21 Temmuz 2004 01:00

Toprak işçisi ayakta

Çorum'da toprak ve kiremit fabrikalarında çalışan işçiler sendikalaşınca, patronlar fabrikalarının kapısını işçilere kapadı. Bunun üzerine direnişe geçen yaklaşık 4 bin işçi, yürüyüş yaptılar.

Paylaş
"Artık susmayacağız" diyerek Çimse-İş Sendikası'nda örgütlenen binlerce tuğla ve kiremit fabrikası işçisi, patronların sendikayı kabul etmeyerek, işçileri fabrikalara almaması üzerine direnişe geçti. İşbaşı yapmak üzere dün sabah işyerlerine giderken iki fabrikanın patronu işçileri sendikaya üye oldukları için işe almadı. Bunun diğer işçiler arasında duyulması üzerine 42 fabrikada aynı anda üretim durdu. İskilip Yolu Kavşağı'nda toplanan yaklaşık 4 bin işçi yürüyüşe geçti. Yolları polis barikatıyla kesilen işçiler adına burada bir açıklama yapan işçi temsilcisi Erhan Eray, mücadelelerinin kararlı bir biçimde süreceğini, birlik ve beraberlik içinde haklarını arayacaklarını söyledi. Bu sırada Emniyet Müdür Yardımcısı'nın "Bunların hepsini kameraya alın, bunlar isyan çıkartacaklar" sözleri işçilerin tepkisine neden oldu. İşçilerin kendi aralarında kurduğu tertip komitesi, fabrikaların önünde bekleme kararı aldı. Şu anda her fabrika önünde 80-90 kadar sendikalı işçi sendikalı olarak fabrikalarına girme talebiyle bekliyor.

Yemek vermediler Patronların sendikaya üye olmayanları çalıştırdığını söyleyen işçiler, işyerlerindeki kantinlerin de kilitlendiğini bildirdiler. Ceritoğlu Kiremit Fabrikası önünde bekleyen işçiler, "Bize katılmayanlara öğle yemeği verildi. Yemeğin geri kalanını ise çöpe attılar. Bunlarda hiç mi Allah korkusu yok? Biz çoluğumuz çocuğumuz için direnişe geçtik" diye konuştu.

Dişe diş mücadele Tertip komitesinin alacağı kararlara göre hareket edeceklerini belirten işçiler, çalışma saatlerinin düzenlenmesini, günlük 7.5 saat çalışma hakkı ve 1.5 saatlik öğle tatili isteklerini dile getirdiler. Sosyal haklarının ve iş güvencelerinin olmamasından, patronların kendilerine boş senet imzalatmasından yakınan işçiler, şunları söyledi: "Nisan ayında işe başlıyoruz, günlük alacağımız ücret ağustosta belli oluyor. İşe başladıktan 3-4 ay sonra 50 milyon lira veriyorlar, peşinden de açık senet imzalattırıyorlar. Çalışırken tuvalete gitmemize bile izin vermiyorlar. Köylerden gelenler yol paralarını kendi ceplerinden karşılıyor. Bunlara son vereceğiz."

ÖNCEKİ HABER

Kennedy Türkiye'de

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa