16 Temmuz 2004 01:00

Boyasan işçisinden Denizlilere çağrı

Grevdeki Boyasan işçileri, Denizli halkından destek bekliyor. Denizli'deki bütün işçilerin, sömürüye karşı yanlarında olmasını isteyen işçiler, 20 Temmuz'da yapılacak işe iade davasını kazanacaklarına inanıyor.

Paylaş
Grevdeki Boyasan işçileri, Denizli halkından destek bekliyor. Denizli'deki bütün işçilerin, sömürüye karşı yanlarında olmasını isteyen işçiler, 20 Temmuz'da yapılacak işe iade davasını kazanacaklarına inanıyor. İşten atılan işçiler, eski sendika yönetimine olan tepkilerini her fırsatta dile getiriyor. Muammet Öztürk, 33 yaşında ve 6 ay önce eski Şube Başkanı Cavit Karakol tarafından "kendi adamı olsun" diye işe alındığını söylüyor. Karakol'un fabrikada çalışan işçileri kendi inşaatlarında çalışmaya götürdüğünü ifade eden Öztürk, ücretlerin zamanında verilmediğini, ikramiyelerin üçten ikiye düşürüldüğünü, sendikanın ise buna hiç ses çıkarmadığını anlatıyor. Zamanında ödenmeyen ücretleri için eylem yapan 270 işçinin işten atıldığını belirten Öztürk, patronun kendilerini "işyeri mallarına zarar verdikleri" gerekçesiyle tazminatsız olarak çıkanrdığını, ancak böyle bir şey yaşanmadığını belirtiyor. Yaşar Tuncel 45 yaşında ve 12 yıllık Boyasan işçisi. O da Cavit Karakol'a öfkeli. Bundan önceki şube yönetiminin kendisi için çalıştığını, işçilerin haklarının sürekli kısıldığını söyleyen Tuncel, işçilerin tepkisi üzerine sendika genel merkezinin Cavit Karakol'u görevden aldığını belirterek, Karakol'un şimdi Boyasan fabrikasında genel direktörlük görevi yaptığına dikkat çekiyor. İşçiler, kardeşi ve adamlarıyla her gün fabrikaya gelen Cavit Karakol'a büyük tepki gösteriyor. Eski sendika odasının adının da "işçi irtibat bürosu" olarak değiştiğini ve sendikalaşmanın önüne geçmek için kullanıldığını söylüyorlar.

Her şey farklı olacak Muammet Öztürk, Boyasan'da verdikleri mücadeleyi kazanırlarsa "Denizli'de her şeyin farklı olacağını" düşünüyor. Sanayi sitesindeki herkesin gözünün kendilerinde olduğunu söyleyen Öztürk, patronun, isimlerini sitedeki diğer fabrikalara dağıttığını, bu nedenle başka işyerlerine alınmadıklarını anlatıyor. Boyasan işçileri, 20 Temmuz'da yapılacak işe iade davasını kazanacaklarından emin. Ancak eğer mahkeme olumlu karar vermezse, sendika ve aileleriyle birlikte mücadeleyi yükselteceklerini belirtiyorlar. Sendikaya seçtikleri yeni yönetim ve işyeri temsilcileri ile Denizli'deki tekstil işçilerinin artık daha kolay örgütleneceğini belirten işçiler, Denizli'deki tüm işçilerin mücadelelerine destek vermesini bekliyor.

ÖNCEKİ HABER

Cinayetleri durdurun

SONRAKİ HABER

Samsun'daki 19 Mayıs töreninde Kılıçdaroğlu ile Bahçeli tokalaşmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa