20 Temmuz 2004 01:00

Giderayak, IMF şart mesajı

IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk, hükümet temsilcilerinin birkaç ay içinde IMF ile ilişkilerde bir karara varacağını söyledi.

Paylaş
IMF Türkiye Temsilcisi Odd Per Brekk, hükümet temsilcilerinin birkaç ay içinde IMF ile ilişkilerde bir karara varacağını söyledi. Öte yandan Brekk, Türkiye ekonomisinin daha iyi olması için hükümetin bir an önce orta vadeli reformlara başlaması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin IMF ile devam etmek zorunda olduğu mesajını verdi. Brekk ayrıca, 2004 sonunda sosyal güvenlik reformunun yasalaşacağı haberini de verdi. Türkiye'deki görev süresi dolan Odd Per Brekk, Türkiye ekonomisine ilişkin tespitlerini AA muhabirine değerlendirdi. Brekk, hükümetin hazırlıklarını sürdürdüğü yeni ekonomik programa da güven duyduğunu ve borçların geri ödemesinde sorun yaşanmayacağını düşündüğünü söyledi. Hükümetin IMF'nin rızasını alarak sürdürdüğü yeni programın, IMF programlarından farklı olmayacağını Brekk de ifade etmiş oldu. Brekk, Türkiye'nin, ekonomik "reformlar"a devam etmesi durumunda, borç geri ödemelerinde herhangi bir sorun beklemediklerini belirterek, "Hükümet'in yeni orta vadeli ekonomik programı, piyasa beklentilerine rehberlik etmeli, faiz oranlarının düşmesine ve hükümetin borç pozisyonu üzerindeki kaygıların azaltılmasına yardımcı olmalı" dedi. Hükümetin yeni orta vadeli ekonomik reform programını "iddialı" olarak tanımlayan Brekk, bu programın, ekonomik performansın devam ettirilmesi ve ekonomiyi şoklara karşı çok daha dayanıklı hale getirmeyi amaçlaması gerektiğini kaydetti. Brekk, "Bu açıdan bakılırsa, hükümetin, halen çalışmaları devam eden yeni orta vadeli ekonomik programı cesaret verici" şeklinde konuştu.

Yasa haberi Brekk, Dünya Bankası ve IMF tarafından hazırlanan ve hükümetin son aşamaya getirdiği sosyal güvenlik reformuna da tam destek verdi. Reformun, sistemi daha sağlam bir yapıya oturtmayı amaçladığını ileri süren Brekk, sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliği için hükümetin emeklilik yaşı, tazminatlar gibi zor ve sosyal yönü olan konularla uğraşmak zorunda kalacağını vurgulayarak sosyal güvenlik reformuna ilişkin yasanın, bu yıl sonuna doğru Meclis'e getirilmesini beklediklerini bildirdi. Bu yılki gelişmelerin bütçenin, faiz dışı fazla hedefi doğrultusunda gittiğini gösterdiğini savunan Brekk, mevcut politika uygulamalarının devam ettirilmesi halinde, hedefin gerçekleştirilebileceğini söyledi.

ÖNCEKİ HABER

TESEV, AKP'ye akıl verdi

SONRAKİ HABER

Halime Encu: Veli kalmıştı elimde, onu da aldılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa