23 Temmuz 2004 21:00

SİYASİ PARTİLERDEN TEPKİ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sorumluların mutlaka cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Paylaş


CHP: Acil ölüm planı CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sorumluların mutlaka cezalandırılması gerektiğini söyledi. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Oğuz Oyan da, 'hızlı tren macerasının' faciayla sonuçlandığını belirterek, "Acil eylem planı, acil ölüm planına dönüştü" dedi. Oyan, hızlı tren projesi uygulamasında yurttaşların yaşamlarının hiçe sayıldığını belirtti.

EMEP: Hesap vermeliler EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel de hükümetin bilime kulak vermek yerine şov yapmasının onlarca vatandaşın ölümüne neden olduğunu söyledi. Tüzel, hükümetin rantçı ve ucuz popülizm mantığının en güvenilir ulaşım aracını dahi güvenilmez bir noktaya getirdiğini belirtti. Tüzel, "Fransa ile milyar dolarlık Airbus anlaşmaları imzalamak için koşar adım gidenlerin, neden bunca zaman demiryolu ulaşımına yatırım yapmayıp 1900'lü yılların ray teknolojisine bu halkı mahkûm ettiğinin hesabı hukuken de siyaseten de mutlaka sorulmalıdır" dedi.

DEHAP: Şovun sonucu DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ise yaptığı yazılı açıklamada, kazanın tüm uyarıları dikkate almayan yetkililer yüzünden gerçekleştiğini ifade ederek, altyapı sorunları çözülmeden popülist politikalar ile topluma sözde sunulan hizmetin bir facia olarak geri döndüğüne dikkat çekti. Bakırhan, bu olayın tüm toplumsal sorunlarda olduğu gibi, ulaşım alanında da AKP Hükümeti'nin yapmış olduğu göstermelik hizmetlerle sorunun köküne inmemesinden kaynaklandığını vurguladı.

ÖDP: Proje durdurulsun ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu, ciddi tartışmalara ve bilimsel itirazlara rağmen hızlı tren seferlerinde ısrar eden hükümeti sorumsuzlukla suçladı. Kozanoğlu, Başbakan ve Ulaştırma Bakanı'nın hiçbir şey olmamış gibi kaza yerindeki gösterilerine devam etmesini de eleştirdi. Kozanoğlu, hızlı tren seferlerinin bir an önce durdurulmasını isteyerek, kazada yakınlarını kaybedenlere hukuksal yollardan haklarını aramaları için çağrıda bulundu.

TKP: Bu kaza değil TKP'den yapılan yazılı açıklamada da, yaşanan facianın kaza olmadığı bildirildi. THY'nin de aynı kafayla yönetildiği hatırlatılan açıklamada, aynı durumun THY'de de yaşanacağı uyarısı yapıldı. AKP Hükümeti'nin ve TCDD yetkililerinin suçlu olduğu kaydedilen açıklamada, hızlı trenin demiryollarını özelleştirmek için icat edilmiş bir "oyuncak" olduğu belirtildi.

SP: İstifa etmeliler Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mete Gündoğan, hızlandırılmış trenin, Başbakan Erdoğan'ın 'siyasi prestij projesi' olduğunu belirterek, "Siyasi prestij projesi bu şekilde biten bir Başbakan hemen istifa etmelidir" dedi.

YTP: Allahlık iktidar YTP Genel Sekreteri Metin Şahin ise bilimin, tekniğin önemini kavrayamamış iktidarın bürokratlarının bu faciaya 'Allah'tandır' açıklaması getirdiğine dikkat çekerek, "Tam Allahlık bir iktidarla karşı karşıyayız" dedi.


CHP SORU ÖNERGESİ VERDİ CHP İstanbul milletvekili Berhan Şimşek, Sakarya'daki "hızlandırılmış tren" kazasını, soru önergesi ile TBMM gündemine getirdi. Şimşek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Hızlandırılmış Tren Projesi uygulamaya konulmadan önce raylarda ve taşıtlarda gerekli inceleme ve iyileştirmelerin yapılıp yapılmadığını sordu. Şimyek, Kaza yerinin ve delillerin bağımsız bilirkişiler tarafından incelenmesinden önce TCDD yetkililerinin enkaz kaldırma çalışmaları yapmaları ve tamirata başlamalarının, kazanın gerçek nedenini öğrenmeye engel teşkil edip etmeyeceği sorusunu da yöneltti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Makinistler: Talimata uyduk

SONRAKİ HABER

KAZADA HAYATINI KAYBEDENLER

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa