19 Temmuz 2004 21:00

Binlerce sivili öldürdüler

Irak'taki Amerikalı denizciler,binlerce masum sivili öldürdüklerini itiraf etti. Bir ankete göre bu askerlerin yüzde 28'i, en az bir Iraklı sivili öldürdüğünü söyledi.

Paylaş
Irak işgaline ilişkin açıklanan bir anketin sonuçları, sivil katliamlarının boyutunu ortaya çıkardı. Denizcilerin yüzde 28'si en az bir sivili öldürdüğünü açıkladı. ABD yönetiminden daha önce de özellikle hava saldırılarında sivillerin öldürüldüğüne ilişkin itiraflar gelmişti. Ruh sağlıkları bozulmuş! Irak'ta bulunan Amerikan askerleri arasında yapılan anketin sonuçlarına göre, her 10 işgal askerinden 9'u saldırıya uğramış. Bu askerlerin yarısından fazlası bir Iraklıyı öldürmüş. Yüzde 86'sının arkadaşı ise yaralanmış veya ölmüş. Ölüm tehlikesi atlatan askerlerin oranı ise yüzde 50 olarak açıklandı. Anket sonuçlarına göre ruhsal hasarın fiziksel hasardan daha fazla olduğu belirtildi. Irak'tan dönecek askerlerin psikolojik durumlarını tahmin etmek için kullanılacak olan bu ankete göre askerlerin önemli bir bölümü ruhsal hastalıklardan şikâyetçi. Ordu doktorları tarafından askerler üzerine yapılan testte, askerlerin deprasyon, travma ötesi stress bozukluğu gibi hastalıkların belirtilerinden şikâyetçi olduğu ortaya çıktı. 6 askerden biri psikolojik rahatsızlıklardan şikâyetçi. Uzmanlar daha fazla askerin 'eve' dönerek sosyal hayata adapte olmaya çalışmasıyla bu oranın daha da artacağını bildirdiler.


FİLİPİNLER IRAK'TAN TAMAMEN AYRILDI Irak'taki Filipin askerlerinin tamamı Hille üssünden ayrıldı. Polonya'nın komutasında bulunan son Filipin askerleri de 6 araçla üsten ayrıldı. Böylece Filipin askerlerinin Irak'tan çekilme işlemi tamamlanmış oldu. Filipinler'in Irak'ta bulunan küçük birliğin komutanı General Jovito Palparan başkent Manila'ya gitti. Filipinler hükümeti, kaçırılan bir vatandaşının başının kesileceği tehdidi üzerine, Irak'taki askerlerini geri çekme kararı almıştı. Öte yandan Irak geçici Başbakanı İyad Allavi, Amerikan askerlerinin Mart ayında kapattığı El Havza gazetesinin yeniden açılmasına ilişkin bir karar yayınladı. Şii lideri Mukteda Sadr'ın haftalık El Havza gazetesi, işgal askerlerine karşı şiddeti kışkırttığı gerekçesiyle Amerikan güçleri tarafından 28 Mart'ta kapatılmıştı.

ÖNCEKİ HABER

Bir 'umut' öyküsü...

SONRAKİ HABER

"Eren Erdem’in bir kulağı hiç duymuyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa