16 Temmuz 2004 01:00

Hata var suçlu yok!

ABD Kongresi'nin ardından İngilizler de Irak işgaline gerekçe yapılan istihbaratın hatalı olduğunu kabul etti.

Paylaş
ABD Kongresi'nin ardından İngilizler de Irak işgaline gerekçe yapılan istihbaratın hatalı olduğunu kabul etti. Lord Butler tarafından hazırlanan raporda, İngiliz istihbarat servisi MI6'nın İngiliz hükümetine sunduğu istihbaratın hatalı olduğu söylenirken Tony Blair suçsuz bulundu.

Abartıldı Raporda, MI6'nın istihbaratında 'ciddi hatalar' olduğu belirtilirken, 'hükümetin bunları çarpıtma amaçlı kullandığına' dair bir bulgu olmadığı belirtildi. Raporda eksik ve yetersiz bilginin nasıl 'kesin istihbarat' şeklinde kabul edildiğine ilişkin de şunlar yazıldı:
 • Hükümet, mevcut bilgiyi işine geldiği gibi 'çekiştirdi'.
 • Biyolojik ve kimyasal silahların 45 dakika içinde kullanılabileceği iddiasının istihbarat dosyasında yer almaması gerekiyordu. Zira, bu iddia dikkat çekici olduğu için dosyaya konulmuş şüphesi yaratıyordu.
 • Hükümetin dosyasında istihbaratın sınırları ve be-lirsiz yapısı gözardı edildi. Dosyadaki dil, istihbaratı olduğundan daha kesin ve gerçekçi gösterdi.
 • İngiltere'nin Irak konusunda yalnızca 'bir avuç' istihbarat kaynağı vardı ve bilgiler istihbarat servisi tarafından bile şüpheyle karşılanıyordu. Önemli bir kaynaktan edinilen bilgi 'güvenilmez' olduğu için temmuz ayında geri çekildi.

  Sorumlu yok mu? MI6'nın bile güvenmediği kaynaklara dayanan bilgilerle işgale gidildiğini ortaya koyan raporda kimse suçlanmıyor. Butler raporuna göre suçlu 'kolektif'. Lord Butler, MI6 Başkanı John Scarlett'in Irak dosyasından sorumlu olduğunu söylüyor ancak kesinlikle işini kaybetmemesi gerektiğini belirtiyor. Tony Blair ise araştırma sonuçlarını "Kimse yalan söylemedi, kimse istihbaratları uydurmadı" diyerek değerlendirdi. Blair parti içinde eleştirilere hedef olmaya da devam ediyor. İşçi Partisi'nin iki milletvekili, Blair'in konumunu tekrar düşünmesi gerektiğini söyledi. Savaşın lehinde oy kullanan Geraldine Smith ve savaş karşıtı Christine McCafferty, parlamento üyelerinin yanlış yönlendirildiğini söylediler.

 • ÖNCEKİ HABER

  DC patronlarına uyarı

  SONRAKİ HABER

  Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa