13 Temmuz 2004 21:00

SATIŞA İZİN VERMEYECEĞİZ

Belediye otobüsleri şehrin en ücra yerlerine kadar hizmet götürüyor. Özel halk otobüsü ve dolmuşlar kârı ön plana çıkardığı için hizmeti geri plana atıyorlar ve çoğu zaman kenar mahallelere uğramıyorlar.

Paylaş
Ali Tabur (Türk-İş İl Temsilcisi):Belediye otobüsleri şehrin en ücra yerlerine kadar hizmet götürüyor. Özel halk otobüsü ve dolmuşlar kârı ön plana çıkardığı için hizmeti geri plana atıyorlar ve çoğu zaman kenar mahallelere uğramıyorlar. Bu yüzden yağmurda, karda, soğukta, sıcakta halk mağdur oluyor. Feti Yıldırım (Emekli-Sen Gaziantep Şube Başkanı):Belediye otobüs şoförleri biz emeklilere seyahat ederken yardımcı oluyorlar. Halk otobüsü ve dolmuşlarda ise bu duyarlılığı görmüyoruz. Taşıma ücreti 750 bin lira iken belediye otobüsleri emeklileri 600 bin liraya taşımakta. 100 bine yakın emekli bundan yararlanmakta. Cenazemiz olduğunda 30 milyon karşılığı otobüs tahsis ediliyor. Satış sonrası bunlar ortadan kalkacak. Biz 3000 üyemizle bu satışın karşısındayız. Mehmet Kılıç (Belediye-İş Şube Başkanı):Belediye otobüslerinin varlık amacı, kâr gütmeden halkın ulaşımını sağlamaktır. Belediye yönetimi ticari amaç güdüyorlar. Böyle amaçları varsa belediyecilikle değil ticaretle uğraşsınlar. Zarar ettiklerini iddia ettikleri belediye otobüsü hatları nasıl 600 milyara alıcı buluyor? Belediye yönetimi satış niyetlerinden vazgeçmezse Gaziantep halkı da onların anlayacağı dilden konuşacaktır. Nihat Bencan (Genel-İş Bölge Başkanı):Otobüslerin satışı halinde Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil belediyelerinde çalışan 2000 üyemiz doğrudan etkilenecektir. Sendika olarak böyle bir uygulamayı yanlış buluyoruz ve karşısında olacağız. Özel şirketler halka ulaşım hizmetlerini aynı kalitede götürmemektedir. Ben belediye yönetimine şöyle bir çağrı yapıyorum. Bir anketle kamuoyu yoklaması yaparak Antep halkının eğilimini öğrensinler. Görecekler ki halk satışa şiddetle karşıdır. Muzaffer Subaşı (DİSK Bölge Başkanı):Belediye otobüsleri özelleştirilecek ise mezarlığı da itfaiyeyi, kanalizasyon işlerini de özelleştirsinler? Belediye, mezarlığı işletmede ne kadar zorunlu ise otobüslerin işletmesini elinde bulundurması da o kadar zorunludur. Büyükşehir Belediyesi Antep'te 8000 üyesi olan DİSK'i ulaşım sorununun da tartışılacağı Kent Konseyi toplantısına çağırmadı. Mütevazı davranışımız, tepkisiz kalacağız anlamına gelmez. Mehmet Bozgeyik (Eğitim Sen Şube Başkanı): Ulaşımın daha hızlı ve güvenli şekilde yapılması, fiyatların düşürülmesi gerekirken, özelleştirme ile bu alanda tekelleşme yaratılacaktır. Bu uygulama ile halk mağdur olacak ve zarar görecektir. Güzelbey bu uygulamadan vazgeçmelidir. Ayrıca yeni otobüsler alınmalı ve ulaşım sorununu çözmek için yeni uygulamalar içerisine girmelidir.


ZARAR BAHANE Servet Kurt (Gazi-Ulaş, şoför):Bizler 228 Gazi-Ulaş işçisi olarak çalışmaktayız. Otobüslerin satışı halinde işçiler, ailelerimiz başta olmak üzere tüm Antep halkı mağdur edilecektir. Yoksulluk sınırının altında 428 milyon ücretle çalışan işçiler mi zarar ettiriyor otobüsleri? Yoksa satışı haklı göstermek için zarar mı ettiriliyor? Bilet gişeleri kapalı ve satmak isteyenler engelleniyor. Zeki Yıldırım (Gazi-Ulaş, şoför):Otobüslere 12-13 yıldır emek vermekteyiz. İşyeri zarar ediyorsa önce iyileştirmenin yolları aranır. 20 otobüs garajda "şoför yok, tamir gerekiyor" bahanesiyle çürümeye terk edilmiş. Diğer taraftan bazı hatlara otobüs bulunamıyor. Mehmet Tatar (Bilet gişesi memuru):Antep'te 50 belediye otobüsü çalışıyor. Buna karşılık tüm Antep'te 4 bilet gişesi var. Belediye birçok bilet bayiini kaldırdı. Açık olan bayiler de saat 11'den önce satış yapmıyor. Ben bile bazen otobüs gelmediğinden dolayı halk otobüsüne binmek zorunda kalıyorum. Belediye her özel halk otobüsüne aylık 530 milyon ödüyor. Bunlara verilen paralarla 1 yıl içerisinde en az 20 yeni otobüs alınır.


MUHTARLAR İMZA TOPLUYOR Gaziantep'te bulunan 150 civarındaki muhtarlar mahallelerden topladıkları imzaları Belediye Başkanı'na ilettiler. Dilekçelerde belediye otobüslerinin satışına karşı olunduğu belirtilerek, belediye otobüslerinin çalışmadığı mahallelere otobüs tahsis edilmesini istendi. Güzelvadi Mahallesi muhtarı İkram Demir, mahallelerine sadece iki tane halk otobüsünün çalıştığını, Güzelbey'in otobüsleri satmak yerine yeni otobüsler alarak yeni seferler başlatmasını istedi. Düztepe Mahallesi Muhtarı Ahmet Gürbüz de mahallelerine belediye otobüsü çalışmamasından şikâyet ederek, otobüsler satıldığında mağdur olacaklarını kaydetti.


SATIŞ DEĞİL ARTIŞ İSTİYORUZ

Betül Kasırga (Ev kadını):Ben Tugay semtinde oturuyorum. 30 dakikadır durakta otobüs bekliyorum. Belediye otobüslerinin satışına karşıyım. Ben belediyeden otobüs sayısını artırmasını bekliyorum.

Muhtar Koyuncu (KUSGET işçisi):Satış bizim aleyhimize olur. Yaklaşık 1.5 saattir hayvanat bahçesine giden belediye otobüsünü beklemekteyim. Belediyenin malı satılır mı? Özel adamların ellerine geçer. Onlar da istedikleri gibi hareket ederler.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gaziantep halkı
   otobüsüne sahip çıkıyor

SONRAKİ HABER

Vaatler unutuldu, yardım yapılmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa