24 Temmuz 2004 21:00

Talabani Türkiye ile oynuyor

Abdullah Öcalan, KYB lideri Celal Talabani'ye sert eleştiriler yöneltti. Talabani'nin Türkiye ile oyun oynadığını ama devletin bunu görmediğini ifade eden Öcalan, "savaş kararını" vermediğini dile getirdi.

Paylaş
Abdullah Öcalan, avukatlarıyla yaptığı görüşmede basında kendisi hakkında çıkan "savaş kararı verdi" haberlerini yalanladı. Savaş kararının verilmediğini belirten Öcalan, Kongra-Gel'in meşru savunma yaptığını söyledi. DİHA'nın haberine göre Öcalan, bölgesel güçlerinde içinde yer aldığı yeni bir konseptin geliştirildiğine dikkat çekerek, KYB lideri Celal Talabani'nin devletle oynadığını, ama devletin bunu görmediğini dile getirdi. Celal Talabani'nin iki taraflı oyun oynadığını belirten Öcalan, "Talabani Türkiye'nin beni ezmesini istiyor. Devlete de oyun oynuyor. Devlet bu oyunu göremiyor. Aslında devlet ikilidir. AKP kanadı Talabani'yi destekler ama diğer kanat desteklemez. Talabani'yle beraber benim alçak kardeşim de, beni kullanıyor. Ferhat teslim olmuş, aşağılık bir şey. Türkiye Kürtleri üzerine büyük oyunlar var. Her şey bir plan dahilinde işliyor. Burkay ve benzeri ilkel milliyetçi çevreler işin içinde olabilir. Bir kısmı da ABD bağlantılı. ABD bu grupları birleştirecek, uzun vadeli eğitecek" diye kaydetti.

Kardeş Öcalan'a eleştiri Kürtlerin üzerinde oyunlar oynadığını belirten Öcalan, şunları söyledi: "İşte görüyorsunuz, benim kardeşim ABD'ye diyor ki, 'APO olmadan biz sorunu çözelim.' Bu bir oyundur. Yarın onu eğitecekler, Irak'ta örgütlendirecekler, etrafına savaşacak insan toplayacaklar, beş sene sonra Botan'dan, Hakkari'den, Şırnak'tan içeri sokup Türkiye'den taviz isteyecekler. Kürt halkının çıkarından çok dış güçlerin ve Kürt egemen sınıfların çıkarı için bunları yaptıracaklar. Türk burjuvazisiyle Kürt meselesini milliyetçi çizgide çözmeye çalışacaklar. Biz Kürt halkının özgürlüğü ve halkların kardeşliği ve çıkarı temelinde bunlara izin vermeyeceğiz. Kürt sorununu özgür birlik temelinde çözeceğiz. Biz milliyetçiliğin esiri, kurbanı olmayacağız."

Ranta nasıl izin verdiler? Kimi belediyelerin ranta bulaştığını radyodan dinlediğini belirten Öcalan, "Belediyelerle ilgili rant iddiaları var. Bunlar korkunç şeyler. Bu rant işlerine bulaşanları lanetliyorum. Bütün bunlara engel olmayanları da eleştiriyorum. Komisyon kurulup araştırma yapılabilir. Bu konular önemli. Bunların üzerine gidilemedi. DEHAP'ın içinde olan gerçek demokratlar buna nasıl izin verdi?" dedi.

Savaş ilanı yok Kendisinin savaş ilan ettiği şeklindeki haberleri yalanlayan Öcalan, "Ben savaş ilan etmedim. Bu Talabani'nin tahriki ve uydurmasıdır. Şunu net olarak söylüyorum: Türkiye'nin, Türk ulusunun güvenliği Kürt halkının, Kürt ulusunun güvenliğinden geçer. Bu güvenliği her bakımdan görmek gerekir. Güvenliği özgür birlik ve özgür ilişki temelinde kurmak, götürmek gerekir. Savaş kararım yok. Tam tersine, kardeşliği ve birliği esas alıyoruz. Türk halkına karşı bir eylem kararı olamaz. ABD, Avrupa Talabani'yi hazırlıyor. Türk hükümetine şunu söylüyorum: İçte ve dışta gelişen bu oyunlara karşı özgür birlik temelinde hızla barış, hızla demokrasi istiyoruz." şeklinde konuştu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

BU YÖNTEMLE TREN HIZLANIRSA NE OLUR?

SONRAKİ HABER

Şırnak'ta insan hakları yok mu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...