22 Temmuz 2004 21:00

Toprak işçileri tek vücut

Çimse-İş Sendikası'nda örgütlenmek istedikleri için işten atılan toprak işçilerinin fabrika önlerindeki direnişi devam ediyor.

Paylaş
Çimse-İş Sendikası'nda örgütlenmek istedikleri için işten atılan toprak işçilerinin fabrika önlerindeki direnişi devam ediyor. Patronların işçileri bölme girişimine "Ya hep beraber, ya hiç birimiz" yanıtını veren işçiler, fabrikalarına sendikalı ve sigortalı olarak dönme konusunda kararlı. Çorum'daki kiremit ve tuğla fabrikalarında çalışan işçiler, Çimse-İş'in aldığı karar doğrultusunda dün sabah yeniden fabrika önlerine gitti. Patronların çoğu işçileri fabrikalara sokmadı. Kimi patronlardan, kapıları aralayarak yaptıkları "Sendikaya üye olmak isteyenleri almayız. Bizim koşullarımızı kabul edenler girip çalışabilir" yönündeki tekliflerini ise işçiler redddetti. Mart ayının başında işçilerden açık senet alan patronlar, sezon boyunca işçilere avans veriyor, yevmiye tutarlarını ise kasım ayının sonunda belirleyerek işçilerin dönemlik hesabını kapatıyorlar. Bu açık senetleri kullanan patronların bazılarının, içerde alacakları bulunmasına rağmen işçileri mahkemeye verdiği öğrenildi. Bunun yanı sıra bazı işçilerin sigorta çıkışı yapıldı. Bütün bunların bir yıldırma politikası olduğunu belirten işçiler, gazetemize yaptıkları açıklamada, "Biz bu yola hep beraber çıktık. Hepimiz işe alınıncaya kadar geri adım atmayacağız. Sendika, sigorta ve 7.5 saat işgünü istiyoruz. Taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz, birliğimizi, bütünlüğümüzü asla bozmayacağız" dediler.

Destek bekliyorlar Ceplerinde çay içecek para bile kalmadığını, ancak direnmeye devam edeceklerini ifade eden işçiler, Ankara'nın taleplerine kulak tıkamasına da öfkeli. "Gerekirse Ankara'ya yürüyerek seslerini duyuracaklarını" belirten işçiler, destek bekliyor. Başta diğer işçi sendikaları ve kamu emekçileri sendikalarından olmak üzere tüm Çorum halkından destek beklediklerini dile getirdiler. Bu arada fabrikaların bulunduğu yere gelen Çimse-İş Çorum Temsilcisi Mahmut İşgör, işçilere son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Çimse-İş olarak, Belediye Başkanı, milletvekilleri ve işverenlerle bir toplantı düzenleyeceklerini, toplantıdan çıkan sonuca göre hareket edeceklerini belirten İşgör, "Eğer işverenler hâlâ işçiyi almamakta diretirse biz de direnişe devam edeceğiz" dedi.


EMEP'ten destek ziyareti Emeğin Partisi Çorum İl Örgütü, toprak işçilerine destek verdi. EMEP İl Başkanı Muharrem Özünel, Merkez İlçe Başkanı Cafer Gökmen ve partililer, direnişçi işçileri fabrika önünde ziyaret etti. Parti olarak her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını söyleyen EMEP İl Başkanı Muharrem Özünel, tuğla ve kiremit fabrikası işçilerinin mücadelesini Çorum halkına duyurmak amacıyla 4 bin bildiri bastırdıklarını ve bunu tüm Çorumlu işçilere ve emekçilere ulaştıracaklarını aktardı. Özünel, işçilerin eninde sonunda sendikalı ve sigortalı olarak işlerine geri döneceklerine inandıklarını ifade etti. Ekmekleri için üç gündür direndiklerini ve şimdiye kadar kendilerini ziyaret eden olmadığını söyleyen işçiler, "Açlıktan ölsek de artık geri dönüş yok" dediler.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Emekçi yok sayılıyor

SONRAKİ HABER

Sayik Erol Tangut'a cinsel istismardan 33 yıl 9 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...