Cinayetleri durdurun

Tersanelerde son haftalarda yoğunlaşan iş kazalarına karşı dün önlem alınmasını isteyen EMEP, gemi sanayicileriyle görüşmek istedi.

Emeğin Partisi (EMEP), Tuzla tersanelerinde yaşanan iş kazalarına karşı gerekli bir an önce alınmasını istedi. EMEP'lilerin, Tuzla Tersaneler bölgesinde bulunan Gemi İnşa Sanayi A.Ş. (GİSAŞ) ve Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Derneği (GİSBİR) yetkililerine ile görüşme isteği ise kabul edilmedi. EMEP İstanbul İl Başkanı Kamil Tekin Sürek, il yöneticisi Metin İlgün, Gıda-İş Genel Sekreteri Seyit Aslan, TÜMTİS Kartal Temsilcisi Ali Rıza Atik ve Makine Mühendisleri Odası temsilcilerinden oluşan bir heyet, yanyana bulunan GİSAŞ'a ve GİSBİR'e gittiler. Ancak yöneticiler "rutin toplantıları olduğu " gerekçesiyle görüşme talebini kabul etmedi. Bunun üzerine bir açıklama yapan Kamil Tekin Sürek, işçilerin iş güvenliğinin sağlanması, sigortalarının yapılması, olası iş kazalarına karşı tersanelerde sürekli tam donanımlı bir ambulansın hazır bekletilmesi, SSK dispanseri açılması, iş güvenliği konusunda eğitim verilmesi gibi taleplerle işverenler ile görüşmek istediklerini, fakat taleplerinin kabul edilmediğini söyledi.

Haberiniz var mı? Sürek, şunları söyledi: "GİSAŞ ve GİSBİR yetkilileri bir televizyon programında tersanelerinin iş yoğunluğunun arttığını, şimdiden 4 yıllık iş aldıklarını söylüyorlar. Buradan soruyoruz; tersanelerde çalışan yaklaşık 20 bin işçinin kaç tanesi kadrolu çalışıyor? Yaklaşık 18 bin işçinin taşeron firmalarda çalıştığından, bunların yüzde 90'ının kayıt dışı, iş güvenliği ve sağlığından uzak çalıştıklarından haberiniz var mı? Havzada kaç taşeron firma çalışıyor? Bunlarda kaç işçi çalışıyor ve kaçının sigortası tam olarak yatırılıyor?" Tersanelerde işçilerin ilkel koşullarda çalıştıklarını, baret, çelik uçlu ayakkabı, kemer gibi malzemelerin bile verilmediğini anlatan Sürek, gerekli tedbirler alınmadan ölen bir işçinin cesedine, savcı tutanak için gelmeden kemer takıldığını, iskeleden denize düşen işçinin cesedinin 6 ay sonra bulunduğunu, tedbirler alınmadığı için hemen hemen her gün iş kazasının olduğunu, işçilerin ya öldüğünü ya da kalıcı şekilde sakatlandıklarını söyledi. GİSAŞ, GİSBİR ve AKP'ye seslenen Sürek, "Önce iş kazası adı altında yaşanan cinayetleri durdurun. Savcıları göreve çağırıyoruz; ekmek paraları için çalışan, önlem alınmadığı için ölen ya da öldürülen işçilerin sorumlularının cezalandırmasını istiyoruz. Biz bu cinayetleri izlemekle yetinmeyeceğiz, çünkü bizin için tersaneden, gemilerden daha önemlidir insan hayatı" diye konuştu.

www.evrensel.net