18 Temmuz 2004 21:00

Koğ'da güneşin doğuşu
   bulutların gölgesinde kaldı

Varto'ta düzenlenen 2. Koğ Şenlikleri, önceki gün güneşin doğuşu izlendi. Şerafettin Dağları'nda yer alan 3 bin 180 metre yükseklikteki Koğ Tepesi'ne bu yıl da çıkan Vartolular, bu kez bulutların azizliğine uğradı.

Paylaş
Varto'ta düzenlenen 2. Koğ Şenlikleri, önceki gün güneşin doğuşu izlendi. Şerafettin Dağları'nda yer alan 3 bin 180 metre yükseklikteki Koğ Tepesi'ne bu yıl da çıkan Vartolular, bu kez bulutların azizliğine uğradı. Şenlikler kapsamında önceki gün Vartolular, toplu olarak ikinci kez Koğ Tepesi'ne çıkan Vartolular, burada düzenlenen halk konserini izledi. Mahalli ses sanatçılar Soner Soyer, Önder Deniz, Fırat Güneş ile Batman Bahar Kültür Merkezi'ne bağlı Koma Lorin Dûri sahne aldı. Fırat Güneş ile Lorin Dûri Koğ Tepesi'nde Vartolular'ın beğenisini topladı. Daha sonra folklor oyunları oynandı.

Dağda tiyatro Koğ Tepesi'nde bu yıl bir ilk de gerçekleşti. Varto Derneği bünyesinde çalışmalarını sürdüren Pencere Tiyatro Topluluğu "İnadına Güldürmek" adlı oyununu sahneledi. Mahkeme, "Hastane" ve "Estenbul" bölümlerinden oluşuyor. Kadim Tan'ın yazdığı ve yönettiği oyun Koğ Tepesi'nde Vartoluların ilgisini gördü. KATAGi tarafından hazırlanan ve kadınların sorunlarını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Güneşin doğuşuna kadar olan sürede şenlik programını takip edenlerin yanı sıra, söyledikleri türküler eşliğinde halaylar çekenler de oldu.

Bulut engeli Kimileri de yaktıkları ateş etrafında yaptıkları sohbetlerle sabahladılar. Saatler sabahın beşini göstermeye başladığında Vartolular Koğ Tepesi'nin zirvesindeki yerlerini çoktan almışlardi. Ama bu kez Vartoluları bekleyen bir süpriz vardı. O da bulutlardı. Hava da bulutların oluşundan dolayı güneşin doğuşu tamolarak izlenemedi. Vartolular her ne kadar hayal kırıklığı yaşasalar da gelecek yıl Koğ'da güneşin doğuşunu izleme hesabını yapmaya başlayanlar da oldu...

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bir Vedat Hoca'mız vardı...

SONRAKİ HABER

Meclis kimin için çalıştı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...