19 Temmuz 2004 01:00

KAMU TASFİYE EDİLİYOR

AKP, "kamunun yeniden yapılandırılması" adı altında kamu hizmetlerini özelleştiren, kamu çalışanları sözleşmeli ve performansa göre ücret almalarını getiren istihdam politikasının uygulanacağı yasalar çıkardı.

Paylaş
AKP, "kamunun yeniden yapılandırılması" adı altında kamu hizmetlerini özelleştiren, kamu çalışanları sözleşmeli ve performansa göre ücret almalarını getiren istihdam politikasının uygulanacağı yasalar çıkardı. Yasalar, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü başta olmak üzere çok sayıda genel müdürlüğü, 9 bakanlığın taşra teşkilatlarını kaldırıp, sağlık ve eğitimgibi hizmetleri piyasaya sunarken, vatandaşı "müşteri" olarak almayı temel ilke haline getirdi. Denetim ise her bakan veya bürokratın kendisini denetleyeceği denetimcileri kendilerinin atayacağı hale getirilerek, AKP ileride kendisine Yüce Divan yolunu da kapamayı amaçladı. Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol, İL Özel İdareleri, Belediyeler, Büyükşehir Belediyeleri ve Kamu Yönetimi Temel yasalarını çıkaran AKP; İl Özel İdareleri Yasası'nın veto edilmesine ve diğerlerinin de veto edileceğini bile bile KYTK ve diğerlerini çıkardı.

KENDİ YOLSUZLUKLARI ÖRT BAS Meclis'te eski Başbakan Mesut Yılmaz, eski bakanlar Hüsamettin Özkan, Recep Önal, Güneş Taner, Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan Yüce Divan'a gönderildi, Koray Aydın'ın ise Yüce Divan'a gönderilmesi için karar çıktı. Eski bakan Yaşar Topçu hakkındaki soruştuma sürüyor. AKP "yolsuzlukların üzerine gittiği" propagandası yapıyor. Oysa, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kaynak israfına yol açmasına göz yumduğu ve gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu; oğlu ve kızının sahibi olduğu denizcilik şirketi ile ticari ilişkileri olan ve daha önce görev yaptığı bir denizcilik şirketine ayrıcalık ve kolaylıklar sağlayarak görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında verilen soruşturma önergeleri ise reddedildi. Yine aralarında Aksu ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül "kayıp trilyon" davasından, Başbakan Erdoğan dahil onlarca milletvekili ise "yolsuzluk" iddialarından haklarındaki dokunulmazlıklarının kaldırılması dosyaları tozlu raflara bırakıldı.

ÖNCEKİ HABER

Meclis kimin için çalıştı?

SONRAKİ HABER

Kayseri Büyük Bürüngüz köylüleri siyanürle altın aramaya karşı çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa