18 Temmuz 2004 01:00

Urfa'da sendikalaşma mücadelesi

Urfa Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu Murat Tekstil'de çalışan işçiler, TEKSİF'e üye oldukları için işten çıkarıldı.

Paylaş
Urfa Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu Murat Tekstil'de çalışan işçiler, TEKSİF'e üye oldukları için işten çıkarıldı. Toplam 61 işçinin çalıştığı işyerinde, 8 işçinin işine son verilirken, 20'ye yakın işçi de süresiz ve ücretsiz izne çıkarıldı. "Hırsızlık yapmadık, banka soymadık, adam öldürmedik, kimseye haksızlık etmedik. Amacımız çalışma koşullarının biraz daha iyileşmesi" diyen işçiler, şimdi işe geri dönebilmenin mücadelesini veriyor.

CHP'li patron Sendikal mücadeleye bir yıl önce başlayan işçilerin hepsi sigortalı. Ancak, zorunlu mesailerden ve ücretlerini düzenli alamamaktan şikâyetçiler. "Bazen ayın 5'inde, bazen 10'unda para alıyoruz" diyen işçiler, borçlarını ödemekte sıkıntı çektiklerini söylüyor. Murat Tekstil'in sahibi Mahmut Yıldız, CHP Urfa milletvekili ve aynı zamanda CHP Genel Saymanı. Mahmut Yıldız'ın seçim döneminde verdiği vaatlerin hiçbirini tutmadığını belirten işçiler, işten çıkarılma tasdiki için Urfa'daki tüm noterlere başvurduklarını, ancak söz konusu olan Mahmut Yıldız olunca noterin fabrikaya gelmediğini anlatıyor. Atılan işçilerden Mehmet Tacer, "Mahmut Yıldız seçim zamanı 'ben demokratım, milletvekili olursam hiçbir işçiyi asgari ücretin altında çalıştırmayacağım, çalıştıranla mücadele edeceğim' diyordu. Fakat sırf sendikaya üye olduğumuz için bizi işten attı" diyor. Tacer, son zamanlarda çay molasının kaldırıldığını, müdürlerin işçilerin kaç defa tuvalete gittiğini bile not ettiğini anlatıyor.

Ekmek ve huzur İşyerinde 1998'den beri çalışan vardiya amiri Halil Kaban da, işten atılanlar arasında. Diğer işçiler 300 milyon lira maaş alırken, ona 500 milyon lira veriliyormuş. Bunun karşılığında da patronların yanında yer almasını, arkadaşlarımı ispiyon etmesini istiyorlarmış. Sendikalaşma nedenini "Çalışma koşullarımız görev ve sorumluluklarımız çoktu, ben ve arkadaşlarım sendikalaşma fikri etrafında ortak hareket ederek koşullarımızın düzelebileceğine inanıyorduk" diye açıklıyor. İş geri dönmek ve "eve biraz ekmek, biraz da huzur götürmek" istediklerini söyleyen işçilere, yine organizede kurulu olan Gateks Tekstil işçileri destek veriyor. Gateks Tekstil'de de daha önce sendikalaşma deneyimi ve işten atmaların yaşandığını hatırlatan Murat Tekstil işçileri, "Halimizden en çok onlar anlıyor, bizlere yol göstermeye çalışıyorlar, bizlerle dayanışma içindeler" diyorlar.


PATRONLAR BİRLİKTE HAREKET EDİYOR TEKSİF Sendikası Temsilcisi İbrahim Korkmaz, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tüm fabrikalarda çalışma koşullarının aynı olduğunu belirtti. Çoğu işçinin sigortasız çalıştığını, patronların milletvekilleriyle, aşiret reisleriyle, hatta devlet kurumlarıyla bağlantıları bulunduğunu ifade eden Korkmaz, şunları söyledi: "Şanlıurfa İş Adamları Derneği Başkanı Servan Şimşek, Murat Tekstil'in sendikalaşması konusunda tehditvari konuştu. Sendikayı Organize Sanayi Bölgesi'ne sokmayacağını söyledi. Patronlar çok kolay birleşiyor, ancak işçiler bunu yapamıyor. İşten çıkartılan bir işçi Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan hiçbir fabrikada iş bulamıyor. Daha önce nerede nasıl çalıştıklarını araştırıyorlar, işin içinde sendika varsa onu işe almıyorlar." Mahmut Yıldız'ın Urfa'daki uygulamaları nedeniyle CHP'ye onlarca faks çektiğini belirten Korkmaz, örgütlenme çabalarını sürdüreceklerini bildirdi.


Niye sessiz kalıyorsunuz? Emeğin Partisi (EMEP) Genel Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Türkmen, yetkililerin Urfa Organize Sanayi Bölgesi'nde yaşanan antidemokratik uygulamalara sessiz kalmasını eleştirdi. Sanayi Bölgesi'nde sigortasız, sosyal haklardan mahrum bir şekilde ve ağır koşullarda çalıştırılan işçilerin, sendikalaşma girişimlerinin işten atılmayla karşılandığını belirten Türkmen, yetkililerin ise bu duruma sessiz kaldığını belirtti. Türkmen, "Murat Tekstil patronunun Urfa'nın en zenginlerinden Mahmut Yıldız olmasının kurum ve kuruluşların sessiz kalmasında etkili olduğunu düşünüyoruz. Kaldı ki Yıldız, programında 'Emek en yüce değerdir' diye yazan CHP'nin milletvekilidir. Yıldız'a ve partisine soruyoruz; Emeğe verdiğiniz değer bu mu? Eğer bunun sorumluluğu sadece Yıldız'a aitse, CHP'ye soruyoruz: Neden bu haksızlığa karşı bir girişimde bulunmuyorsunuz?" Türkmen, Urfa halkını işçilere destek vermeye çağırdı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bir imza da sen ver!

SONRAKİ HABER

Socotab işçisi haklarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...