Yerleşimciler suları zehirliyor

Filistin kenti El Halil'de oturan Filistinliler, İsrailli yerleşimcilerin kendilerini zehirlemek için su kuyularına ölü tavuk attığını söyledi.

Filistin kenti El Halil'de oturan Filistinliler, İsrailli yerleşimcilerin kendilerini zehirlemek için su kuyularına ölü tavuk attığını söyledi. Filistinli bir kadın, polise başvurarak su kuyularına ölü tavuk atıldığı şikâyetinde bulundu. Kuyuda herhangi yabancı bir madde bulamadığını belirten polis yetkilileri ise, Filistinlilere kuyudan su içmeme uyarısı yapmakla yetindi. Filistin köylüleri ile Yahudi yerleşimciler arasında yaşanan en büyük problemlerden biri su kuyuları.

Koku ele verdi Filistinliler, şüpheli birkaç olaya tanık olduklarını açıkladılar. Köye yabancıların girmesinin ardından su kuyularından bazılarında kötü bir koku ve kan izi bulunduğunu anlatan Saver El Hariri adlı Filistinli çocukların da kokuyu fark ettiğini ve kendisinin çocuklara suyu içmemeleri konusunda uyarıda bulunduğunu kaydetti. İsralli barış örgütü Şimdi Barış Genel Sekreteri Yariv Oppenheimer, El Halil bölgesinde bulunan yerleşimcilerin akıl almaz yöntemlerle İsrailliler ve Filistinliler arasındaki ilişikiyi zehirlediğini söyledi. Oppenheimer, İsrail Tarım Bakanlığı'nın bu sorunu çözmesi gerektiğini söyledi.

Arafat: İsrail uranyum kullanıyor Öte yandan, İsrail'in Filistin topraklarında seyreltilmiş uranyum içeren mermi kullandığı bunun da kanser hastalığı oranının artmasına sebep olduğu belirtildi. Filistin lideri Yaser Arafat, "ABD Irak'ta uranyum bulamadı ama biz burda bulduk. İsrail halkımı zehirlemek için uranyum kullanıyor" diye konuştu. Uranyumun Hiroşima ve Nagasaki'de kansere neden olduğunu belirten Arafat, gazetecilere bu durumu hastanelere giderek kendilerinin görmelerini söyledi.

www.evrensel.net