22 Temmuz 2004 21:00

'Bizim önümüze düşün'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, büyük patronlara seslenerek, "Bizim önümüze geçin. Sizin güçlü olmanız, ülkenin güçlü olması" dedi. Erdoğan yasal değişiklikleri de patronlar için yaptıklarını açık bir dille ifade etti.

Paylaş
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vergi kaçakçılarına, büyük patronlara ve rantiyeye seslendi: "Sizin güçlü olmanız, güçlü bir ülke demek...İş dünyası olarak bizim sizden tek beklentimiz, kalkınma yolunda hükümetin de önüne geçecek ve bizlere ilham verecek bir dinamizm içinde bu yarışı sürdürmenizdir." Erdoğan bunun için devleti küçülteceklerini ve piyasa kurallarını hakim kılacaklarını söyledi. Erdoğan kamu kaynaklarını ve olanaklarını büyük patronlar için esferber ettiklerini ve bu politikada ısrar edecekleri mesajını da verdi. Erdoğan, Fransız işadamlarına çarpan "tüccar siyaseti"ni Türkiye'ye ayak bastığı gün doruğa çıkardı. Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) "Meslek Komiteleri Toplantısı"nda yaptığı konuşma, AKP'nin neyi amaçladığını ve yasaları kimin için çıkarttığının en yetkili ağızdan itirafı oldu. Bütün gayretlerinin, patronlarla beraber aydınlık ve muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmış bir Türkiye'nin inşası olduğunu ifade eden Erdoğan, Fransa gezisinde kendisine yaklaşık 60 işadamı ve sanayicinin eşlik etmesiyle övündü. AKP'nin çıkarttığı vergi teşvikleri ve aflarla özendirdiği, yargı önünde koruduğu vergi kaçakçılarına da çağrı yaptı Erdoğan. Vergi reformu konusunda ciddi iyileştirmeler içerisinde olduklarını savunan Erdoğan; basit, anlaşılabilir, bir vergi anlayışının getirilmeye çalışıldığını ileri sürdü. Bu kararları alırken "sürümden kazanmak" istediklerini söyleyen Erdoğan, vergi kaçıranlardan da yardım istedi: "Gelin, vergisini kaçıran varsa kaçırmasın. Vergisini ödemeyen varsa yapmasın bu işi, çünkü ülke kaybediyor. Şu faiz belasından kurtulmak için bir an önce bu ana borçları ödememiz lazım. Faiz belasından kurtulduğumuz anda, bizi kimse tutamaz. Eksiklerimiz, hatalarımız yok mu, var tabii. Ama bunları aşacağız."

Devlet emrinizde! Konuşmasında Meclis'ten çıkarttıkları yasal düzenlemelerin tek hedefinin özel sektörü güçlendirmek ve kamu kaynaklarını bu çerçevede kullanmak olduğunu söyleyen Erdoğan, devleti küçültmek konusunda hiç bir geri adım atmayacaklarını vurguladı. Özel sektörün güçlenmesi ve devletin ekonomiden elini çekmesi için ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Erdoğan, "özelleştirme faaliyetlerinin planlanan hızda ilerlemediğini" bildirdi. Erdoğan, "Bir kurumu özelleştiriyoruz, neler oluyor görüyorsunuz. Bakıyorsunuz her taraf başlıyor sallanmaya. Yok peşkeş çekiyorsunuz, yok şunu yapıyorsunuz... Şairin dediği gibi, (ağlarım anlatamam, hissederim söyleyemem, dili yok kalbimin ondan ne kadar bizarım)" diye konuştu.

'Sizin güçlü olmanız lazım' Kamu Yönetimi Temel Kanunu'nun hedefinin de devleti bir hizmet ve istihdam kapısı olmaktan çıkartmak olduğunu vurgulayan Başbakan, açık bir dille bu düzenlemenin de patronlar için yapıldığını itiraf etti. Hükümet olarak kamu kaynaklarının kontrolüne ve dağıtımına endekslenmiş zenginleşme anlayışını ortadan kaldırmak için gerekli iradeyi ortaya koyduklarını bildiren Erdoğan, onun için başta sosyal tesisler olmak üzere birçok kamuya ait yeri tek tek elden çıkardıklarını anlattı: "Artık devlet kapısı, istihdam kapısı değildir. Bunu bilin. Bu istihdamı siz değerli yatırımcılarımız sağlayacaktır. Biz de gerekli düzenlemeleri yapacağız, denetleme hakkımızı kullanacağız ve geleceğe hep beraber yürüyeceğiz. Olay bu... Değerli sanayicilerimiz, işadamımız buna zaten 'hayır' demeyecek. Çünkü biz şuna da inanıyoruz, siz güçlü olduğunuz zaman, Türkiye güçlü olacaktır."


Fransa'dan döndü Fransız kaldı Avrupa Birliği (AB) üyeliğine destek için uçak ve nükleer enerji ihalelerini Fransız işadamlarına rüşvet olarak dağıtan Başbakan Erdoğan, bu gelişmelere dair Türkiye'deki tartışmalara Fransız kaldı. Erdoğan, tepkilere bir türlü anlam veremediğini söyledi. Fransız işadamlarının AB üyeliği için destek vermeyi açıktan reddetmelerine, partilerin "Ermeni tasarısını" şart olarak ileri sürmelerine rağmen "Gardlarını düşürdük, finalleri oynuyoruz" yorumunu yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki tartışmalara adeta Fransız kaldı. Erdoğan Fransa'dan dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin Başbakan Fransa'dayken Türkiye'deki gelişmelere ilişkin sorularına Erdoğan "şaşkınlık"la cevap verdi, soruyu soranları azarladı.

AB'nin gardı düşmüş Erdoğan Fransa gezisine ilişkin izlenimlerini anlattı. Fransa'dan istediği somut desteği alamayan Başbakan, AB'nin 'gardının düştüğünü' iddia etti. Erdoğan böyle bir fikre ulaşmasını ise kendisine 'haklısınız' denilmesine bağladı. "(Haklısınız) ifadesiyle anlıyorum ki epeyce gardları düştü. En azından 'Biz Türkiye'nin karşısındayız' diyemiyorlar" ifadelerini kullandı. Henüz gezisinin ilk gününde Fransız patronlardan destek istemesi karşısında "Biz siyasete karışmayız" cevabını almasına değinmeyen Erdoğan, bazı partilerin destek karşılığı "Ermeni tasarısının kabul edilmesi" şartını ileri sürmesinden de hiç bahsetmedi. Erdoğan şu görüşleri dile getirdi: "Biz çok iyi bir konumdayız. Zaten çok iyi bir konumda olduğumuz için 'şu da' diyemiyorlar... Çünkü onların olmaz dedikleri çok şey halloldu."

Nükleer kriteri Başbakan, Fransa'ya giderken adeta "rüşvet" olarak götürdüğü Airbus uçakları ve nükleer enerji santralı ihalelerine dair tartışmalara da iyice yabancı kaldı. Türkiye'de yıllardır büyük tepki çeken nükleer lobisinin sözcülüğüne soyunan Erdoğan, medyanın niçin bu tür santralları eleştirdiğini anlayamadığını söyleyerek, Fransa ve Almanya'nın yüzde 85'ler seviyesinde nükleer enerji kullandığını iddia etti. Erdoğan, Airbus uçakları ihalesini de aynı şekilde savundu.


Hazırlıklar başladı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santrallerle ilgili bir plan hazırladıklarını bildirdi. Hilton Otel'de düzenlenen "Ekonominin En Başarılı İsimleri" ödül töreni öncesinde gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Güler, nükleer enerji stratejisinin hazırlandığını, nükleer enerjiyle birlikte doğalgaz ve diğer enerji kaynaklarının ikinci plana atılmayacağını savundu.


Nükleere CHP'den tepki CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, hükümetin nükleer enerji sevdasından vazgeçerek rüzgâr, güneş, jeotermal gibi hiç kullanılmayan kaynakları devreye sokması gerektiğini belirtti. Dünyada nükleer santrallerin artık cazip olmaktan çıktığını belirten Erdem, mevcut santraller rasyonel kullanıldığında 2007 yılında açık oluşmayacağını bildirdi.


'Airbus kriter değil' Fransa Dış Ticaret Bakanı Loos, Airbus alımlarının AB süreciyle ilişkilendirilmesine tepki gösterdi. Loos, "Kopenhag kriterlerinde 'Airbus alımı' diye bir madde yok" dedi. NTV'nin sorularını yanıtlayan Loos, anlaşmanın Türkiye'nin müzakere tarihi için Fransa'dan destek almak amacıyla yapıldığı ya da anlaşma nedeniyle Fransa'nın Türkiye'ye bakışının değişeceği yorumlarının doğru olmadığını söyledi.


TARTIŞMALARI ANLAMSIZ BULDU

Arınç'a destek vermedi Erdoğan, Bülent Arınç'ın Meclis adaylığına dair tartışmalara da sinirlendi. Erdoğan Milliyet Yazarı Yalçın Doğan'ı kastederek, "Bugün, Yalçın efendi yazmış. Beyefendi, Bülent Arınç'ın son kongrede en fazla oyu aldığını yazıyor. Bülent Bey, bir defa Meclis Başkanı sıfatıyla listeye giremez ki. Bunlar nasıl gazeteci olmuş, bunlar nasıl köşe yazarı olmuş" dedi.

Çıkan haberleri yalanladı Basın-yayın organlarında çıkan ve "yanlış" olarak nitelendirdiği haberlere de değinen Erdoğan, kendisiyle ilgili olarak Futbol Federasyonu seçimlerine karıştığı, müdahale ettiği yönündeki haberleri yalanladı. Daha sonra konuyu milletvekilleri için yapılması düşünülen kooperatife getiren Erdoğan, "Meclis Başkanı lojman yapacak dediler. Halbuki böyle bir şey söz konusu değil" dedi.

'Haremini anlatır mısın?' Basına kapalı görüşmelerde, siyasi konuların dışında "keyifli" konuşmaların olup olmadığını soran bir gazeteciye de çattı Erdoğan: "Bunları anlatmak görüştüğümüz kişilere saygısızlık olur. Siz hareminizde olanları anlatmaya başladığınız zaman, biz de bir şeyler anlatabiliriz" dedi. Aynı gazetecinin, "bu özel bir durum" sözlerine karşılık Erdoğan, "Bu, siyasi harem..." ifadesini kullandı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bahadınlılar 8'inci kez 'Biz varız' diyor!

SONRAKİ HABER

Belediye Kanunu'na veto

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa