15 Temmuz 2004 01:00

Susurluk'tan da derin

"Van'ın Susurluk'u" olarak gündeme gelen polis merkezine baskın ve Van Valisi Hikmet Tan'a bombalı saldırı olayı bir türlü aydınlatılamıyor.

Paylaş
Vali Hikmet Tan'a bombalı saldırı, polis merkezine baskın, uyuşturucu trafiği, polisin birbirini suçlaması ve bakanların açıklaması etrafında dönen "Van'ın Susurluk'u" bir türlü aydınlatılamıyor. Her gün ortaya yeni iddialar atılıyor, birbiriyle çelişkili açıklamalar yapılıyor. Ama olayın kaynağına kimse dokunmuyor. Oysa OHAL döneminde geliştirilen ilişkiler, JİTEM ve korucuların karıştığı uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, göz yumulan faili meçhul cinayetler Van'daki skandalın Susurluk'tan daha derin olduğunu gösteriyor.

Bayram'ın sicili Polis merkezine baskın düzenlenerek kaçırılan Hamit Bayram'ın babası eski milletvekili Mustafa Bayram'ın 8 uyuşturucu, 1 cinayete azmettirme, 1 de tarihi eser kaçakçılığı olmak üzere toplam 10 dava dosyası var. Üstelik bu davalardan 2'sinin dosyası adliyeden çalınarak kaybedildi. Şerefhan Aşireti'ne mensup olan Mustafa Bayram'ın oğlunun gözaltına alınmasından sonra Van milletvekili ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'i arayarak yardım istediği öne sürülüyor. Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt da baskın günü "Oğlunu teslim etmezse Mustafa Bayram'ı gözaltına alacağım" diyerek uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı iddia edilen kişilerle pazarlığa oturdu. Kamuoyunun baskısı sonucu gözaltına alınan Mustafa Bayram tutuklanarak cezaevine konuldu.

Polis birbirini suçladı Polis merkezine baskın, Van ve Malatya emniyet müdürlüklerini de karşı karşıya getirdi. Malatya Emniyet Müdürlüğü'nden bir yetkili, "Bu olay Van polisinin bir başarısızlığıdır" diyerek Van polisini suçladı. Aradan günler geçmesine rağmen olayla ilgili tek gelişme dün yaşandı. Uyuşturucu kaçakçılığına adı karıştığı öne sürülen ve gözaltına alınan Ali Karakuş tutuklandı. Mahkeme, Hamit Bayram, şoförü Hamit Özbuz ve bunlara aracı olduğu belirtilen Şevket Yetiş hakkında ise "Teşekkül halinde uyuşturucu ticareti yapmaktan" gıyabi tutuklama kararı verdi. Ancak Hamit Bayram ve adamlarının İran'a kaçtığı dile getiriliyor.


YANIT BEKLEYEN SORULAR lHamit Bayram'ın adamlarının emniyete ait binayı basmasının ardında yatan gerçek ve güç nedir?
 • Hamit Bayram kaçırılacak kadar çok mu önemliydi? Neden hâlâ ortada yok? Hamit Bayram neyi biliyor?
 • Hamit Bayram'ın kaçırılışında silah kullanıldı mı? Polisleri kim, nasıl yaraladı?
 • Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, neden baskın olayını yalanlayarak Hamit Bayram ve şoförünün yakalandığını açıkladı?
 • Van Emniyet Müdürlüğü Mustafa Bayram'la Hamit Bayram'ın teslim edilmesi konusunda pazarlık yaptı mı? Böyle bir pazarlık yapılabilir mi?
 • Van Valisi Hikmet Tan'a yönelik bombalı saldırıyı kim yaptı?


  MÜDÜR KURT DÖNDÜ DOLAŞTI
     'KONGRA-GEL' DEDİ Tartışmaların odağındaki Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, Vali Hikmet Tan'a yapılan saldırıyı Kongra-Gel'in gerçekleştirdiğini öne sürdü. Gazetecilere açıklama yapan Kurt, Van'daki saldırıda kullanılan patlayıcı düzeneğinin, Kongra-Gel'in Güneydoğu Anadolu'daki bazı illerde kullandığı bomba düzeneklerine benzediğinin tespit edildiğini ifade etti. Patlamadan sonra olay yerinden alınan delillerin laboratuvardaki incelemesinin tamamlandığını belirten Kurt, "Kongra-Gel'in Güneydoğu Anadolu'daki bazı illerde kullandığı bombalama olaylarındaki düzeneklere benzediği ve markalarının aynı olduğu, hatta telsizdeki seri numaralarının dahi birbirine yakın olduğu tespit edildi" dedi. Oysa saldırıda kullanılan aracın Hizbullah'a "yardım ve yataklıktan" ceza alan bir kişiye ait olduğu ortaya çıkmıştı. Aracın sahibi ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Saldırıyı yapmakla suçlanan Kongra-gel ise olayı kınamıştı. Vali Hikmet Tan da bombalama olayından sonra yaptığı açıklamada saldırıyı Kongra-Gel dışındaki güçlerin yapmış olabileceğine dikkat çekmişti.

 • ÖNCEKİ HABER

  130 BİN KİŞİYE 3 UZMAN DOKTOR

  SONRAKİ HABER

  Kandıra'da ağaç katliamı: Taş ocağı için 5 bin ağaç kesilecek

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa