19 Temmuz 2004 01:00

Güvenceden yoksun çalışıyorlar

Elazığ Sanayi Sitesinde çocuk, genç, yaşlı, özürlü ayrımı yapılmaksızın tüm işçiler günde 10-13 saat çalıştırılıyor. Bunun karşılığı olarak ise asgari ücretin de altında para ödeniyor.

Paylaş
Elazığ Sanayi Sitesi genç işçilerin emeğinin yoğun bir şekilde sömürüldüğü bir yer. Burada yüzlerce küçük atölye var. Çocuk yaşta işçiler ve gençler çoğunlukla sigortasız, iş güvencesinden ve iş güvenliğinden yoksun bir şekilde çalıştırılıyorlar. Denetim ise yok denecek kadar az. Her gün en az 10-13 saat çalışıyorlar ama bu çalışma karşılğı fazla mesai ücreti ödenmiyor. Fahrettin İlkyaz 22 yaşında ama 7 yaşından beri sanayi sitesinde çalışıyor. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle okulu bırakıp çalışmaya başladığını söyleyen İlkyaz, şimdi günde 10 saat lastikçide çalışıyor. "Ölü lastiği diriltiyoruz. Kabak lastiği yeni lastik yapıyoruz. Gözlüksüz çalışılmaz ama ne yazık ki burada gözlük yok. Görüyorsun halimizi, çalışma şartları ağır" diyen İlkyaz şöyle devam ediyor "Ne sendika var ne de sigorta. Kısaca geleceğimiz yok." İlkyaz haftalık 80 milyon lira alıyor. Eve yeteri kadar katkı yapamamaktan şikâyet ediyor. İlkyaz, "Devlet işine geleni görüyor. Sanayi sitesinde çalışan gençlerin durumu ortada. Arada sigorta müfettişleri gelir ama nedense bizi görmezler" diyor.

'Devlet özürlüyü görsün' Otuz yaşında evli ve dört çocuk babası olan Ali Çavuş Mirza, geçirdiği trafik kazası sonucu iki ayağını kaybetmiş. İlkyaz'la aynı yerde çalışıyor. Mirza haftada 40 milyon alıyor. "Bu parayla evimi mi geçindireyim yoksa bozulan özürlü arabamı mı yaptırayım. Devletin özürlüleri görmesini istiyorum" diyen Mirza, çalışmaması halinde aç kalacağını belirtiyor. İlkokulu bitirir bitirmez çalışmaya başlayan İhsan Deveci 26 yaşında. Evli ve bir çocuk babası. Asgari ücretle çalıştığını anlatan Deveci, bu paranın ev kirasına zar zor yetiştiğini, çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayamadığını ifade ediyor.

Zenginlerin cep harçlığı Gökhan Kan henüz 15 yaşında. Ortaokulu bitirmiş. Hiçbir sosyal güvencesi olmadan günde 12 saat ayda 120 milyon lira ücretle çalıştığını anlatan Kan, "Zengin çocukları bu parayı haftalık harçlık olarak alırken, bizim gibi yoksullar ise bir ay çalışmak zorunda" diye konuşuyor. Pazar günleri fazla mesai yaptığını, iş olmazsa bütün gün futbol oynayıp gezdiklerini anlatıyor. "Ben yoksul bir ailenİn çocuğuyum. Yoksa okurdum" diyen Yılmaz Kan 17 yaşında. O da Gökhan Kan gibi ortakouldan sonra çalışmaya başlamış, şimdi ayda 120 milyon liraya çalışıyor. Aptulmutalip 22 yaşında ve askerden geldiği günden bu yana sanayi sitesinde çalışıyor. Aptulmutalip, pazar tatilini nasıl geçirdiğini anlatıyor: "İnternete takılırım. Kafeteryalara giderim. Arkadaşlarla zaman geçiririm yani 6 iş günün acısını bir güne sığdırmaya çalışırım. Pazartesi bir zulüm gibi gelir." Abdullah Bayansalduz 22 yaşında ve askerden geleli daha bir ay olmuş. 6 kişilik ailesinde 4 kişinin çalıştığını ve buna rağmen zar zor geçimlerini sağlayabildiklerini sölyeyen Bayansalduz, 10 yıldır sanayi sitesinde çalışıyor. Ama sigorta kaydı yok.

ÖNCEKİ HABER

Turkcell kuralsız çalışıyor!

SONRAKİ HABER

Erdoğan "oy çalındı" iddiasında ısrarcı: Oy hırsızlığı tam bir felakettir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa