23 Temmuz 2004 01:00

ABD Irak'a silah satacak

Irak'ı işgal eden ABD, şimdi de bu ülkeye silah satmaya hazırlanıyor. ABD Başkanı, bu yönde bir kararı imzaladı.

Paylaş
ABD Başkanı George W. Bush, Irak'a silah satışının önünü açtı. Bush, Dışişleri Bakanlığı'nın Irak'ın ABD'den "teçhizat, hizmet ve yardım teminine" resmen izin veren bir kararı imzaladı. Bush, kararda, "Bu aşamada, Irak'a savunma malzemeleri ve hizmetleri sağlamanın, ABD'nin güvenliğini artıracağını ve dünyada barışın gelişmesine yardımcı olacağını düşünüyorum" ifadesini kullandı. Bu karar ile birlikte, Amerikan silah tekelleri, Irak'taki kukla hükümetle ihale imzalamak için kuyruğa girecekler.

20 kişi tutuklandı Öte yandan, Irak polisi ve Amerikan askerleri, Bağdat'ın bir semtine baskın düzenleyerek çoğunluğu Suriye uyruklu olduğu açıklanan 20 kişiyi 'teröristlere yardım ettikleri gerekçesiyle' tutukladı. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Adnan Abdurrahman, bunun şimdiye kadar düzenledikleri en büyük operasyonlardan biri olduğunu belirtti. Yine Bağdat'ta, Ebu Hanife Camii yakınlarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu bir çocuk öldü. ABD askerleri ise, sabah erken saatlerde Hayfa sokağına baskın düzenledi. Çıkan çatışmada bir Iraklı polis ile bir başka Iraklı yaralandı. Irak'ın batısındaki Ramadi kentinde ise bir ABD helikopterinin direnişçiler tarafından düşürüldüğü duyuruldu. El Cezire'nin önceki gün verdiği habere göre, helikopterin içindeki üç ABD askeri öldü. Ancak ABD, haberi yalanladı. Amerikalı işgalciler, dün Ramadi'de çıkan çatışmada 25 direnişçinin öldürüldüğü bildirildi. ABD açıklamasına göre birkaç saat süren çatışmada 17 direnişçi ile 14 ABD askeri yaralandı, 25 direnişçi yakalandı. Güneydeki Kut kentinde dün iki polis öldürüldü, bir polisin de cesedi bulundu.

Komşulardan asker istedi Bu arada, Irak Başbakanı İyad Allavi, Bağdat'taki BM misyonunu korumak için Arap askeri istedi. Yurtdışı gezisi kapsamında Mısır'ın başkenti Kahire'ye giden Allavi, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü. Allavi, "Mısır'dan, BM misyonunun korunması amacıyla asker göndermeleri için Arap ülkeleriyle temas yürütmesini istedik" diye konuştu.


NE YAPACAKLARINI ŞAŞIRDILAR! Irak ve Afganistan'da asker sıkıntısı çeken ABD, asker kaydı için, askerlerin okul masraflarını ödemenin ardından yeni bir yöntem buldu. ABD ordusu, askerler ve ailelerine bedava estetik ameliyat olanağı sunmaya başladı. The New Yorker dergisinin haberine göre, ordudaki 4 komutanlığın tüm üyeleri; burun, göğüs büyütme, gerdirme ve yağ aldırma ameliyatlarını ücretsiz yaptırabiliyor. Üsteklik, ABD ordusuna göre bu, cerrahların mesleki eğitimine katkıda bulunuyor. Bir ordu sözcüsü, "Cerrahlar, üzerinde çalışacak birilerini bulabilmeli" diyerek kararı savundu. Ancak bu ameliyatlar için de bir şart var. Brooke Askeri Tıp Merkezi Estetik Cerrahi Bölümü Başkanı San Antonio, askerlerin üstlerinden onay alması gerektiğini belirterek "Üniforma giyen herkes hak sahibidir" dedi.


Enfal anması Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye kenti yakınlarındaki Kalar'da binlerce Kürt, Enfal katliamı sırasında kaybolanlarla ilgili gerçekleri öğrenmek amacıyla gösteri yaptı. Saddam Hüseyin rejimi döneminde, Kürt direnişini kırmak için 1987-1990 arasında düzenlenen Enfal adlı askeri operasyon sırasında 4 binden fazla Kürt köyü yıkılmış ve onbinlerce kişi ölmüş; binlerce insan ortadan kaybolmuştu.

ÖNCEKİ HABER

Arı var bal yok...

SONRAKİ HABER

Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa