23 Temmuz 2004 21:00

HSBC Irak'a girdi

Dev İngiliz bankası HSBC, Irak'ta faaliyet yürüten Darüsselam Bankası'nın çoğunluk hissesini satın aldı.

Paylaş
Irak'ı işgal eden ülkelere ait dev tekeller, bu ülkenin ekonomisini de ele geçiriyor. İngiliz bankası HSBC, Irak'taki Darüsselam Bankası'nın çoğunluk hisselerini satın aldı. Anlaşmayla ilgili başvurunun Irak Merkez Bankası'na yapıldığı belirtiliyor. HSBC, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük ikinci bankası durumunda. Bir Arap bankacı, HSBC'nin, Hudeyri Ailesi'ne ait olan Darüsselam Bankası'nın yüzde 51 hissesini aldığını söyledi. ABD işgal yönetimi; ocak ayında, HSBC, Standard Chartered ve Kuveyt Milli Bankası'na, Irak'ta faaliyet yürütme izni tanımıştı. Bankacılık lisansı için başvuru yapan 15 bankadan sadece bu üçüne izin verilmişti.

Tekellere yarayan kural Darüsselam, Irak'taki 17 küçük özel bankadan biriydi. İşgal yönetimi, bankacılık sistemini tamamen değiştirmiş ve özel bankaların sermayesinin en az 6.8 milyon dolar olmasını şart koşmuştu. Bu şartlar altında, Iraklı bankalar için iki yol kalıyordu: Kapanmak veya batılı bir şirket tarafından satın alınmak. HSBC, bu yeni kurallardan faydalanarak Iraklı bankaları "yutan" üçüncü yabancı şirket oldu. Kuveyt Milli Bankası da, Kubba ailesine ait olan Irak Kredi Bankası'nın yüzde 85'ini satın alma hazırlığında. Diğer yandan, Ürdün İhracat ve Finans Bankası, Irak Milli Bankası'nın yüzde 49'unu satın aldı. Bu anlaşma da, birkaç hafta içinde Merkez Bankası tarafından onaylanacak. Gözlemciler, Lübnan'ın en büyük bankalarından olan Fransabank'ın da, bir Irak bankasını satın almaya hazırlandığını belirtiyor.

Özgürlükte yeni bir adım! Diğer yandan, Irak'taki işgal devletleri, cep telefonu konuşmalarını dinlemek için büyük bir ihaleyi sonuçlandırdılar. Engineered Support Systems (ESS) adlı şirket, 31 milyon dolarlık ihaleyi kazandı. Şirket; Bağdat ve çevresinde büyük bir dinleme tesisi kuracak. Bu tesis aracılığıyla Amerikalı istihbarat ajanları ve Irak polisi, cep telefonu konuşmalarını dinleme olanağı bulacaklar. İletişim hürriyetini ayaklar altına alan yeni sistemin, aynı anda 360 cep telefonunu dinleyebileceği kaydedildi. Proje kapsamında Musul, Basra, Bağdat Havaalanı gibi bölgelere de benzer dinleme tesisleri kurulacak. Amerikan şirketi ESS, bugüne dek en büyük işlerini Savunma Bakanlığı'na yapmış olan, Bush yönetimiyle yakın ilişkilere sahip bir şirket. Irak'taki en önemli GSM şirketleri; Suudi Arabistanlı Atheer, Iraqna ve Asiacell. GSM lisansları geçen yıl dağıtılmaya başlanmıştı.

FRANSIZ BAKAN: ASKER GÖNDERMEK EGEMENLİĞE AYKIRI
 • Fransa Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie, Irak'a 'yeniden yapılandırma' için bile olsa birlik göndermenin, ülkenin egemenliğine kavuşması hedefine aykırı olduğunu söyledi. Irak'a asker göndermiş olan Letonya'da bulunan Alliot-Marie, Irak güvenlik güçlerini eğitmeye hazır olduklarını söyledi.
 • Bağdat'ın kuzeyinde önceki akşam bir Amerikan tankıyla bir Irak askeri aracının çarpışması sonucu 9 Iraklının öldüğü bildirildi.
 • Amerikan güçleri Felluce'yi yine bombaladı. Ürdünlü militan Ebu Musab Ezzerkavi ile bağlantılı olduğu öne sürülen Iraklılara gece yarısı düzenlenen saldırının Irak hükümetiyle koordinasyon içinde yapıldığı bildirildi. Felluce hastanesi ise saldırıda üçü çocuk 5 sivilin yaralandığını söyledi.
 • Irak'ın başkenti Bağdat'ta dün bir bombanın patlaması üzerine aralarında küçük bir kızın da bulunduğu 8 kişi yaralandı. Patlamanın, başkentin kuzey girişinde 20 yolcu kapasiteli bir midibüsün geçtiği sırada meydana geldiği açıklandı. Önceki gün de bir minibüse bomba isabet etmesi sonucu, araçta bulunan 9 ve 11 yaşlarındaki kız çocukları hayatını kaybetti.
 • Ülkenin kuzeyindeki Beici'de bir batılıya ait başsız ceset ve baş bulundu. Cesedin kimliği henüz tespit edilemedi.
 • Samarra kenti yakınında yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu çarşamba günü 2 Amerikan askerinin öldüğü bildirildi.
 • Direnişçilere yakınlığı ile bilinen kaynaklar, Irak'ın Ramadi kentinde önceki gün gerçekleşen çatışmada 14 ABD askerinin öldüğünü açıkladılar. Amerikan kaynakları 14 askerlerinin yaralandığını kaydetmişlerdi.

  Reklam
 • Reklamsız Evrensel için abone ol
  ÖNCEKİ HABER

  Ekmek, şarap ve sokaklar

  SONRAKİ HABER

  Yoksula Bush tırpanı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
  Evrensel Ege Sayfaları
  EVRENSEL EGE

  Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...