15 Temmuz 2004 21:00

Kaldır parmak indir parmak!

AKP Hükümeti, tatilini uzattığı Meclis'i adeta seri üretim yapan fabrika gibi çalıştırdı. Çoğunluğunu IMF ve AB'nin istediği yasaların oluşturduğu onlarca tasarı arka arkaya okunup, oylanarak kabul edildi.

Paylaş
AKP Meclis'i "yasa imalathanesine" çevirdi. Bütün toplumu ilgilendiren kritik yasa tasarıları, birbiri ardına "parmak kaldır-indir" yöntemiyle alelacele çıkartıldı. Öyle ki, sabahlara kadar çalışan Meclis'te milletvekilleri çoğu zaman neyi oyladıklarını dahi anlayamadılar. Sadece okunup geçilen tasarılar 40-50 kişinin oyuyla kabul edildi. Komisyonlara ışık hızıyla gönderilen tasarılar, yine hızda okunup oylanarak, Meclis Genel Kurulu'na gönderildi. Bu gelenek Genel Kurul'da da değişmedi. Özellikle, "uzatmaları oynadığı" bu hafta Meclis Genel Kurulu'nda görüşülen tasarılara karşı CHP'nin de itirazı olmayınca, okunup, parmaklar kaldırılıp indirilerek tasarılar yasalaştırıldı. Önceki gün ve dün saat 11.00'de toplanan Genel Kurul'da, yine yasalar hızla geçti. Tasarının yasalaşması prosedürünün uygulanması ve her grubun ayrı, üç milletvekilinin ayrı kişisel söz almaları, sorular, yanıtları, önergeler ve üzerinde konuşmalarla yarım saati aşkın sürmesi gereken bir madde görüşmesi, sadece okunup geçilince uzunluğuna göre 5-10 dakika arasında oylandı. Sonuçları itibariyle milyonları ilgilendiren yasalar 550 kişilik Meclis'te 40-50, kimi zaman daha az milletvekilinin oyları ile kabul edildi.

İki gün içerisinde kabul edildi Çarşamba gününden dün akşama kadar tam 10 yasa tasarısı okunup oylanarak kabul edildi. Meclis Genel Kurulu'nda Anayasa'dan çıkarılan ölüm cezalarının yasalardan da çıkarılmasını getiren 4 maddelik tasarı, 21 maddelik sinemaya teşvik getiren tasarı, "Kültür Yatırımları ve Girişimlerini Teşvik" ile "Kültür ve Tabiat Varlıklarının Koruma Kanunu ile Çeşitli Kanunlarda Değişiklik" tasarıları, "Özel Gelir ve Özel Ödeneklerin Düzenlenmesi" altındaki 34 maddelik tasarı, adli tatili 45 günden 36 güne indiren tasarı, 657 sayılı yasada değişiklik getiren tasarı, yeşil karta yeni düzenleme getiren tasarı, Anayasa Mahkemesi'ne personel takviyesini getiren üç maddelik tasarı ve kamu reformu kabul edildi. TBMM, gündemindeki 6 tasarı ve yasayı görüştükten sonra bugün tatile girecek.

ÖNCEKİ HABER

Sinema 'yaz'a set kurdu

SONRAKİ HABER

SDG Resulayn'dan çıktı, Türkiye'ye bağlı güçler kente girdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa