13 Temmuz 2004 21:00

AB raporunda türban yok

AB İlerleme Raporu'nun dinsel özgürlükler, yargı bağımsızlığı ve insan hakları konularında eleştiriler var. Türban ise "dinsel özgürlükler" çerçevesinde değerlendirilmedi.

Paylaş
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun İlerleme Raporu'nun temel metninde üç noktada Türkiye'ye eleştiri yapılıyor. Bunlar; dinsel azınlıkların özgürlüklerine yönelik sınırlamalar, yargı bağımsızlığının sağlanamaması, insan hakları ihlalleri ve emniyet güçlerinin aşırı güç kullanımı.Türban konusu ise "dinsel özgürlükler" çerçevesinde değerlendirilmedi ve raporda yer verilmedi. AB Komisyonu'nun, Türkiye'deki gelişmeleri mercek altına aldığı İlerleme Raporu'nun temel metnini tamamladığı bildirildi. AB Komisyonu'nun temel metnini tamamladığı Türkiye İlerleme Raporu'na, gelecek haftalarda gerçekleştirilecek yasal değişiklikler ve uygulama adımları eklenecek ve rapor Ekim ayının ilk haftasında açıklanacak. İlerleme Raporu, AB devlet ve hükümet başkanlarının aralık ayında Türkiye ile üyelik müzakerelerine geçip geçmeme konusunda alacakları kararda etkili olacak. Edinilen bilgilere göre, AB Komisyonu'nun taslak raporunda üç ana başlıkta Türkiye'ye sert eleştiriler yöneltiliyor:

Dinsel özgürlükler
 • Türkiye'de İslam dışında dinlere mensup kişilerin özgürlüklerine yönelik sınırlamalar sürüyor. Dinsel cemaatlerin hukuki statülerinin bulunmaması en büyük sıkıntı kaynağı.Cemaatler kendi din adamlarını yetiştiremiyor, bunların Türk vatandaşı olması zorunluluğu bulunuyor. Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması önündeki engeller halen kaldırılmadı.Din adamları, turistik vizeyle Türkiye'ye giriş yapabiliyorlar, ancak bunların ülkede kalmalarında sorun çıkabiliyor. Alanya gibi, yabancıların yoğun bulundukları yerlerde ibadet yerlerinin açılmasında sıkıntılar sürüyor.Cemaatlerin, önceki yıllarda sahip oldukları mal varlıklarının iadesi konusunda sorunlar bulunuyor.Hukuksal statünün bulunmaması nedeniyle, cemaatlerin mal varlıkları kişiler üzerine kayıtlı bulunuyor ve vefat durumunda sıkıntılar yaşanıyor.

  Yargı bağımsızlığı
 • Türkiye'de yargı bağımsızlığının sağlanması önünde sorunlar sürüyor. Yargı halen, siyasiler başta olmak üzere, çeşitli çevrelerin etkilerine açık bulunuyor.Demokratikleşme alanında gerçekleştirilen yasal reformlara karşın, bazı hakim ve savcıların yeni düzenlemelere uyum sağlamada gecikmeleri sorun yaratıyor.

  İnsan hakları ihlalleri
 • Hükümetin insan hakları alanında gösterdiği siyasi iradeye karşın, reformların ülke genelinde ve her düzeyde uygulamaya geçirilmesi yavaş ilerliyor. İşkence olaylarında ciddi bir düşüş olmakla birlikte, barışçıl gösterilerde emniyet güçlerinin aşırı güç kullanımı sürüyor.


  AB KOMİSYON YARDIMCISI GELİYOR AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve enerji ile ulaştırmadan sorumlu üyesi Loyola de Palacio, 5 gün sürecek bir ziyaret için bugün Türkiye'ye geliyor. Palacio, ilk görüşmesini 15 Temmuz'da Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile yapacak. Loyola de Palacio, aynı gün Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile temaslarda bulunacak. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Adem Baştürk, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkan Vekili Ömer İnan ile 16 Temmuz'da görüşmeler yapacak olan Palacio, daha sonra Antalya'ya geçecek. Loyola de Palacio'nun 18 Temmuz'da İstanbul'a hareket etmesi ve 19 Temmuz'da Türkiye'den ayrılması öngörülüyor.

  Reklam
 • Reklamsız Evrensel için abone ol
  ÖNCEKİ HABER

  Patronlara pasta yoksullara şiir!

  SONRAKİ HABER

  İstifa edenler AKP'ye geçti

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
  Evrensel Ege Sayfaları
  EVRENSEL EGE

  Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...