrosu ile birlikte Rum Satirigo Tiyatrosu da Haldun Taner'in "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım'' adlı oyunu sahne alacak. 3 Ağustos'a kadar sürecek festivale 18 ülkeden tiyatrolar katılıyor. Evsahipliğini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın yaptığı festival kapsamında yarın Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk, Lefkoşa Türk Belediyesi'ne bağlı Belediye Tiyatrosu ve Rum Satirigo Tiyatrosu'nun oynayacakları oyunlar hakkında bir basın toplantısı da yapılacak. Basın toplantısı, oyunların oynanacağı tarihi Galata Köprüsü üzerinde gerçekleştirilecek. Lefkoşa Türk Belediyesi Tiyatrosu ile Rum Satirigo Tiyatrosu sanatçılarının sahneleyecekleri Haldun Taner'in yazdığı ve Yaşar Ersoy'un yönettiği ''Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım'' oyunu, Kıbrıslı Türk ve Rumların yurtdışında sahneleyecekleri ilk oyun özelliğini taşıyor. Bir Türk yönetmenin yönettiği oyun Rumca sahneleniyor.

27-28 Temmuz Ortak oyun 27 Temmuz Salı günü saat 21.00'de Galata Köprüsü'nde İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. Lefkoşa Türk Belediyesi Tiyatrosu ise Ronald Topor'un yazdığı ve İbrahim Altıok'un yönettiği ''Joko'nun Doğum Günü'' isimli oyununu 28 Temmuz Çarşamba günü saat 21.00'de sahneleyecek.


Özbekistan 'Aleyğu' oyunu ile festivalde Özbekistan Akademik Devlet Dram Tiyatrosu, Uluslararası 1. İstanbul-Mekan-Tiyatro Festivali'ne, Boysun Bahori Folklor Festivali'nde 'En İyi Oyun' seçilen "Aleyğu" oyunu ile katılıyor. Valijon Umarov'un yazıp sahneye koyduğu "Aleyğu" adlı oyun yeryüzünde hayatın başlangıcını anlatıyor. Oyunda, ünlü şair ve filozof Ahkmad Yassaviry'in şiirleri eşliğinde doğum ve ölüm karşıtlığı işleniyor. Oyunun sahne tasarımı Shurat Abdumalikov, kostüm tasarımı Olga Belogujeva, koreografi Halık Horsandov ve Tamara Toşboyeva imzasını taşıyor. "Aleyğu", bugün saat 21.00'da Balat'taki tarihi Galata Köprüsü'nde seyirci ile buluşacak.

ÖNCEKİ HABER

Beş yönetmenin gözünden İstanbul

SONRAKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 27 Mayıs 2019 Pazartesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa