22 Temmuz 2004 21:00

Emekçi yok sayılıyor

KESK Başkanı Sami Evren ve Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, personel rejiminde yapılması planlanan değişikliklerin "kabul edilemez" olduğunu söyledi. Emek örgütlerinin yok sayıldığını belirten Evren ve Akyıldız, yüzde 8 zamma da tepki gösterdi.

Paylaş
KESK Genel Başkanı Sami Evren, Kamu Yönetimi Yasası'nın (KYTY) görüşleri alınmadan oldu bittiye getirildiğini, Kamu Personel Rejimi Taslağı'nın kendilerinden gizlendiğini söyledi. "Bu yasalar, toplumun örgütlü kesiminin tartışmasına açılmalıdır. Aksi tutum, tam bir dayatmadır" diyen Evren, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den de veto talebinde bulundu. Sami Evren, Eğitim Sen Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, söz konusu düzenlemelerin "Emek örgütlerini yok sayan bir anlayışla ve toplumdan kaçırılarak" yapıldığını belirti. Hükümetin "katılımcılıktan sadece işvereni kastettiği ortaya çıktı" diyen Evren, Kamu Personel Rejimi Yasa Taslağı'nın kendilerinden gizlenirken, bazı basına sızdırılmasına tepki gösterdi. Taslağın nitelikli kamusal hizmeti yok edip, çalışanların kazanımlarını ellerinden aldığını hatırlatan Evren, "Emek örgütlerini yok sayan, tepkilere kulak tıkayan AKP Hükümeti'nin bu çarpık demokrasi anlayışını kabul etmelerinin mümkün olmadığını" söyledi. Evren, yerel yönetimlerle ilgili yasaların, Kamu Sermayeli Kuruluşlar Yasası'nın, İdari Usul Yasası, Kamu Personel Rejimi Yasası gibi yasaların birbirinden bağımsız olmadığını da belirterek, Cumhurbaşkanı'na veto çağrısında bulundu.

Yüz kızartıcı suç Memur maaşları için yüzde 8 artış öngörmenin "yüz kızartıcı bir suç" olduğunu da ifade eden Evren, "Bu suça ortak olmayacaklarını, sefalete sessiz kalmayacaklarını" kaydetti. Evren, kamu emekçilerini, işçileri, işsizleri, yoksulları, esnafı, çiftçiyi, bütün kamuoyunu bu karanlık tabloyu değiştirmeye çağırdı.


Dışarıdan emir alıyorlar! Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, hükümetin IMF'nin ve AB'nin bir işareti ile milyonlarca memurun iş güvencesini kaldırarak, işsizliğin ve açlığın pençesine atmaya çalıştığını söyledi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, düzenlediği basın toplantısında kamu çalışanlarına, "Geleceğinizi yakından ilgilendiren Kamu Yönetimi Temel Kanunu ve onun çerçevesinde şekillenen Kamu Persoel Rejimi ile sözleşmeli personel uygulamasıyla iş güvenceniz ortadan kalkacaktır" diye seslendi. Düzenleme ile 'ben devletin memuruyum' diyebilecek insan sayısının sadece Daire Başkanı ve daha üst düzeyde olan yetkililerle sınırlı kalacağını belirterek, Kamu Yönetimi Reformu ve Kamu Personel Rejimi'nin telafisi mümkün olmayan olumsuzluklar doğuracağını dile getirdi.

Kime danıştın? Yüzde 8 olarak duyurulan zam oranını kabul etmelerinin "mümkün olmadığını" da ifade eden Akyıldız, "Bu karar kime danışılarak alınmıştır?" diye sordu. Memur maaşlarına 2005 yılı için öngürülen yüzde 8'lik zam artışı önerisinin de dışarıdan geldiğine dikkat çeken Akyıldız, "Yasalar, ücretlerin bizimle görüştükten sonra belirlenmesini emretmektedir" dedi. Türkiye Kamu-Sen İzmir İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol, Devlet Personel Rejimi'ndeki yeniden düzenlemelerin kabul edilebilir olmadığını söyledi. Doğruyol, yaptığı açıklamada, "Biz diyalogdan yanayız ancak hükümet buna yanaşmazsa işbırakmaya kadar gidecek bir mücadele çizgisi izleyeceğiz" dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ANAP imaj yenileme peşinde

SONRAKİ HABER

Toprak işçileri tek vücut

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa