13 Temmuz 2004 21:00

Hastalar sıcağa terk

Cehennem sıcaklarının yaşandığı ve acil servise günde ortalama 20 güneş çarpması vakasının geldiği Antalya'da, devlet hastanesinde, kendi olanaklarıyla vantilatör getirebilen hastalar dışındakiler kaderine terk edildi.

Paylaş
Antalya'nın 44 dereceye kadar çıkan sıcaklığı ve öldürücü nem oranından dolayı insanlar sokakta dolaşamaz, evinde oturamaz haldeyken Antalya Devlet Hastanesi'nde yatan hastalar için hiçbir önlem alınmıyor. Hastanenin idari bölümündeki ve polikliniklerdeki tüm odalarda soğutma sistemi, klima bulunuyor ama hastaların yattığı bölümlerde hiç bir soğutma sistemi yok. Hastalar, "Sağlığımıza kavuşmak içn hastaneye yatıyoruz, ama bu sıcakta burada yatmak bir eziyet.Sağlığımızı hepten kaybedeceğiz diye korkuyoruz" derken, hasta yakınları rüzgârın estiği taraftaki odalarda yatan hastaların en azından biraz daha şanslı olduğunu söylüyor.Ameliyattan yeni çıkan, ağır yarası olan, nefes almakta zorlanan hastaların katmerli eziyet çektiğini belirten hasta yakınları maddi gücü olan hastaların vantilatör alıp odalarına getirtiklerine dikkat çekiyorlar.

İhale kışa mı? Poliklinikler ve İdari bölümler klimalarla donatılırken hastaların yattığı bölümde neden soğutma sisteminin olmadığını sorduğumuz hastane yetkilileri merkezi soğutma sisteminin hayata geçirileceğini bunun için ihale açılacağını ifade ettiler.

Soğutma sistemi yok Antalya Devlet Hastanesi, Antalya'nın dayanılmaz nemli sıcağında hiçbir soğutma sistemi olmayan odalarda çile üstüne çile çekerek tedavi olup iyileşmeye çalışan hastalar açısından başka soruları da barındırıyor. Antalya'da yatak sayısının yetmemesinden dolayı koridorlarda, tuvalet önlerinde yatmak zorunda kalan hastaların dramı "Tuvalet önünde tedavi" başlığıyla gazetemize yansımıştı.


Sıcaklar hasta ediyor Antalya Devlet Hastanesi yetkilileri acil servise günde ortalama 20 güneş çarpması vakasının geldiğini bildirdiler.Devlet Hastanesi Acil Servis Sorumlusu Dr. Arife İmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya'da gölgede 40 dereceye kadar yükselen hava sıcaklığı nedeniyle Acil Servis'e gelen vaka sayısının arttığını bildirdi. Arife İmak, sıcakların yaşlılar başta olmak üzere her yaştan insanı etkilediğini belirtti. İmak, ''Özellikle tansiyon, şeker, kalp ve astım hastalarının şikâyetlerinde büyük artış var. Bu hastalıkları taşıyan kişiler güneşe çıkmasa dahi yüksek ısı ve nem nedeniyle sıkıntıya girerek rahatsızlanıyorlar'' dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çiftçi istikrar istiyor

SONRAKİ HABER

Dar gelirliye kazık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa