13 Temmuz 2004 01:00

Savunma günü

Eğitim Sen'in kapatma davası bugün Ankara 2 No'lu İş Mahkemesi'nde görülecek. Dava için ülkenin dört yanından yola çıkan binlerce eğitim emekçisi Ankara garında buluşarak, adliyeye yürüyecek.

Paylaş
Genelkurmay'ın talimatları doğrultusunda Eğitim Sen'in kapatılması için açılan dava Ankara 2 No'lu İş Mahkemesi'nde bugün görülecek. Dava nedeniyle binlerce eğitim ve bilim emekçisi, Ankara'da adliye önünde eylem yapacak. Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, "Bu örgütü kapatmaya kimsenin gücü yetmeyecek" dedi. Bu arada sendika yöneticilerinin önceki gün başlattıkları oturma eylemi dün de sürdü. Güvenpark'ın yasaklanması nedeniyle yanındaki Milli Müdafaa Caddesi'nde eylem yapan eğitim emekçilerine, diğer kamu emekçileri de destek verdi.

Yemeklere gözaltı Alana giriş çıkışlara müdahale eden, battaniye ve yiyecek sokulmasına izin vermeyen polislerle eylemciler arasında sık sık gerginlik yaşandı. Saat 20.00'de dağıtılmak üzere getirilen yemekler gözaltına alınarak içeri sokulmadı. "Eylemcilere yemeklerinin verilmesi ve eylemin sürüp sürmeyeceği" üzerinden polis amirleri ile Eğitim Sen yöneticileri arasında yapılan pazarlıklardan uzun süre sonuç alınamadı. Polis ekipleri saldırı hazırlığına, eylemciler de direniş hazırlığına başladı. Kısa süren bu gerginliğin ardından Eğitim Sen yöneticileri, eyleme Yüksel Caddesi'nde devam etme kararı aldı. Bu kararın ardından, eylemcilerin yiyeceklerinin alana girmesine izin verildi. Yemek molasının ardından Eğitim Sen Genel Başkanı Dinçer, Merkez Yürütme Kurulu'nun inisiyatifi ile eylemi Yüksel Caddesi'ne aldıklarını açıkladı. "Kamuoyuna verilmesi gereken mesajlar yerini buldu. Bu örgütü kapatmaya kimsenin gücünün yetmeyeceği mesajı, buradan tüm Türkiye'ye dalga dalga yayıldı" diyen Dinçer, derin güçlerin sendikalarına yönelen ellerini kıracaklarını dile getirdi. Açıklamanın ardından gecenin 22.45'inde düzenli kortej oluşturularak Yüksel Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçildi. "Eğitim Sen'i kapattırmayacağız" pankartı arkasında sloganlarla yürüyen eğitim emekçileri, Kızılay Meydanı'nı trafiğe kapatarak Yüksel Caddesi'ne yürüdüler ve geceyi burada geçirdiler.

Günboyu etkinlik Oturma eylemi Yüksel Caddesi'nde dün de günboyu devam etti. Sabah kahvaltılarını birlikte yapan emekçiler, kurulan ses düzeni ve standın çevresinde ziyaretçileri karşıladı, halaylar çekip, şarkılar, türküler söyledi. Oluşturulan 50 kişilik grup Kızılay civarında Ankaralıları Eğitim Sen'e sahip çıkmaya çağıran bildiriler dağıtırken, Yüksel Caddesi'nde imza standı açıldı.

Destek ziyaretleri Eğitim emekçilerini Ankaralı kitle örgütleri ve siyasi partiler de yalnız bırakmadı. EMEP, SDP, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Pir Sultan 2 Temmuz Eğitim Vakfı yöneticilerinin yanı sıra, DEHAP Hakkâri Belediye Başkanı Metin Tekçe, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ve Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı eğitim emekçilerini ziyaret ederek, desteklerini bildirdi. Tecridin kaldırılması ve barışın sağlanması talebiyle Meclis'e dilekçe vermek üzere Ankara'da bulunan Barış Anneleri de destek ziyaretinde bulundu.

