22 Temmuz 2004 01:00

Propaganda aygıtı dirildi

Misyonu 'komünizme karşı kamuoyu yaratmak' olan Yakın Tehlike Komisyonu, yeniden diriltildi. Komisyon, 'radikal İslamcılara karşı kamuoyunun birlikte hareket etmesi' için faaliyet yürütecek.

Paylaş
ABD yönetiminde etkin olan neo-muhafazakârlar (neoconlar); Soğuk Savaş aygıtlarını 'terör' konseptiyle yeniden diriltiyor. 41 kişiden oluşan 'bağımsız' bir neocon ekibi, Soğuk Savaş artığı olan Yakın Tehlike Komitesi'ni (CPD) yeniden kurdu. Daha önce 'Sovyetler Birliği'nin yıkılması için kamuoyu desteği yaratmak' görevini üstlenen komisyon, görev tanımını değiştirdi. CPD artık 'küresel terörizme savaşı kazanmak için yürütülen politikilara destek sağlamak' görevini üstlenecek. Komisyonun 'terörizm' tanımı da 'kızıl tehlikeden' "radikal İslamcıların terörizmine" dönüştü.

Dikkat İslamcılar geliyor! CPD Başkanı ve eski CIA şefi James Woolsey, komitenin "mevcut tehlike ortadan kalkana kadar işlevini sürdüreceğini" ilan etti. Woolsey, daha önce "terörle mücadele savaşı"nı 'Dördüncü Dünya Savaşı' olarak adlandırmıştı. Woolsey'in beraber çalıştığı, 2000 seçimlerinde Al Gore'un yardımcısı olarak seçimlere katılan Joseph Lieberman ve Hıristiyan sağ ile sıkı ilişkileri olan Arizona'dan Demokrat senatör Jon Kyl, Washington Post gazetesinde yer alan açıklamalarında, "düşman"ın tüm Amerikalılara karşı cihad ilan ettiğini, Ortadoğu'da totaliter-teokratik bir imparatorluk kurmayı amaçladığını öne sürdüler. İki senatörün ortak imzasıyla yayımlanan makalede, "Komünizme karşı yürütülen savaş, İslami teröre karşı yürütülen savaştan farklı. Ancak iki düşmana karşı da ulusal ve uluslararası birlik gerek" diye yazdılar.

Şahinlere sivil maske Daha sonra yapılan basın açıklamasında Lieberman, yeni grubun amacının 'bağımsız bir sivil ordu' kurmak olduğunu söyledi. Lieberman'ın açıklamalarına göre bu ordu, "İslami düşmana karşı fikir savaşı" verecek. İki senatör, CPD bünyesinde farklı siyasi görüşten sivillerin de bulunacağını söyledi. Amaçlarını 'terörizmle savaşta kamuoyu yaratmak' olarak belirleyen ekibin sivil katılım girişimi samimi olarak kabul edilmiyor. Zira 41 kişilik grup, tanınmış neoconlardan oluşuyor. Bu isimlerin hepsi Irak, İran, Suriye ve Suudi Arabistan'a yönelik saldırı, işgal ve tehdit politikalarına destek veriyor. CPD ilk kez 1950'de bankerler, kimi akademisyenler ve 'şahinler' tarafından 'komünizme karşı sivil lobi' olarak kurulmuştu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Ecstasy'alarmı!..

SONRAKİ HABER

Dünya duvara karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...