Adliyede buluşma Eğitim Sen'in kapatma davası sabah 10.05'de Ankara 2 No'lu İş Mahkemesi'nde görülecek. Duruşma için ülkenin dört bir tarafından yola çıkan eğitim emekçileri ve onlara destek veren diğer emekçiler sabah gar önünde buluşacak. Buradan kortej oluşturarak Ankara Adliyesi'ne yürüyecek olan eğitim emekçileri, sendika yöneticilerinin katılacağı duruşma boyunca adliye önünde olacak.

Yasağa devam Oturma eylemi gerekçe gösterilerek kapatılan Güvenpark, eylem Yüksel Caddesi'ne kaydırılmasına rağmen özgürlüğüne kavuşamadı. Parkın sadece başbakanlık tarafındaki kapısından girişe izin verilirken, diğer tarafları yine polis barikatları ile kapalı tutuldu. Ayrıca metronun 10 girişinin 4'ü kapatıldı.


Sınıf dayanışması Ankara'daki eylemler devam ederken, Adanalı eğitim emekçileri yürüyüş yaparak sendikalarına sahip çıktı. Eğitim Sen önünde bir araya gelen eğitimciler, "Direne direne kazanacağız", "Anadilde eğitim hakkımız engellenemez", "Davalar, baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atarak İnönü Parkı'na yürüdü. EMEP, DEHAP, ÖDP, Emekli-Sen ve KESK'e bağlı sendikalar ile İHD ve dergi çevrelerinin de destek verdiği eyleme kitlesel katılan TÜMTİS üyesi ambar işçileri "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganı ile karşılandı. Ankara'daki eyleme destek amacıyla 10 dakikalık oturma eylemi yapılırken, Şube Başkanı Halil Kara bugün Ankara'da yapılacak mitinge çağrı yaptı.

Demokratik Türkiye için Vanlı kamu emekçileri ise dün düzenlenen basın açıklamasının ardından yola çıktılar. Çeşitli sendikalar, kitle örgütleri ve siyasi partilerin katıldığı ortak basın açıklamasında konuşan İHD Van Şube Yöneticisi Ömer Işık, demokratik Türkiye talebi ile yola çıktıklarını, Eğitim Sen'e destek amacıyla Ankara'ya gideceklerini belirtti.

Siyasi partilerden destek Eğitim Sen'e İzmir'deki siyasi partilerden de destek geldi. DEHAP, EMEP, SDP, TKP, ÖDP ve Özgür Toplum Partisi temsilcileri yaptıkları ortak açıklama ile davayı kınayarak Eğitim Sen'i yalnız bırakmayacaklarını bildirdiler. ÖDP il binasındaki ortak açıklamada, "Demokratikleşme nutuklarının atıldığı bir dönemde, mücadeleci çizgisi ile tüm toplum kesimlerinin takdirini kazanmış olan Eğitim Sen'e kapatma davası açılmasının hiçbir hukuki gerekçesinin olmadığını düşünüyoruz" denildi. SHP Genel Sekreteri Cafer Yüksel, yaptığı yazılı açıklama ile "Eğitim Sen'in Türkiye'deki demokrasi mücadelesinin yüz akı olduğuna" dikkat çekerek, kapatma isteminin yargı tarafından reddedileceğine inandıklarını kaydetti. Hak-Par Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel ise "Türkiye'nin demokratik ve siyasi örgütlere karşı başvurulan kapatma gibi ayıplardan kurtulması gerektiğini" ifade etti.

ÖNCEKİ HABER

CHP'Lİ MİLLETVEKİLLERİ DE TEPKİ GÖSTERDİ

SONRAKİ HABER

Üsküdar’da polislere ateş ettiği iddia edilen kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa